Wpis z mikrobloga

Co spowodowało, że zerwaliście z Kościołem?

Ja opowiem swoją historię. Działo się to jakiś czas temu, gdy chodziłem na przygotowania do bierzmowania i musiałem mieć pieczątkę po każdej mszy.

Byli zaproszeni jacyś z Niepokalanowa. Zaczęli nas straszyć, że świat się niedługo skończy - czego dowodem ma być "apokaliptyczna" flaga UE. O_O
Ale spokojnie! Jeżeli kupimy od nich jakiś medalik, to się nam nic nie stanie. Zachęcali nas też, aby kupować te medaliki i brać je też dla "niewierzących". Jeżeli byśmy jego wszyli do ubrania, to byłby to talizman chroniący nas przed złem.

I to wszystko w dużym kościele w mieście wojewódzkim.

Przyznam się, że trochę czasu musiało minąć, aż dotarło do mnie, co oni mówili...
I oni mówią nam o moralności.
Jeżeli Kościół jest święty, to co to miałoby mówić o Bogu? Ja jestem obecnie agnostykiem i nie planuję powrotu. Nie chcę wierzyć w Boga, który na to pozwala.
Jeżeli to nie jest tylko wymysł, żeby na tym zarabiać, oczywiście...

#ateizm #bekazkatoli
  • 51
@PanC0gito Akurat ludzie których spotkałeś to też nie katolicy. Z czymś takim kościół walczy (a przynajmniej powinien, co jak widać na Twoim przykładzie mocno kuleje).
Ja jako dziecko po prostu w kościele się nudzilem. Wiara w Boga była dla mnie przez długi czas czymś oczywistym, co mocno mnie skrzyedzilo. Bo bałem się, że ktoś mnie ocenia, że nie potrafię zwalczyć swoich słabości a Bóg to widzi. Czasami szukałem potwierdzenia swoich czynów w
@PanC0gito: 1. Nie chciałem być w jednej wspólnocie z hipokrytami. Ludzie którzy chodzili najwięcej za uszami byli wielkimi katolikami. Dobrze to było widać gdy pracowałem w firmie +2k ludzi
2. Zadałem sobie pytanie dlaczego jeżem chrześcijaninem. Przecież to zależy od miejsca urodzenia. Gdybym urodził się nie tak daleko bo w Albanii albo Macedonii to byłbym muzułmaninem ¯\_(ツ)_/¯
I nie wierzę że akurat w takim przypadku nawróciłbym się na chrześcijaństwo bo to
@diogene: Jakoś nie przypominam sobie, żeby Bóg powstrzymał Ewę przed zjedzeniem owocu. Dał pierwszym ludziom wyraźne wskazówki, co mogą, a czego nie mogą, ale nie sterował nimi.
@Yukio_Mishima: Jak się ma co do czego? Widzisz w ogóle w tym związki przyczonowo-skutkowe, czy nie pojmujesz, że można znać czyjąś przyszłość, jednocześnie nie odbierając nikomu prawa do decydowania o własnym życiu?
@stefan_banach: Wolna wola o której mówisz, dziwnie przypomina deizm -
@PanC0gito: Przeszkadzało mi to, że Kościół narzuca mi jak mam żyć, na przykład, że seks to dopiero po ślubie, brak antykoncepcji, aborcja jest zła, ale już niepełnosprawne, urodzone dzieci ich nie obchodzą i tak dalej. No i jeszcze to, że znajomi się zaręczali bo ich rodzice jako wierzący byli przeciwko temu, żeby ich DOROSŁE dzieci mieszkały razem bez ślubu, dla mnie to już było za wiele ¯\_(ツ)_/¯
@PanC0gito: a ja nie zerwalem z kosciolem, ja po prostu przestalem tam chodzic.
a tak ogolnie to usuniete 2 przykazanie, pazernosc i nic wspolnego z bogiem, nie wiem po co mam tam isc, wszedzie indziej moze sie pomodlic.
@Aldarith Bo jezeli Basia ma wolną wolę i świadomie podejmuje decyzje, to Bóg nie może Basi podstawić na drodze życiowei Piotrusiowi.

Wyobraz sobie, ze kazdy ma wolną wolę i sprobuj znalezc mi przyklad, w ktorym Bog moglby zaingerować w czyjeś życie.

Albo wierzymy, ze kazdy z nas ma wolną wolę albo w to, ze bóg daje nam znaki, wpływa na nasze myslenie i wtedy mamy do czynienia z boskim przeznaczeniem.
Zaczęło się od tego, że wyobraziłem sobie świat bez boga i wszystko jakoś lepiej do siebie pasowało. Nie było zbędnych, skomplikowanych tłumaczeń (brzytwa Ockhama) a zło jest, bo jest i tyle. Istnienie życia na Ziemi to czyste prawdopodobieństwo - jakoś nie ma znaku "inteligentnego" życia na innych planetach, ale jako że jest ich niewyobrażalnie dużo, więc nie ma w tym nic dziwnego że możemy być wyjątkowi. Domniemane cuda to nie cuda, a
Wolna wola pozwala decydować za samego siebie, a nie pozwala na kreowanie świata według własnego widzi mi się.


@Aldarith: Jakiego widzimisię? Kreowanie świata to nic innego jak suma wolnych wól wszystkich ludzi zebranych do kupy.

Możesz podać przykład ingerencji boskiej w świecie, w którym każdy ma wolną wolę? Spróbuj taki przykład wymyślić.