Wpis z mikrobloga

Co spowodowało, że zerwaliście z Kościołem?

Ja opowiem swoją historię. Działo się to jakiś czas temu, gdy chodziłem na przygotowania do bierzmowania i musiałem mieć pieczątkę po każdej mszy.

Byli zaproszeni jacyś z Niepokalanowa. Zaczęli nas straszyć, że świat się niedługo skończy - czego dowodem ma być "apokaliptyczna" flaga UE. O_O
Ale spokojnie! Jeżeli kupimy od nich jakiś medalik, to się nam nic nie stanie. Zachęcali nas też, aby kupować te medaliki i brać je też dla "niewierzących". Jeżeli byśmy jego wszyli do ubrania, to byłby to talizman chroniący nas przed złem.

I to wszystko w dużym kościele w mieście wojewódzkim.

Przyznam się, że trochę czasu musiało minąć, aż dotarło do mnie, co oni mówili...
I oni mówią nam o moralności.
Jeżeli Kościół jest święty, to co to miałoby mówić o Bogu? Ja jestem obecnie agnostykiem i nie planuję powrotu. Nie chcę wierzyć w Boga, który na to pozwala.
Jeżeli to nie jest tylko wymysł, żeby na tym zarabiać, oczywiście...

#ateizm #bekazkatoli
  • 51
@Aldarith: Jak to jest, ze wg wierzących bóg dał wolną wolę, a jednocześnie niby ingeruje w życie ludzi?
No i skoro jest wszechmocny i wszechwiedzący, to znaczy, ze zna wszystkie twoje wybory jakich dokonasz w przyszłości.

Problemem jaki widzę jest to, ze z punktu widzenia fizyki, jesli dal wolną wolę, to jednak nie moze byc wszechmocny, bo nie bylby w stanie przewidziec skutków. Determinizm został obalony dawno temu

To co jednak
@PanC0gito: z kosciolem nigdy nie mialem nic wspolnego, bo wiadomo ze to handel ale z wiara... Kiedys rozowa uswiadomila mi, ze wszystkie wiary opieraja sie na podobnych motywach, historiach itd i tylko walcza, ktory bog jest tym jedynym. No i zaczalem czytac biblie. Jaja jak #!$%@? jak sa jasno opisane kary dla kobiet, ktore podejrzewa sie o zdrady itp. To bylo w starym testamencie. Czyyaj mitologie, rodzimowierstwo, stary testament, nowy itd.
@Yukio_Mishima: Dla mnie ateizm = brak wiary w bogów, agnostycyzm = brak wiedzy o istnieniu bogów. Jestem więc i agnostykiem, i ateistą (przynajmniej w stosunku do Jahwe). Jeśli zaś chodzi o istnienie życia to dopóki nie ma dowodów, że jakiś stwórca brał udział w jego powstaniu, dopóty mój brak wiary i wiedzy jest uzasadniony.
@PanC0gito: jako dziecko chodziłem na religię, nawet ją lubiłem. Z czasem przestała mnie interesować, zaczęła nudzić. Więc porzuciłem ją stopniowo, nie było jakiegoś przełomowego momentu, zwyczajnie wyrosłem z niej jak z za małych spodni czy butów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Co spowodowało, że zerwaliście z Kościołem?


@PanC0gito: dorosłem i nie musiałem udawać przed innymi, że wierzę. Nie sądzę abym wierzył kiedykolwiek, już idąc do pierwszej komunii twierdziłem, że boga nie ma, co zostało uwiecznione na filmie z tejże. Mimo to przez długi czas udawałem katolika, chodząc co niedzielę do kościoła czy nawet czytając jakieś pierdoły na mównicy, bo tak było z moją rodziną po prostu łatwiej.
@PanC0gito: Do mojej dziecięcej główki od zerówki były ładowane piękne wizje nieba, boga, biblijnych opowieści etc. Potem chodziłem z rodzicami do kościoła i patrzyłem na ludzi. To było takie zderzenie z rzeczywistością. Z jednej strony cuda niewidy, zmartwychwstanie, wskrzeszanie, gadające węże, rozstąpione morze, zamienianie ludzi w posągi z soli itp. itd. A z drugiej strony, smutaśne piosenki, nudy, szara rzeczywistość, "boga niet". Pani zakonnica wyciąga kasetę wideo i trzeba narysować aniołka