Wpis z mikrobloga

##!$%@?, ulica Legionów. Wieczorny tramwaj 43B do Lutomierska przejeżdża po rozwalających się torach obok całej pierzei na wpół opuszczonych kamienic, rozbitych witryn sklepowych i graffitti typu "całe życie w jednym dresie, ŁKS Polesie". W tle widać pomnik Tadeusza Kościuszki na Placu Wolności, jednym z głównych placów miasta. Tuż obok znajduje się słynne centrum handlowe Manufaktura, symbol nowoczesnej Łodzi.

Mówienie o jakimkolwiek mieście/kraju, że jest "miejscem kontrastów", to najbardziej oklepana rzecz, jaką można zrobić. Bo w sumie wszystkiemu można przypisać kontrast: tu mamy bank, a zaledwie bramę dalej - modny klub. Ale przyznać trzeba, że łódzkie kontrasty są wyjątkowo silne.

Dlatego też lubię to miasto. Intryguje mnie fakt, że nowa łódzka tożsamość wciąż jest na etapie definiowania. Potencjał drzemiący w Łodzi jest ogromny - pytanie, czy zostanie wykorzystany i czy za parę lat Polesie kupi sobie nowy dres.

#podrozefilipa -> mój tag
#lodz #polska #tramwaje #komunikacjamiejska #transport #mojezdjecie
Pobierz
źródło: comment_XAIYKfHh5HyXsdsg9G1YMMcgYqUZzEIw.jpg
  • 30
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ff_91: Kraków jest kojarzony z uniwersytetami, a Łódź z przemysłem. W dzisiejszych czasach chyba już nie ma czegoś takiego jak tożsamość, to się zatarlo. Łódź od Krakowa różni się tym, że jest bardzo zacofana, ale też ma uniwersytety
@DerMirker: @pilot1123: no trochę legenda, pewna wizja miasta. Dla mnie Kraków to bardziej "krakowskość", natchnieni poeci, Bracka, na której pada deszcz itd. Wiadomo, że nikt nie pisze poematów o Pleszowie czy Ruczaju, ale i tak nikt tego rodzaju narracji Krakowowi nie odbierze. A Łódź? Do tej pory kojarzyła się z syfem ("Łódź, #!$%@?, albo to), a powoli wychodzi z tego schematu.

Mówiąc "tożsamość" miałem też na myśli poczucie bycia
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ff_91: @pilot1123: obawiam się, że w dzisiejszych czasach nie ma już czegoś takiego jak tożsamość, bo większość ludzi się wymieszała, wyjechała, przyjechała, ze wsi, z Ukrainy. To chyba przeszłość zdefiniowała miasta i przypiela im łatkę.
Mnie Łódź kojarzy się z ziemią obiecaną, Warszawa z miastem ruin i dziecięcym powstaniem 44, Gdańsk z Neptunem a Kraków z preclem xD
@DerMirker: @ff_91: Moim zdaniem łodzianom łatwo przypisać tożsamość (i im samym łatwiej o utożsamianie się z miastem) właśnie ze względu na dotychczasowy fatalny wizerunek. Kiedyś raper Zeus fajnie to określił: moje ukochane miasto jest trochę jak rodzic-alkoholik, czasami nienawidzisz go bardzo i masz dość, ale przy obcych bronisz. A jeśli jest atakowane tak często i właściwie przez wszystkich, to z czasem zaczynasz czuć się elitarnie i dumnie jako jeden z
W Łodzi teraz na potęgę rewitalizują kamienice i remontuja ulice. Przetarg na remont m. in. ul. Legionów jest już rozstrzygnięty, wkrótce początek remontu.
@ff_91: ja Ciebie chyba z twb kojarzę, ale mogę się mylić. Ten kadr taki typowy dla twb, patyk cały, kadr idealnie od linijki prosty, mocno podkręcony kontrast i ostre jak brzytwa ( ͡° ͜ʖ ͡°)