Wpis z mikrobloga

Zaczynam z nową partią w przyszłym tygodniu, więc jeśli jakiś lokalny, wykopowy szpec od krypto ma dla mnie jakieś uwagi – zapraszam do dyskusji.

Zainspirowany stroną bitfilar.pl postanowiłem dać szansę kryptowalutom w dłuższej perspektywie. Wydawałem więcej pieniędzy na większe głupoty, więc te które planuję na to przeznaczać nie będą jakąś wyjątkową stratą. Tym bardziej że jest to tylko część moich oszczędności.
Od dwóch miesięcy mam drobne sumy w krypto. Przyjmuję że to, co już mam to wpłata za styczeń.
Mam w tej chwili: 0,00590500 BTC warte około 93 zł., 0,37047841 ETH warte około 222 zł. i 0,20805695 LTC warte około 40 zł.
Wszystko warte około 350 zł. W sam raz.

Założenie robię podobne jak człowiek z bitfilar.pl – za wartość referencyjną przyjmuję wartość minimalnego wynagrodzenia brutto. Na rok 2019 jest to 2250 zł. Postanowiłem kupować cztery kryptowaluty o najwyższej kapitalizacji, czyli te trzy które już mam, plus do tego Ripple, które zakupię w przyszłym tygodniu razem z nową partią wpłat. Będę kupował co miesiąc kryptowaluty za 15% minimalnego wynagrodzenia brutto w proporcjach: 50% BTC, 20% ETH, 20% LTC, 10% XRP

Znam się na kryptowalutach słabo i planuję potraktować to też jako sposób na naukę. Wiem co to jest, wiem z grubsza jak działa, wiem jakie mogą być zagrożenia.

Na początek będę je przechowywał na Wirex, Bitbay, Coinbase i BRD Wallet. Na ten ostatni mam zamiar wysyłać wszystkie posiadane krypto raz na kwartał. Kolejnym krokiem jest utworzenie portfela papierowego (lub zakup sprzętowego). Tu wiem za mało w jaki sposób taki portfel później odtwarzać, czy uruchamiać (jakkolwiek inaczej to nazwać). Nie wiem jak odzyskać środki z takiego portfela i jakie zasady bezpieczeństwa mnie tutaj obowiązują (bo jak obchodzić się z kluczami prywatnymi i publicznymi, to wiem).

Dodatkowo chcę przyjąć horyzont czasowy i dodatkowe założenie dotyczące wcześniejszej realizacji zysków.
Nadal jestem zdania, że kryptowaluty to inwestycje wysokiego ryzyka zahaczające o hazard. Jestem świadomy że mogę stracić większość zainwestowanych pieniędzy. Z drugiej strony może się zdarzyć kolejna górka jak na przełomie 2017 i 2018 roku. Dlatego przyjmę że jeśli stopa zwrotu od początku inwestycji osiągnie 6000% (sześć tysięcy procent), to sprzedam swoje kryptowaluty. Chyba że ogólna sytuacja społeczno-gospodarcza będzie to wykluczała.
W przeciwnym wypadku będę chciał zacząć z nich korzystać w momencie osiągnięcia 60 roku życia.

Czyli reasumując założenia:
- wpłacam co miesiąc 15% minimalnego wynagrodzenia.
- wpłacam pod koniec każdego miesiąca bez względu na cenę.
- nic nie sprzedaję.
- jeśli skumulowana stopa zwrotu osiągnie 6000% - wypłacam.
- wypłacam w wieku 60 lat bez względu na wynik

Dodatkowo będę sobie robił co najmniej raz w miesiącu po zakupie takie notki dla siebie w ramach dokumentowania i nauki.

#bitcoin #kryptowaluty #oszczedzanie #inwestycje
motaboy - Zaczynam z nową partią w przyszłym tygodniu, więc jeśli jakiś lokalny, wyko...

źródło: comment_HLLovo0pzWLjMe1nPT0pPRi0a7OCRg9D.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
Na początek będę je przechowywał na Wirex, Bitbay, Coinbase


@motaboy: trzymanie krypto na giełdzie zwłaszcza jak kupujesz na long term to kiepski pomysł, polecam od razu przelewać na jakiś sprawdzony wallet a gdy zbierze się większa kwota to kup portfel sprzętowy
  • Odpowiedz
polecam od razu przelewać na jakiś sprawdzony wallet


Nie liczyłem tego dokładnie, ale mam wrażenie że opłaty za przesył nie są wcale takie niskie.

BRD traktuję jako "sprawdzony" i polecany. Nie jest taki? Wada - nie mają LTC. :-/

a
  • Odpowiedz
BRD traktuję jako "sprawdzony" i polecany. Nie jest taki? Wada - nie mają LTC. :-/


@motaboy: pierwszy raz o nim słyszę więc się nie wypowiem. Mogę polecić portfel do btc: samourai z altami niestety nie pomogę

co się stanie jeśli urządzenie się zepsuje?


@motaboy: wtedy masz seed-a(12/24 słowa) dzięki którym będziesz mógł odzyskać dostęp do krypto
  • Odpowiedz
@drakkar: Oczywiście. Ja nie ruszam BTC i mam je na papier wallecie. Po co mi portfel sprzętowy jeżeli używam niewielkich ilości krypto przy transakcjach? Jeżeli zachowujesz BHP to mobilne portfele są bardzo bezpieczne
  • Odpowiedz
@motaboy: a! Jeszcze jedno. Ludzie dzielą się na tych którzy:
A) nie robią, backupów
B) robią backup
C) wydaje im się, że robią backupy.

Zweryfikuj dobrze czy rzeczywiście jesteś w stanie odtworzyć portfel z seeda lub klucza prywatnego. Głupio byłoby po latach zorientować się, że coś jednak nie działa. ()
  • Odpowiedz
Jak zamierzasz tylko akumulować krypto to osobiście wybrałbym paperwallet


@dr_Klotz: @motaboy:
należy wspomnieć o tym że wypłacając później z papper wallet'a trzeba być świadomym jak działa papper wallet.
Ja nie korzystałem, ale kojarzę kwestię taką że należy wykorzystać całość wallet'a podczas wypłaty,
czyli albo wypłacić całość na nowy adres albo wypłacić część na nowy a część na adres z którego wypłacamy żeby nie utracić środków(inaczej to chyba pójdzie
  • Odpowiedz
@ce029c47 mówisz o mechanizmie reszty. Z tego co wiem to większość portfeli go nie stosuje - nadwyżka funduszy po prostu wraca skąd zostały wydane. Pytanie czy oryginalny wallet core nadal używa tego systemu.
  • Odpowiedz
Lepiej mieć electrum na pc lub jeszcze lepiej jakiś portfel na telefon jak coinomi, bluewallet też wydaje się ciekawy i nie ma tam zbędnych shitów, dobrze też pamiętać jaka wersja apki na której tworzymy seed żeby w razie czego w przyszłości wiedzieć gdzie zadziała seed bo może coś się zmieni i będą kombinacje z odzyskiwaniem dostępu do BTC, bo jak wiemy są różne sposoby generowania priv key z seed.


@ce029c47:
  • Odpowiedz
mówisz o mechanizmie reszty


@dr_Klotz: nie wiem jak to się dokładnie nazywa, nie interesowałem się tym ponieważ nie używałem papper wallet'a, czytałem tylko po łebkach że ludzie tracili w ten sposób BTC - wysyłali BTC a z adresu znikała reszta BTC.
Problem istniał(istnieje?) nie wiem, bo jak wspominałem nie korzystam z tego rozwiązania, nie znam dokładnie mechanizmu, ja tylko sygnalizuję że jeśli ktoś chce korzystać z tego rozwiązania to sądzę
  • Odpowiedz
@Sune: Arkusz Excel'a mam, ale jeszcze bez podliczania stopy zwrotu - szukam możliwości wpięcia tam jakiegoś automatu/makra który by to liczył. Ewentualnie będę to robił ręcznie po każdej wpłacie, lub raz w tygodniu.

Chciałbym zrobić sobie taką tabelkę jak ma gość na bitfilar.pl ale plugina do wordpress'a nie widzę. Nie spieszy się też jakoś dramatycznie, ale tak - jest taki plan żeby to upublicznić.
  • Odpowiedz