Wpis z mikrobloga

Mirki, kolega z #pracbaza mówi mi, że ma pareset PLN do zapłacenia podatku dochodowego. Jak to możliwe jest? Ja zawsze miałem zwrot. To przecież jest tak, że za każdym razem jest pobierana składka od wynagordzenia, więc ostatecznie powinno być prawie idealnie na koniec w okolicy zera. Ja np. mam do zapłacenia 2 zł.

Ma ktoś z was do zapłacenia tyle podatku? I ile, tak z ciekawości (to chyba żadna tajemnica, nie pytam o dochody).

#dochody #podatki #pieniadze #zus #finanse #urzadskarbowy
  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@chud: nie wiem ale ostatnio jak składałem pit to babce przede mną powiedziała kobieta że ma do zapłaty ponad 600 zł i się zdziwiła więc pewnie mają coś podobnie
@chud: Mógł próg przekroczyć i wtedy wychodzą takie rzeczy. Ja przechodząc z UoP na działalność w 2017 też potem miałem prawie 300zł dopłaty.
@chud normalne, mógł wpaść w wyższy próg Zdarza się. Przy pensji liczysz podatek według jednej stawki i jeżeli w części wynagrodzenia powinna być wyższa to pojawia się potem niedoplata przy rozliczeniu. W kolejnym miesiącu już całość jest w wyższej stawce rozliczana. Błędu tu nie ma, bo nie dzieli się wynagrodzenia w danym miesiącu do podatku.
@K_O_R_N_I_K: @gaily: @gruby_dinosaur: @s_kocyk: @zielone_szekle: możliwe, że wpadł w II próg, bo to jest programista, więc ma na pewno dobrą pensję.

Chciałbym jednak zrozumieć mechanizm, bo przyznam, że to trudne do zrozumienia dla mnie.
Załóżmy że styczeń-listopad płaci normalnie 18% a w grudniu przekracza próg tych 85 tysięcy. To w grudniu firma bierze od niego większy podatek od pensji (32%), ale cały czas to firma pobiera, więc
@chud jeżeli przekroczył w grudniu to miał policzone 18% od całości pensji, a od różnicy ponad 85k narastająco w roku dopłaca sam do 32%
Zresztą podobnie byłoby jakby przekroczył w listopadzie. Cała pensja na 18%, w grudniu już cała na 32% a doplata będzie do 32% w części wynagrodzenia za listopad
czyli w sumie każdy, kto przekroczy próg będzie miał dopłatę, dobrze myślę


@chud: To nie jest tak. Jak kadry dobrze policzą, to nie będzie dopłaty. Tutaj jest bardzo wiele zmiennych i czasem po prostu nie warto poświęcać zasobów na liczenie super dokładnie, bo niewiele to zmienia, a w dużych firmach jak pracuje wiele osób, to marnowałoby się tylko niepotrzebnie zasoby na to.

Ktoś może wpaść w 2 próg połową pensji, a