Wpis z mikrobloga

Moglby ktos wyjasnic mechanizm dzialania tzw. cwiczen aktywacyjnych? Chodzi o te wszystkie face pull, jakies aktywacje posladkow itp przed wyciskaniem czy przysiadami.
Bo jakos nigdzie nie moge znalezc sensownego wyjasnienia popartego badaniami(a nie tak mi sie wydaje ze to pomaga)
#mikrokoksy #silownia #biologia
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 4
@TomekABC123 Jeśli nie używasz teraz danego mięśnia to ilość krwi jest w nim zmniejszona bo jest nieaktywny, więc organizm ma go trochę w dupie.
Jeśli chciałbyś go nagle użyć (skurczyć) to nie zrobisz tego z maksymalnym jego potencjałem bo tej krwi nie jest wystarczająco dużo w obrębie tego mięśnia, żeby każde włókno mięśniowe skurczyło się z identyczną siłą.
Dodatkowo przewodzenie impulsów nerwowych przez mięsień nieaktywny jest na logikę mniejszy niż przez
  • Odpowiedz
@Poemat: no dobra, jesli chodzi o ta krew, dlaczego po prostu zrobienie paru serii rozgrzewkocyh wyciskania czy przysiadow nie wystarczy w takim razie?
I co masz na mysli mowiac 'miesien niekatywny'? Po prostu mniej aktywny od innych? Bo jesli przykladowe posladkowy bylbym kompletnie niekatywny(czyli w zasadzie sparalizowany) to nie sadze ze ktokolwiek dalby tak rade robic przysiady
  • Odpowiedz
@TomekABC123: Jest jedno o którym mi wiadomo, ale ciężko je brać pod uwagę w kontekście treningu siłowego.

Evidence of altered corticomotor excitability following targeted activation of gluteus maximus training in healthy individuals.

no dobra, jesli chodzi o ta krew, dlaczego po prostu zrobienie paru serii rozgrzewkocyh wyciskania czy przysiadow nie wystarczy w takim razie?


@TomekABC123: Wystarczy - spędzasz więcej czasu pod sztangą w ruchu, który cię interesuje.
  • Odpowiedz
(czyli w zasadzie sparalizowany)


@TomekABC123: Nie no aż takiej skrajności nie miałem na myśli pisząc "nieaktywny", źle to ująłem może.
Mniejsze ukrwienie i mniejsze przewodnictwo nerwowe w takim strzałkowym długim przez długie siedzenie nie spowoduje tak mocnego skurczu (wyprostu stopy) jak gdybyś to zrobił wcześniej chodząc po pokoju przez 3 minuty.

dlaczego po prostu zrobienie paru serii rozgrzewkocyh wyciskania czy przysiadow nie wystarczy w
  • Odpowiedz
@Poemat: sory ze zadaje tyle pytan, ale lubie dobrze rozkminic temat
Co masz na mysli mowiac sila strukturlana? Jak sprawdzic czy ktos ma jej zaburzenia czy nie?
A co do tego mniejszego ukrwienia i przewodnictwo, czy faktycznie trzeba do tego jakichs wymyslnych cwiczen?
  • Odpowiedz
Co masz na mysli mowiac sila strukturlana? Jak sprawdzic czy ktos ma jej zaburzenia czy nie?


@TomekABC123: Tak mówiąc najprościej jak można - czy prawy piersiowy większy jest tak samo silny jak lewy piersiowy większy. Jeśli prawy jest silniejszy, to możesz mieć też silniejszy prawy zębaty przedni, to Ci się przełoży na ułożenie łopatki, to na pracę przy ćwiczeniach na grzbiet, to na ułożenie kręgosłupa w ciągu dnia, to np. przez to możesz mieć skoliozę. Taka skrajność mocna, ale obrazuje tylko sytuacje.

Jak sprawdzić? Sam, jeśli nie jesteś zaawansowany w pewnym stopniu to będzie Ci ciężko, pozostanie Ci tylko obserwacja w lustrze/podczas ćwiczeń; są testy z zakresu kinezyterapii i inne takie, które ogarnięty gość może Ci zrobić i powie dokładnie co i
  • Odpowiedz
@Poemat: No ja w tej calej aktywacji poki co widze glownie placebo
A wszystkie te wywody trenerow ze dana osoba ma przykladowo akurat slabo aktywny posladek albo czworoglowy albo cos innego w przysiadzie po spojrzeniu pare razy jak robi przysiad to wrozenie z fusow, bo niby jak to mozna zobaczyc nie majac pod reka chocby jakichs odczytow EMG?
A co do tych cwiczen, moja hipoteza jest taka, ze one po prostu odrobine zwiekszaja objetosc treningowa, co moze przelozyc sie na delikatnie wieksza hipertofie, co delikatnie moze przekladac sie na lepsze wyniki w tych cwiczeniach.
I ewentualnie jesli o natychmiastowe efekty to byc moze ucza lepszego ulozenia ciala do danego boju (przykladowo 'aktywacja' najszerzszego czy czworobocznego moze powodowac ze dany czlowiek 'uswiadamia' sobie jak powinny byc ulozone lopatki w wyciskaniu czy martwym - czyli np w retrakcji a nie protrakcji - co bezposrendnio wplywa na bardziej efektywny ruch)
Ale nie do konca jestem przekonany ze same z siebie powoduja ze nagle miesien wykorzystuje wiecej swojego
  • Odpowiedz
A wszystkie te wywody trenerow ze dana osoba ma przykladowo akurat slabo aktywny posladek albo czworoglowy albo cos innego w przysiadzie po spojrzeniu pare razy jak robi przysiad to wrozenie z fusow, bo niby jak to mozna zobaczyc nie majac pod reka chocby jakichs odczytow EMG?


@TomekABC123: Powiedzmy, że możesz być czegoś mniej lub bardziej pewien patrząc na dany bój na wyższych %, ale i tak wszystko zależy co chcesz osiągnąć:
- słaby punkt w danym ćwiczeniu nie koniecznie musi być naprawiany poprzez wzmacnianie danego mięśnia, a praktyką samego ruchu poprzez wariacje np. pause squat, zamiast dodatkowej pracy na czworogłowe (przykład z d--y, ale wiesz o co chodzi). Wskazówki techniczne, wariacje ćwiczeń adresujące słabe punkty, praktyka zdecydowanie szybciej wpłyną na poprawne wykonywanie danego ćwiczenia, niż hipertrofia danego mięśnia, która i tak musi zająć sporo czasu,
- jeśli chcesz poprawić wynik to wiadomo, że w tym kontekście i tak kluczowe będzie programowanie treningu,
- obecna literatura skłania się ku temu, że dysproporcje same w sobie nie generują bólu, a w kontekście bólu na treningu mówimy głównie o nieodpowiednim
  • Odpowiedz
No ja w tej calej aktywacji poki co widze glownie placebo


@TomekABC123: Fizjologia - to jest odpowiedź
Z resztą zgadzam się z Mirkiem wyżej

Co to asymetrii znowu wziąłeś to pojęcie za bardzo do siebie jak ze sparaliżowanym mięśniem, nie drąż aż tak głęboko.
  • Odpowiedz
@Poemat: bede drazyl bo mnie ten temat ciekawi
A mam wrazenie ze im bardziej sie go drazy tym bardziej wychodzi na to ze cala ta aktywacja czy sila strukturalna czy np rolowanie maja bardzo kruche podstawy teoretyczne i tak naprawde nikt nie wie do konca co robi i czy to faktycznie dziala a jesli dziala to dlaczego
  • Odpowiedz