Wpis z mikrobloga

używał ktoś #esp8266 aby podłączyć #arduino uno do internetu? Tak, wiem że są tutoriale w internecie i jak najbardziej to da się, ale chodzi mi o niezawodność takiego rozwiązania i dostępność bibliotek (potrzebuję mieć client).
Pytanie drugie przy okazji - jaka jest najlepsza metoda podłączenia Arduino UNO do internetu waszym zdaniem?
#pytaniedoeksperta #elektronika
źródło: comment_rlnqPmLfIp5UNcBaspN8aU2PZ6kQxU2u.jpg
  • 17
@dktr: @stassma: dlatego że to musi być mega proste, sam bym robił w esp bezpośrednio, ale dałem się wrobić w poprowadzenie małego warsztatu z arduino (i zasoby to właśnie płytki UNO) a nie chciałbym robić tylko rzeczy offline. Więc jestem w sytuacji gdzie do dyspozycji jest 30 arduino uno dla 30 uczestników, pytanie jak to usieciowić, by skorzystać z Arduino IDE oraz najlepiej bibliotek już tam dostępnych.
@dktr: nie da rady, bo raz że nie ma gwarancji dostępu do ethernetu (wiadomo że poważane firmy nie pozwolą sobie by ktoś podszedł do byle gniazdka ethernet i się wpiął, trzeba procedurę autoryzacji), poza tym sam chip co mi da? Ja będę mieć tych ludzi na 6 godzin (2x po 3 godziny), zanim doprowadzą to do działania to będzie po wszystkim :> Szukam rozwiązania najprostszego, trywialnego.
A ja sam to UNO
@animuss: no ale do programowania esp wystarczy to samo isp co do arduino. A biblioteki i tak będziesz musiał nowe wgrać, bo domyślnie chyba nie ma tych do używania esp. Piszesz też że masz tylko arduino i żeby podłączyć esp to i tak musisz kupić. Najlepiej byłoby Nodemcu mieć. Można programować od razu z usb i ma wyprowadzone wszystkie porty.
@animuss: Ale takie połączenie tylko komplikuje i wydłuża proces projektowania. Np prosty czujnik temperatury, w twojej wersji będzie program który działa na arduino robi pomiar z dallasa czy tam innego czujnika, wysyła go przez uart do esp8266 a ten musi mieć załadowany program co słucha to co przyjdzie na uart (albo się bujać z fabrycznymi komendami AT), odebrać to, sformatować, połączyć się do sieci, pobrać ip, wysłać zapytanie http gdzieś do
@animuss: jak potrzebujesz przez arduino to ESP + komendy AT chodzą spoko, nie robiłem co prawda z arduino tylko stm32 ale chodzą przyjemnie, tylko uważaj bo po komendach AT czasem można uceglić esp
@stassma: mam esp32 od espressif, niestety nie nadaje się to zbytnio do pracy w grupie.
@dktr: dokładnie, niech sobie komplikuje. Tu nie chodzi o elegancję i komplikację, tylko prostotę. To mają być proste w implementacji rzeczy, które można porobić w 6 godzin, a potem nikt nigdy tego nie użyje. I widzisz, sam opisałeś skomplikowany proces, którego ja chce uniknąć. Kiedyś Arduino sprzedawało WiFi shield i to z tego co wiem
@animuss:
Ja dawno temu bawiłem się w takie łączenie. Jedno ESP uwaliłem bo komendą AT zmieniłem prędkość.
W drugie jakoś działało. W trzecim miałem ESP z niebieską płytką (poprzednie były czarne) i już coś nie chciało działać.
Rzuciłem to i kupiłem NodeMcu. Mniej problemów, kombinowania i jeszcze raz problemów.

Pozostaje ci (jeżeli dalej upierasz się na Arduino + ESP) poszukać o komunikacji przez komendy AT (no chyba że do tej pory
@BoKoR: dzięki. To nie tak że ja się upieram, po prostu UNO są już "na stanie" i trzeba robić z tym co jest. Stąd takie kombinowanie, niestety uno jest w tym wypadku jak kula u nogi.
używał ktoś #esp8266 aby podłączyć #arduino uno do internetu

@animuss: zasadniczo to można, bez problemu, ale... to tak jakbyś używał laptopa jako interfejsu do ustawiania programów w pralce. Samo esp jest wielokrotnie mocniejszym prockiem niż arduino, i jeśli cokolwiek robisz na arduino - to możesz to zrobić w 99% na samym ESP, ew dodając mu i2c expander portów (jak ich mało), ew. dodając po serialu arduino jako expander-tłumacz I/O (jeśli używasz
@animuss: Masz 6 godzin i chcesz się bawić w WiFi?
Na jakim poziomie są Ci kursanci? Czają jak działa płytka stykowa? Jak wykorzystać dzielnik napięcia?
Bo możesz się zdziwić jak powoli Ci pójdzie z materiałem. Sam się dziwie jak można nie zrozumieć działania płytki stykowej, zwłaszcza jak ją pokazuję rozebraną z odsłoniętym tyłem, a po 15 minutach zawsze się trafi ktoś w grupie kto nie zrozumiał.
W 6 godzin to masz
@lukaszw_: tak, 6h i WiFi to jak najbardziej realny scenariusz :) Już robiłem to dwa razy, ale na Arduino MKR1000, z ludźmi nie obeznanymi w temacie, poza podstawami programowania. Teraz nie mam dostępnego MKR1000, a chciałbym zrobić ten sam materiał ale na UNO.

Kursanci są na różnym poziomie, ale należy oczekiwać że będą na poziomie Hello World. Tacy też dawali radę na moich warsztatach.

Płytki stykowe jak najbardziej używam, akurat wytłumaczenie