Wpis z mikrobloga

Po zobaczeniu wpisu https://www.wykop.pl/wpis/38295997/wielkimi-krokami-zblizamy-sie-do-konca-najlepszym-/ autorstwa @redheart przyszła do mej głowy myśl aby zrobić podobne głosowanie na najlepszą 11 Wisły Kraków... Kogo w niej umieścić? W Wiśle grało wielu fantastycznych piłkarzy. Postanowiłem ograniczyć się do XXI wieku i lat 90 wieku ubiegłego. Jest to związane przede wszystkim z tym że lat wcześniejszych większość wykopków nie pamięta raczej czasów wcześniejszych. Zresztą biorąc pod uwagę jakość Wisły spokojnie możnaby obsadzić 11 każdą dekadę albo i krótsze okresy czasu. Drużyna rywalizująca z Parma Lazio czy Schalke.... Zespół grający jak równy z równym z galaktycznym Realem... Ekipa która pokonała Barcelonę... Piłkarze przez których "Kraków nie położył się długo spać"...
Od czego zaczyna się budować mocną drużynę? Oczywiście od tyłu więc zaczniemy od bramkarza. Tu kandydatów jest wielu:
Artur Sarnat

W Wiśle spędził niemal 10 lat i rozegrał 257 spotkań. Prawie 100 razy zachował czyste konto, a najbardziej zasłynął z obrony karnego w „Cudzie nad Wisłą”. Bramkarz występujący w czasach, gdy strzeżący bramek zawodnicy przywdziewali niemalże cyrkowe trykoty. Jeden z niewielu piłkarzy, którzy po wejściu do klubu „Tele-Foniki” nie stracił miejsca w składzie i nie oddał go przez kolejnych kilka sezonów

Angelo Hugues

Hugues miał swój udział w największych sukcesach Białej Gwiazdy w Europie, wystąpił we wspominanych do dziś pojedynkach z Parmą, Schalke i Lazio w Pucharze UEFA. Grał doskonale na przedpolu, wybiegał z bramki nawet na 30. metr, co pozwoliło Wiśle Kasperczaka na zastosowanie słynnej "strefy bazowej" jeszcze na połowie rywala. Ofensywna taktyka oparta na skrzydłach i silnym ataku dała zwycięstwa z AC Parmą i FC Schalke 04.

Radosław Majdan

Przy nim linoskoczek to zwykła ciamajda Mistrz pośród bramkarzy, nasz Radosław Majdan

Emilian Dolna

Jako pierwszy bramkarz Emilian nie zawiódł. Mimo kilku wpadek wieloma świetnymi interwencjami zachwycił kibiców i media. Wielokrotnie ratował Wisłę w beznadziejnych sytuacjach, stając się bohaterem kolejnych meczów. Efektem była – między innymi - nominacja do Piłkarskiego Oscara w prestiżowym plebiscycie Canal Plus. Dolha przegrał tylko jednym głosem z bramkarzem Legii, Łukaszem Fabiańskim. Przez czytelników „Gazety Krakowskiej” został wybrany najlepszym piłkarzem Wisły w rundzie jesiennej sezonu 2006/2007. Tygodnik „Piłka Nożna” umieścił go w „jedenastce” najlepszych obcokrajowców ligi.

Mariusz Pawełek

Pytany o to, co najbardziej zapamięta z tych pięciu lat spędzonych w Krakowie, Mariusz odparł: „Pierwsze to moje wicemistrzostwo z tym klubem, później mistrzostwo jedno, drugie. Myślałem, że będzie trzecie, ale się nie udało. Przede wszystkim to te mistrzostwa, gdy świętowaliśmy na Rynku Głównym. To było naprawdę wspaniałe przeżycie. I parę meczów w europejskich pucharach. To najbardziej utkwiło mi w głowie”

Sergei Pareiko

Pierwsze spotkanie dla Sergeia w Wiśle - w dodatku zwycięskie i „na zero z tyłu” - miało miejsce 17 dni po podpisaniu przez niego umowy, a rywalem podopiecznych Maaskanta była Arka Gdynia. Sezon 2010/2011 zakończył sukcesem i z Białą Gwiazdą triumfował w lidze. W Wiśle spędził dwa i pół roku, to on wystąpił w ostatnim pucharowych starciu, które pamiętają kibice z R22 przeciwko Standardowi Liège. Do dziś osoby związane z naszym klubem wspominają go jako charyzmatycznego zawodnika, który zawsze zostawiał serce na boisku i wiedział, co to znaczy reprezentować ekipę z Reymonta!

Może ktoś inny? (Propozycje w komentarzach)

Głosowanie do jutra do wieczora. Składajcie także swoje propozycje na następne głosowanie - prawego obrońcy
#pilkanozna
#ekstraklasa
#wislakrakow
#wwc

Najlepszy bramkarz Wisły to:

  • Artur Sarnat 13.5% (21)
  • Angelo Hugues 7.7% (12)
  • Radosław Majdan 14.7% (23)
  • Emilian Dolha 12.8% (20)
  • Mariusz Pawełek 13.5% (21)
  • Sergei Pareiko 37.2% (58)
  • Inny (komentarz) 0.6% (1)

Oddanych głosów: 156

  • 14
@Havanamananama: Najsłabiej obsadzona pozycja - to z pewnością.

Pytanie, czy chodzi o występy w Wiśle. Czy w ogóle, o umiejętności. Bo np. taki Radek Majdan był pewnie najlepszym z wyżej wymienionych bramkarzy. Ale w Wiśle...bez szału, to nie był najlepszy okres jego kariery, a mecz rewanżowy z PAO to zdecydowanie nie jest jego powód do dumy.

Sarnat to najciekawszy przypadek, bo był trochę z Wisły wypychany, trafiali do niej Wierzchowski, Szczęsny,
@Havanamananama: Głos na Pawełka,chyba z tego względu że grał w dobrym okresie dla Wisły i mimo że jest/był #!$%@? to nikt nie potrafił go wygryźć(taki współczesny kucharczyk),ale też zgodzę się wyżej,że Wisła zawsze miała problem z bramkarzami ale to ze względu na to że kiedyś zawsze byli najlepsi z przodu i nie potrzebowali mieć mocnych tyłów,teraz to inaczej wygląda
@Havanamananama: pareiko był dobry, solidny, ale najlepszy? raczej nie. mój głos poszedł na sarnata, ale trzeba stwierdzić, że przez tyle lat bramkarza to akurat zadnego wybitnego nie mieliśmy. majdan w Wiśle z tego co pamiętam nie zachwycał, dolha był bardzo dobry ale tylko przez chwilę, hugues zawsze sie bedzie kojarzył z lazio po drugie też za długo w Wiśle nie pograł, a pawełek to wiadomo XD
@Havanamananama: czemu dopiero teraz zobaczyłem tą ankietę.
Jak zobaczyłem wynik to byłem jak pewna Marysia lekko w szoku. Siergiej był na prawdę porządnym bramkarzem, lepszym niż Majdan,Pawełek czy Ig. ALE...Myślę, że mogę go postawić na równi A. Sarnatem do którego za młodu miałem słabość. Obaj byli w Wiśle mega potrzebni, obaj trafili w prime swojego talentu ale... Emilian, cokolwiek by nie mówić, można by się nie szczycić tym, że złamaliśmy mu
@bylu: nie wziąłeś pod uwagę jednego ważnego kryterium: średnia wieku na wykopie. Z początku byłem pewien że wygra Sarnat lecz dość szybko zobaczyłem że jednak głosuje się na tych których się zna i pamięta z boiska.
Prawda jest taka że pod względem umiejętności czysto piłkarskich nikt w Wiśle nie miał startu do Dolhy. Ile ten człowiek piłek wybronił to ciężo zliczyć. Jeden z lepszych piłkarzy na bramce w Polsce. Papiery miał żeby zrobić bardzo dużą karierę. Szkoda że zarząd go wytransferował do Lecha gdzie totalnie się spalił i słuch o nim zaginął.