Wpis z mikrobloga

Ale wiecie, że Azja ma tyle tego bo produkuje dla EU i US, które to przeniosły tam produkcję. Oczywiście gdyby nie to, również byliby największymi śmieciarzami. Relatywnie (brak norm, wywalanie przez okno i sranie pod siebie - pakistan, indie, bangladesz) bo w liczbach bezwzględnych pewnie by się zmniejszyli ze względu na utratę części produkcji. Pozatym US i EU exportują tam swoje śmieci. U nas podpalenia śmieci zaczęły się kilka miesięcy po tym
  • Odpowiedz
@Edward_Kenway: Tutaj jest bardzo ważne pytanie, na które jeszcze nikt nie odpowiedział.

Jaki CHARAKTER/źródło mają odpady plastikowe z Azji.

Są trzy możliwości. Jedne lepsze, drugie gorsze.

- Odpady z konsumpcji azjatyckiej. To NAJLEPSZA opcja. Bo jeśli kraje rozwinięte, które konsumują dużo więcej, zredukowały taki odpad wielokrotnie, to nie ma przeszkód systemowych aby tego samego nie zrobić w Azji.

- Odpady z produkcji. Tu jest odrobinę gorzej. Bo to oznacza że "zachodni"
  • Odpowiedz
@graf_zero: Trzecia opcja jest najbardziej prawdopodobna. Rok temu Chiny wprowadziły zakaz importu śmieci z EU ( u nas akurat wtedy, zupełnie przypadkowo, zaczęły się podpalenia składowisk), więc za kilka lat jak będą koljene badania hipoteza 3 zostanie zweryfikowana.
  • Odpowiedz
@Edward_Kenway: a skąd te śmieci się tam wzięły? fakt, że zachodnie firmy całą swoją brudną produkcję (ajfonów, ciuchów, kompów i innego gówna) wysyłają do azji jest pewnie bez znaczenia. sądzę, że chinole od tak produkują sobie plastikowe śmieci, żeby je #!$%@?ć do oceanu.
  • Odpowiedz
@damian_co_dalej: źle czytasz grafikę. UE może i importuje ale myślisz że plastik które pływa po Bałtyku np to naukowcy doszukują się chińskiego pochodzenia? Po prostu Azja wypierdziela do rzek mnóstwo śmieci. Afryka niedługo poprawi poziom swoich ludzi i też będą więcej kupować i wyrzucać do rzek resztki.
  • Odpowiedz
@MDobak: no tym się różni że Azja, nic sobie z tego nie robi a tym bardziej Afryka, a dobrobyt tam wzrasta więc liczba śmieci się zaraz na tych kontynentach podwoi więc jakieś #!$%@? Europy i obwianie się za wszystko co złe jest kolejnym "white shameing" i nie zbawisz świata takim działaniem, trzeba edukować tamte kraje bo nawet jak obniżą o 10% produkcję gówna to jakieś 40 razy lepsze efekty niż jakbyś
  • Odpowiedz
@Edward_Kenway: Konsekwencje powinien ponosić producent. Wszyscy myśląc o recyclingu skupiają się głównie na konsumencie, który ma segregować odpady, lub nie kupować czegoś co nie jest ekologiczne. Ale ktoś ten plastik przecież produkuje. Jeśli ktoś coś produkuje, to jest za te odpady (niewykorzystane części) odpowiedzialny. Więc jedyne co może pomóc, to takie regulacje rządów na całym świecie, które nie pozwolą na produkcję jednorazowych rzeczy z plastiku w całym przemyśle spożywczym.
  • Odpowiedz