Wpis z mikrobloga

Jak powinien wyglądać rozdział państwa od religii?

Rozważmy przyszłość Polski w kwestii świeckości państwa. Jakie postulaty zmian powinny być lobbowane? Do głowy przychodzą mi takie propozycje:
1. Usunięcie nauczania religii z placówek oświaty. Religie mogłyby być nauczane np. w placówkach organizacji religijnych. Uchroni to nas przed indoktrynacją islamską czy katolicką dzieci w miejscach związanych z nauką.
2. Utrzymanie organizacji religijnych powinno odbywać się z podatków wyłącznie zadeklarowanych wiernych, tak jak jest to zorganizowane w Niemczech. Dzięki temu nie będziemy finansowali z podatków m.in. ośrodków islamskich.
3. Organizacje religijne powinny podlegać pod takie same zasady jak każda organizacja NGO. M.in. w kwestiach podatkowych. Organizacje religijne powinny dokumentować i rozliczać się z dochodów. Pomoże to nas uchronić przed finansowaniem terroryzmu fundamentalistów religijnych.
4. Obraza uczuć religijnych powinna być usunięta z kodeksu karnego.
5. Organizowanie marszy i procesji religijnych powinno odbywać się na takich samych warunkach jak dla każdego marszu świeckiego. Organizacja religijna powinna złożyć wniosek o pozwolenie przemarszu przez miejsca publiczne.

Co o tym myślicie? Wydaje mi się, że są to całkiem realne rozwiązania, które można byłoby wdrożyć w Polsce w najbliższych 10-20 latach.

Macie jeszcze jakieś propozycje?

#religia #islam #katolicyzm #ateizm #swieckiepanstwo #polska
Pobierz
źródło: comment_T6LBNljIvhi3VzxIimxC73Fd3vvoCnnh.jpg
  • 148
@tgdnx: A dlaczego właściwie organizacje religijne mają być finansowane z podatków zadeklarowanych wierzących, a nie po prostu z darowizn? Prawnie rozumiem, że miałyby podobny status jak fundacje (co wiąże się z masą przedmiotowych zwolnień podatkowych)?
@xandra:

Bezwyznaniowcy nie przejmują jednak Ziemi już w tym momencie. W wielu częściach świata, zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej, liczba wierzących rośnie tak szybko, że w skali światowej liczba bezwyznaniowców zmniejszy się za 25 lat. Jak określił to jeden z naukowców, świat zaczyna dzielić się na “laicyzujący się Zachód i szybko powiększającą się resztę”. (Innym mocno świeckim krajem są Chiny, gdzie rewolucja kulturalna tłumiła religię przez dziesiątki lat, podczas gdy w niektórych
@xandra: Złotko, najpierw próbujesz zaprzeczyć statystyce, nie dostrzegasz trendów demograficznych (i tego, że generalnie bardziej religijne rodziny/populacje mają więcej dzieci, a Zachód po prostu wymiera), rzucasz cytat o związku ateizmu z edukacją, który do twojej pierwotnej tezy ma się nijak, a teraz każesz mi przeczytać cały tekst (który swoją drogą jest mocno skupiony na USA). Nie mam pojęcia o co ci chodzi.
@Ignacy_Patzer: Widziałeś Idiokrację? To może nie jest film o religii, ale świetnie pokazuje, że ciemnota i debilizm najszybciej się rozmnażają ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przejrzyj statystyki, najwięcej wierzących jest na wsiach i z podstawowym wykształceniem. Religia i nauka nie idą w parze, a jeśli już to rzadko ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A dlaczego właściwie organizacje religijne mają być finansowane z podatków zadeklarowanych wierzących, a nie po prostu z darowizn?

@Ignacy_Patzer: z tego co mi wiadomo podatek w Niemczech, do którego się odnosiłem, jest formą nieobowiązkowej daniny. Jeżeli się nie deklarujesz jako osoba religijna to nie płacisz.

A i na takie rozwiązanie w sprawie finansowania Kościoła i innych związków wyznaniowych byłbym może w stanie przystać dopiero w sytuacji absolutnego państwa minimum.


@Ignacy_Patzer:
@tgdnx: Ależ niech sobie wierzą, tylko zdecydowane nie dla ich głosów w wyborach, religia to biznes, pieniądze i władza, odciąć koloratki od państwowej kasy i masz nagły zanik wiary ;)
@xandra: Chyba też wypadałoby się przedstawić. Jestem studentem rachunkowości drugiego roku. Magistrem pewnie nie będę (chciałbym podjąć pracę po licencjacie). Naukowcem żadne z nas nie jest, a "Panią magister" mogę tytułować farmaceutkę w aptece. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dlaczego (szczególnie w sytuacji całkowitego odcięcia finansowania) Kościół miałby nie wypowiadać się na tematy związane z polityką?
@Ignacy_Patzer: Ponieważ koloratki od zawsze pchały się do polityki. To, że popierają tych, których popierają nie jest żadną tajemnicą, przydupasy Rydzyka jak Maciar i Szyszko długo grzały tyłek na państwowych posadkach, obaj kompletnie się skompromitowali, nie tylko merytorycznie... Cóż pisać więcej ;)
Cóż, mgr xandra brzmi dziwnie xDDD
2. Utrzymanie organizacji religijnych powinno odbywać się z podatków wyłącznie zadeklarowanych wiernych, tak jak jest to zorganizowane w Niemczech. Dzięki temu nie będziemy finansowali z podatków m.in. ośrodków islamskich.


@tgdnx: Super pod warunkiem że będzie to opodatkowanie nie obowiazkowe. Tz nie deklarujesz przynależnośći do religii = nie płacisz. Ponadto obywatel wierzący powinien wskazać organizację religijną jaką chce wspierać. Coś jak 1%.

Macie jeszcze jakieś propozycje?


Nowelizację ustawy z dnia 31 stycznia
@rasmor: Po prostu mówię nie ciemnocie i zabobonom ( ͡° ͜ʖ ͡°) Religia to biznes, odcinasz kiecoków od państwowej kasy (której się nakradli przez 22 lata Komisji majątkowej) i kończy się ich wiara ( ͡° ͜ʖ ͡°)