Wpis z mikrobloga

Jak powinien wyglądać rozdział państwa od religii?

Rozważmy przyszłość Polski w kwestii świeckości państwa. Jakie postulaty zmian powinny być lobbowane? Do głowy przychodzą mi takie propozycje:
1. Usunięcie nauczania religii z placówek oświaty. Religie mogłyby być nauczane np. w placówkach organizacji religijnych. Uchroni to nas przed indoktrynacją islamską czy katolicką dzieci w miejscach związanych z nauką.
2. Utrzymanie organizacji religijnych powinno odbywać się z podatków wyłącznie zadeklarowanych wiernych, tak jak jest to zorganizowane w Niemczech. Dzięki temu nie będziemy finansowali z podatków m.in. ośrodków islamskich.
3. Organizacje religijne powinny podlegać pod takie same zasady jak każda organizacja NGO. M.in. w kwestiach podatkowych. Organizacje religijne powinny dokumentować i rozliczać się z dochodów. Pomoże to nas uchronić przed finansowaniem terroryzmu fundamentalistów religijnych.
4. Obraza uczuć religijnych powinna być usunięta z kodeksu karnego.
5. Organizowanie marszy i procesji religijnych powinno odbywać się na takich samych warunkach jak dla każdego marszu świeckiego. Organizacja religijna powinna złożyć wniosek o pozwolenie przemarszu przez miejsca publiczne.

Co o tym myślicie? Wydaje mi się, że są to całkiem realne rozwiązania, które można byłoby wdrożyć w Polsce w najbliższych 10-20 latach.

Macie jeszcze jakieś propozycje?

#religia #islam #katolicyzm #ateizm #swieckiepanstwo #polska
tgdnx - Jak powinien wyglądać rozdział państwa od religii?

Rozważmy przyszłość Pol...

źródło: comment_T6LBNljIvhi3VzxIimxC73Fd3vvoCnnh.jpg

Pobierz
  • 148
  • Odpowiedz
Wydaje mi się, że są to całkiem realne rozwiązania, które można byłoby wdrożyć w Polsce w najbliższych 10-20 latach.


@tgdnx: Ja #!$%@? to powinno być już wdrożone po 89' a Ty piszesz że dopiero można by było za 10-20 lat xD
Gdzie my #!$%@? żyjemy...
W ch..... Ob...... Gów...
  • Odpowiedz
@NaczelnyWoody: staram się być realistą. Takich zmian nie uda się wdrożyć nagle. Powinniśmy zacząć od zadeklarowania podobnych postulatów i przekonywać społeczeństwo do sensu wdrożenia tych zmian. Twój plus czy komentarz pod takim wpisem to jeden mały krok ku zmianie na lepsze.
  • Odpowiedz
@tgdnx: Widzę, że mocno zaznaczałeś tutaj też kwestię Islamu i wiesz co? Najbardziej śmieszy mnie to, że jeżeli spytasz większośc osób czy nadaliby prawo X (gdzie X to przywileje kościoła katolickiego) Islamowi, powiedzieliby, że nie i znaleźliby mnóstwo powodów ku temu. Coś na zasadzie prawa kaliego, Kali mieć przywilej dobrze, inni mieć przywilej źle.
  • Odpowiedz
@tgdnx: można zastosować rozwiązania z Francji sprzed ponad 100 lat

we Francji uchwalono ustawę o stowarzyszeniach, mającej za główne zadanie postawienie tamy klerykalizmowi w życiu społecznym. Na mocy tej ustawy ustalono, że żadna kongregacja religijna nie może powstać bez zezwolenia władz państwowych a organizacje, które takiego zezwolenia nie otrzymały nie mogą prowadzić żadnych szkół. Oczywistą jest rzeczą, że ustawa ta spotkała się z ostrą krytyką Watykanu, a związki religijne i zakony,
  • Odpowiedz
@gzres: chciałem uwypuklić, że przywileje dotyczną przeważnie wszystkich organizacji religijnych

@robert5502: ciekawe. Czy te ustalenia odnośnie świeckości państwa ostały się we Francji do dzisiaj?

Zapomniałem o postulacie nie wieszania symboli religijnych w miejscach publicznych.
  • Odpowiedz
@tgdnx: Osoby wierzące nie powinny mieć prawa głosu w głosowaniach demokratycznych, z uwagi na to, że można im wcisnąć każdą głupotę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Chciałoby się konfiskować majątek Kościoła? Łapy precz!

@Ignacy_Patzer: tu się muszę zgodzić, to zbyt skrajny postulat. Nie chodziło mi o eliminację religii, a jedynie rozdzielenie jej od państwa i traktowania jak każdej innej organizacji pozarządowej. Ludzie religijni powinni mieć swobodę wyznawania jej w swoich miejscach kultu.
  • Odpowiedz
@xandra: @robert5502 (ostatni wpis): zdajecie sobie sprawę, że głosząc tak skrajne stanowiska gracie do bramki organizacji religijnych? Wasze komentarze będą używane jako kontrargument w kampaniach dla opinii publicznej.

@xandra: wierzyć w głupoty można też nie będąc wyznawcą żadnej głównej religii
  • Odpowiedz
zakaz prowadzenia szkół,

@Ignacy_Patzer: szkoły katolickie będą mogły indoktrynować katolicyzm, tak jak szkoły islamskie będą mogły indoktrynować islam. Myślę, że to mogłoby być akceptowalne.

zakaz noszenia symboli religijnych

@Ignacy_Patzer: nie postulowałem czegoś takiego. Jedynie jestem przeciw wieszania symboli religijnych w miejscach publicznych.

Dlaczego chcesz najostrzejszych rozwiązań francuskich?

@Ignacy_Patzer: przeczytaj moje ostatnie komentarze, nie chcę najostrzejszych rozwiązań
  • Odpowiedz
@tgdnx: Ja po prostu napisałam niewygodną prawdę. Religia powinna być zakazana z uwagi na to, że to szerzenie ciemnoty i zabobonów. Mamy XXI wiek do ciężkiej Anielki!!!
  • Odpowiedz