Wpis z mikrobloga

@Gonzzo: Dokładnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°) Zgodnie z tym założeniem nawet towarowanie w sklepie jest dziełem autorskim, ponieważ produkty po ułożeniu na półce tworzą za każdym razem swój niepowtarzalny kształt :D
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Stratocaster00: tu masz rodzaje działalności podlegające pod 50%

9b. Przepis ust. 9 pkt 3 stosuje się do przychodów uzyskiwanych z tytułu działalności:

1) twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;

2) badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej;

3) artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Stratocaster00: a tu masz definicje przedmiotu praw autorskich według ustawy o prawach autorskich.

Art. 1. autorskie
Przedmiot prawa autorskiego
1.
Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
2.
W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
1)
wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);
2)
plastyczne;
3)
fotograficzne;
4)
lutnicze;
@Gonzzo: Myślę że niekoniecznie kosztorys to projekt ale pod "architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne". W niektórych przypadkach chociażby tacy programiści mogą z tego skorzystać a wg mnie sytuacja jest podobna.
@Stratocaster00: Baardzo mocno naciągane. Sam jestem ciekaw opinii informacji podatkowej. Chociaż taka opinia, jak przyjdzie do płacenia zaległego podatku, do niczego się nie przyda.
Położenie płytek, tynkowanie, murowanie ściany to też nie projekt ale pod 'architektoniczne' możnaby?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Gonzzo: Nie znam odpowiedzi na to pytanie, ale mogę zapewnić że nigdy nie spotkałem się aby kosztorysy były uznawane za prawa autorskie dlatego zalecam kontakt z infolinią. Fakt, wydana przez nich interpretacja poprzez telefon nie jest zobowiązująca ale informują o aktualnych przepisach :)
@Stratocaster00: Nie masz na to szans. Nawet wg starych przepisów to było trudne do obronienia, bo w swojej pracy nie tworzyłeś przedmiotu podpadającego pod prawo autorskie.
Poza tym od tego roku przepisy się zmieniły i są wymienione konkretne zawody i przypadki kiedy można skorzystać z 50% kosztów.
https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/koszty/767538,50-koszty-uzyskania-przychodu-w-PIT-w-2018-roku.html

Ustawowa lista nie obejmuje dużej części inżynierów (np. projektanci budowlani pracujący nad projektami technicznymi różnych instalacji), grafików komputerowych, tłumaczy, copywriterów, analityków, doradców, geodetów,