Wpis z mikrobloga

32/100 Kocia mowa jest skomplikowanym połączeniem wyrazu pyska, pozycji ogona, położenia uszu i innych pozycji ciała, dźwięków a nawet zapachów.

Niektóre koty są bardziej gadatliwe, niektóre praktycznie nie wydobywają z siebie dźwięków. Pierwsza rzecz przychodząca na myśl to mruczenie. Młode kotki potrafią mruczeć, zanim jeszcze przejrzą na oczy. Przypuszczalnie pierwotna funkcja mruczenia polega na zameldowaniu kotce-matce, że jej dzieci czują się dobrze, zwłaszcza, że kotki mogą wydawać ten dźwięk także podczas ssania, gdy ich pyszczki obejmują sutki matki. niekiedy jednak muszą przerywać mruczenie dla przełknięcia mleka. Kot mruczy jednak nie tylko jako osesek. Zachowuje to przyzwyczajenie aż do końca życia wyrażając w ten sposób swe zadowolenie i dobre samopoczucie

Kot wydaje też dźwięki jak jest zagrożony, przestraszony lub rozzłoszczony, które zwykle także i inne istoty od razu zrozumieją; koty parskają lub prychają (wydają dźwięk rozpoczynający się twardym "k") wyrażając przez to wyraźne ostrzeżenie, że wkrótce może nastąpić atak; kot, który właśnie zajęty jest upolowaną zdobyczą lub większą, szczególnie poszukiwaną, porcją karmy, wysyła naprzeciw zbliżającym się pobratymcom głębokie, gardłowe warczenie. Jego zęby zaciśnięte są przy tym na zdobyczy. Ostrzeżenie to przypomina bardziej głos psa niż kota. No i powszechnie znane "miau", wydaje się właściwie zastrzeżona dla stosunków z człowiekiem.

Dużą rolę pełni też ogon. Podniesiony do góry, czasem z lekkim haczykiem na końcu– zdradza zadowolenie, dobry humor i pewność siebie; gdy jest gładki i luźno opadający – to oznaka normalności; najeżony i postawiony do góry – jest oznaką strachu, wygięty w pałąk – jest oznaką złości i bojowego nastawienia, wolno poruszający się – oznacza rozdrażnienie i irytację; ogon z lekko drgającym jego zakończeniem, ustawiony poziomo w stosunku do wygiętego w kabłąk tułowia, jest wyrazem najwyższego skupienia i napięcia.

Uszy podniesione do góry u kota, oczy otwarte, pyszczek bez zmarszczek oznaczają pokojowe nastawienie; uszy skierowane do przodu, oczy szeroko otwarte oznaczają zainteresowanie, uszy położone na boki lub do tyłu, płasko przylegające do głowy, na pyszczku pojawiają się zmarszczki – kot jest wystraszony lub rozzłoszczony, jeśli dodatkowo rozszerzają mu się źrenice – jest gotowy do ataku.

Pamiętaj, koty są niesamowicie wrażliwe na dźwięki. Słyszą lepiej i więcej od nas. Ciche dźwięki odbierają jako przyjemniejsze. Mówiąc do kota, ściszaj głos, mów spokojnie, melodyjnie.


#100kocichciekawostek #koty #ciekawostki #zwierzaczki
sinusik - 32/100 Kocia mowa jest skomplikowanym połączeniem wyrazu pyska, pozycji ogo...

źródło: comment_xq0aD8iGEfsqliUk1DOVY4PkyBpbIY9s.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

ogon (...) wolno poruszający się – oznacza rozdrażnienie i irytację

@sinusik: nie zgodziłbym się z tym. Ekspertem nie jestem, ale jak moje koty są złe, to wręcz przeciwnie, machają tym ogonem na lewo i prawo. A lekko i powoli machają nim jak są spokojne. Infografika też to sugeruje (irritated).
  • Odpowiedz
@sinusik: Można dodać, a propos mruczenia, że zdarza się, że koty chore, obolałe czy umierające też mruczą. Jedna z teorii zakłada, że to dlatego by się uspokoić, dodać sobie otuchy.

EDIT: Tez lubię ten obrazek, tak samo jak obrazek o psiej mowie z tej serii
  • Odpowiedz
@onionomous jest chyba nawet udowodnione że wibracje o odpowiedniej częstotliwości wspomagają zrastanie kości i zwiększają ich gęstość. To po to mruczą jak są chore.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@BoJaProszePaniMamTuPrimasorta: Jedna z moich 2 czarnych ma tak samo. Nie protestuje kiedy przytrzymać jej ogonek, żeby tak nie tłukł, wręcz jakby odczuwała z tego powodu ulgę, szczególnie gdy próbuje spać. Nie znam przyczyny, mówię na to syndrom niespokojnego ogonka :)
  • Odpowiedz