Wpis z mikrobloga

Mirasy! Kupuję dom! (ʘʘ)

Nie spodziewałem się, że prawie 5 lat od przyjazdu do #holandia kupię dom.
Po wielkiej batalii i "prawie" kupionych dwóch domach udało się!
Nasza oferta została zaakceptowana i właśnie rusza załatwianie dla nas hipoteki. Za każdym razem zostaliśmy przelicytowani. Znalazł się trochę droższy dom i się udało!
Chyba nigdy się tak nie cieszyłem.
Od 4. Stycznia będziemy mogli się wprowadzać.

Niestety w Holandii jest ogromny boom na nieruchomości, ze domy są wystawione przez tydzień i od razu idą jak ciepłe bułeczki. Mamy zdolność kredytową, ale niestety każdy dom uciekał nam sprzed nosa.

()
#emigracja #speedywholandii #hipoteka
BySpeedy - Mirasy! Kupuję dom! (ʘ‿ʘ)

Nie spodziewałem się, że prawie 5 lat od przyja...

źródło: comment_ct0LWMs2axoy8RAj9Uy7J3KSxY4yxr5p.jpg

Pobierz
  • 65
@Dusha każdy inny w podobnym stanie oferowaliśmy ok. 225-230 i zawsze byliśmy przebici. Zaryzykowaliśmy i uznaliśmy, ze taniej nic nie kupimy, chyba że ruderę.
€265000


@BySpeedy: gdzie to, gdzieś pod jakimś dużym miastem czy zadupie?

ale cena zabija.


@Dusha: serio? To 11-letnia średnia pensja netto, tzn nie znam lokalizacji ale jeżeli jest to gdzieś w/pod dużym miastem to chyba całkiem elegancko. To odpowiednik polskiego ~450k zł. Za 115 metrowy dom w zurbanizowanym terenie, jako że to Holandia to strzelam że dobrze skomunikowany to chyba nieźle. Dodajmy do tego że odsetki od kredytu można odliczać
@BySpeedy: swoją drogą może by ci się chciało jak już wszystko załatwisz zrobić podsumowanie całego procesu? Za rok-dwa planuje przeprowadzkę do Holandii i kupno domu, przede wszystkim interesują mnie formalności które trzeba załatwić i wszystkie ukryte koszty.

Czyli mamy na razie:
- dom 265k
- wkład własny 10.5k

Pytania, jakbyś miał chwilę:
1. Jakie są koszty transakcji (podatki, notariusz, tłumacz, prowizja dla banku?)
2. Czy będziesz płacił jakiś podatek od nieruchomości?
@sakfa
1. Wszystko praktycznie jest w tych 10500. (2% ceny domu podatek, notariusz jakieś 1000 itd..)
2. Jest jakiś roczny podatek od nieruchomości, ale nie jestem w stanie powiedzieć ile. Jakies 300€ rocznie
3. Własność ziemi także.
4. Dodatkowo koszty ścieków. 100-150 na rok, abonament na prąd i gaz to ok. 120€ miesięcznie razem, woda 20€ miesięcznie.
5. Rata kredytu to ok. 950 brutto, ale co miesiąc zwrot że skarbowego ok. 120€