Wpis z mikrobloga

Czy są tutaj prawdziwi marksiści? Czy większość to komuniści na tagu #antykapitalizm ?

Fascynuje mnie idea, że w systemie marksistowskim jednego dnia można być rybakiem innego dnia piekarzem i tak dalej. Jest jakieś opracowanie tej koncepcji? Wydaje się bliska trochę chrześcijańskiemu dystrybucjonizmowi (czyli idea trzech akrów i krowy) acz oczywiście to nie to samo.

Z tej strony chciałem podziękować @Kampala za wspaniałe źródła filozofii marksistowskiej.

#filozofia #marks #antykapitalizm #neuropa
  • 42
Jeśli interesuje cie symulacja myśli bolszewickiej i konserwatywnej, nacjonalistycznej oraz antyliberalnej to może zainteresuje cie koncepcja rewolucji konserwatywnej albo narodowy bolszewizm?


@Al-3_x: Zainteresować mnie zainteresuje, ale pewnie będzie to zainteresowanie brzydotą. Zawsze jest ukochany dystrybucjonizm i jego wyraz -Tolkien
@Brzytwa_Ockhama: Z myślą Chestertona już się zapoznałeś?
Dystrybucjonizm jest ciekawy ale chyba bardziej przemawia do mnie mimo wszystko korporacjonizm.
W skrócie rewolucja konserwatywna postrzegała socjalizm nieco inaczej niż marksiści.
Tu masz ciekawy tekst na ten temat.
https://konserwatyzm.pl/ernst-juenger-i-niemiecka-rewolucja-konserwatywna/

Niemiecki, a ściśle pruski instynkt mówił: władza należy do całości, której jednostka służy. Całość jest suwerenna. Król jest jedynie pierwszym sługą swego państwa (Fryderyk Wielki). Każdy ma swoje miejsce; wydaje się rozkazy i jest
Z myślą Chestertona już się zapoznałeś?


@Al-3_x: Znam z opracowań i koncepcji wobec różnych zjawisk. Chesterton to także must see książka w Klubie Jagiellońskim. Szanuję go, ale nie zgadzam się w podejściu do Rewolucji Francuskiej.
A kolega jest jakoś mocno uprzedzony do faszyzmu?


@Al-3_x: Czystego nie. Zresztą słowo "uprzedzony" niesie ze sobą jakiś pierwiastek irracjonalizmu. Uznaję, że niektóre założenia faszystowskie są po prostu nieprawidłowe lub nieprawdziwe. Antytradycjonalizm, modernizm architektoniczny (który cenię, ale jescze bardziej podziwiam klasycyzm) antyklerykalizm, już w zasadzie w efekcie faszyzmu politycznego- antyduchowość.

No i to podejście do religii, brrr. Dla mnie wciąż wartościowa (a i do wykorzystania w praktyce) jest teologia polityczna
@Al-3_x: Chodź oczywiście istnieją inne rodzaje faszyzmu jak Franco którzy przecież wprowadzał klerykalizm a na koniec rządów chciał oddać władzę monarsze. Ale monarcha okazał się demokratą. Co za fiasko