Wpis z mikrobloga

Im więcej czytam internetu tym bardziej przekonuję się, że takie rzeczy trzeba wyjaśniać.

Oczywiście jest to uproszczenie. Można być w różnym stopniu pewnym/niepewnym tych kwestii, oraz naturalnie antyteizm zwykle idzie w parze z ateizmem, natomiast co istotne ateizm wcale nie ma obowiązku iść w parze z antyteizmem.

#religia #kultura #ateizm #wojnaidei #ciekawostki
wojna_idei - Im więcej czytam internetu tym bardziej przekonuję się, że takie rzeczy ...

źródło: comment_1iICODXQD8otq6Vvdlxb4WBc5ZmTLvFE.jpg

Pobierz
  • 16
@wojna_idei:

Co do agnostyków - myślałem zawsze, że ich stanowisko to "nie wiem" lub "uważam, że nie da się wiedzieć". Co do Tysona - sam Tyson mówi o sobie, że słownikowo jest ateistą. Zgodnie z definicją - jest ateistą.
.
.
.
Co do ateistów "Jestem przekonany, że Bóg nie istnieje." w przypadku ateistów jest bardzo złym zwrotem i podejrzewam, ze 95% ateistów się pod tym nie podpisze. Ja nazwę siebie
@Atomoski: Słyszałem, że jestem agonstykiem już kilka razy. To jak mnie ktoś nazywa jest dla mnie mało istotne. Zgodnie jednak z ogólnie przyjętym znaczeniem (za takie uważam najbardziej znane słowniki) jestem słabym ateistą. Ty jesteś silnym ateistą. Mogę Ci teraz podać definicję z Wikipedii, z kilku słowników w tym słowników angielskich, tylko czy to coś zmieni w Twoim zdaniu?

Nie wiem czy agnostyk może powiedzieć takie zdanie - Nie wierzę w
@wojna_idei: Co ten obrazek ma wyjaśniać? Zaprezentowałeś, jak rozumiesz te terminy, i okazuje się, że rozumiesz inaczej niż to na ogół przyjęte.

Zgodnie z obrazkiem ateizm i agnostycyzm nie są stanowiskami w przedmiotowym sporze, a nazwami określonych stanów psychicznych. Wobec tego jakiekolwiek argumenty za i przeciw nim nie miałyby sensu, bo i jak argumentować za stanem psychicznym? Nikt nie spiera się o to, że jest o czymś przekonany, a o to,
@Atomoski: Równie dobrze ja mogę Ci powiedzieć, że mieszasz pojęcia bo ateizm odnosi się do wiary, a nie do wiedzy, więc nie jesteś ateistą bo mówisz "jestem przekonany, że Bóg nie istnieje". Jeżeli już mówisz o pojęciach no to sprawdźmy jak mieszam te pojęcia i zobaczmy co mówią te słowniki:

Wikipedia:

Ateizm (z greki ἄθεος – ἀ- a- = bez oraz θεός theos = bóg) – brak wiary w istnienie bogów
@parhelia: Tak wiem wiem.
"No zgodnie ze słownikiem to jestem ateistą, ale nie nazywam siebie tak bo nie podoba mi się jak część ateistów się zachowuje."

Ujmę to w ten sposób:
"No zgodnie ze słownikiem jestem mężczyzną, ale nie nazywam siebie tak bo nie podoba mi się jak część mężczyzn się zachowuje."