Wpis z mikrobloga

Czterdziesty Prezydent USA – Ronald Reagan
Ur. 6 lutego 1911 w Tampico, Illinois, zm. 5 czerwca 2004 w Los Angeles, Kalifornia
Okres urzędowania: 20 stycznia 1981 – 20 stycznia 1989
Partia: Republikańska

1. Był młodszym synem Jacka i Nelle Reaganów; ojciec przyszłego prezydenta był sprzedawcą butów, matka zaś aktywnie działała w społeczności kościoła protestantów. Starszy brat Ronalda, Neil (1908-1996), zrobił karierę jako doradca biznesowy.
2. Studiował ekonomię i socjologię na Eureka College, który ukończył w 1932 roku. Przez kilka lat pracował jako sprawozdawca radiowy, relacjonując głównie mecze drużyny baseballowej Chicago Cubs. W 1937 roku, podczas podróży Cubs po Kalifornii, podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Bros, rozpoczynając tym samym swoją bogatą karierę aktorską – do 1964 roku zagrał w ponad 50 filmach.
3. Do czasu Donalda Trumpa był jedynym amerykańskim prezydentem-rozwodnikiem – w 1940 roku poślubił znaną aktorkę Jane Wyman; para wzięła rozwód w 1949 roku, zaś trzy lata później Reagan ożenił się ponownie z inną aktorką, Nancy Davis, z którą był związany aż do śmierci. Miał trójkę dzieci z pierwszego małżeństwa – Maureen (1941-2001), adoptowanego Michaela (ur. 1945) oraz Christine (ur. 1947, żyła tylko jeden dzień). Związek z Nancy zaowocował narodzinami Patti (ur. 1952) oraz Rona (ur. 1958).
4. Służył w wojsku w latach 1937-1945, jednak ze względu na problemy ze wzrokiem nie został wysłany poza teren Stanów Zjednoczonych. W latach 1947-1952 oraz 1959-1960 był prezesem Screen Actors Guild – związku zawodowego amerykańskich aktorów. Jako działacz związkowy był informatorem FBI, raportując agencji o aktorach przejawiających poglądy komunistyczne.
5. Przez wiele lat był zdeklarowanym demokratą, głównie pod wpływem polityki Franklina Delano Roosevelta. W połowie lat 50., pracując jako mówca motywacyjny w firmie General Electric, zaczął zmieniać poglądy (głównie przez niechęć do wysokich podatków i przekonanie, że Partia Republikańska lepiej poradzi sobie z komunistami), ostatecznie zostając oficjalnie republikaninem w 1962 roku.
6. W 1966 roku wygrał wybory na gubernatora Kalifornii, pełniąc ten urząd do 1975 roku; rok później roku o mały włos przegrał wyścig o partyjną nominację w wyborach prezydenckich z urzędującym prezydentem, Geraldem Fordem. W 1980 roku zdobył już nominację i w listopadowych wyborach bez problemu pokonał Jimmy’ego Cartera, zostając najstarszym – do czasu Donalda Trumpa – prezydentem Stanów Zjednoczonych.
7. 30 marca 1981 roku, nieco ponad dwa miesiące po objęciu urzędu, przeżył zamach na swoje życie, przeprowadzony przez Johna Hinckley Jra. Poza Reaganem strzały dosięgnęły rzecznika prasowego Białego Domu – Jamesa Brady’ego, oficera waszyngtońskiej policji – Thomasa Delahanty’ego oraz agenta Secret Service – Tima McCarthy’ego. Hinckley jako motywację do przeprowadzenia zamachu podawał chęć zaimponowania aktorce Jodie Foster – został uznany za niepoczytalnego i umieszczony w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym, który opuścił w 2016 roku.
8. Słynął z inteligentnego poczucia humoru i bon motów – na przykład podczas debaty prezydenckiej 21 października 1984 roku, w odpowiedzi na pytanie dotyczące jego podeszłego wieku, Reagan powiedział: „(…) nie uczynię wieku kwestią tej kampanii. Nie zamierzam wykorzystywać do politycznych celów młodości i niedoświadczenia mego konkurenta”. W listopadowych wyborach Reagan bez trudu zdobył reelekcję, pokonując wyraźnie 56-letniego wówczas kandydata demokratów, Waltera Mondale’a.
9. Prowadził politykę tzw. reagonomiki, polegającej na obniżce podatków, ograniczeniu ingerencji państwa w gospodarkę, zmniejszeniu wydatków budżetowych i walce z inflacją; zasłynął również z twardej polityki wobec ZSRR. Z drugiej strony podczas jego drugiej kadencji wybuchła Afera Iran-Contras, polegająca na nielegalnej sprzedaży broni bojownikom Hezbollahu i wspomaganie nikaraguańskich rebeliantów.
10. Pod koniec prezydentury miał problemy ze słuchem i pamięcią – już po ustąpieniu z urzędu, w listopadzie 1994 roku, oficjalnie przyznał, że cierpi na chorobę Alzheimera. Zmarł w wieku 93 lat w swoim domu w dzielnicy Bel Air w Los Angeles – bezpośrednią przyczyną śmierci było zapalenie płuc. W większości historycznych rankingów jest jednym z najlepiej ocenianych amerykańskich prezydentów XX wieku.

*

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
18. Ulysses S. Grant
19. Rutherford B. Hayes
20. James A. Garfield
21. Chester A. Arthur
22. & 24. Grover Cleveland
23. Benjamin Harrison
25. William McKinley
26. Theodore Roosevelt
27. William Howard Taft
28. Woodrow Wilson
29. Warren G. Harding
30. Calvin Coolidge
31. Herbert Hoover
32. Franklin Delano Roosevelt
33. Harry S. Truman
34. Dwight D. Eisenhower
35. John Fitzgerald Kennedy
36. Lyndon Baines Johnson
37. Richard Nixon
38. Gerald Ford
39. Jimmy Carter

*

Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych - w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
Wariner - Czterdziesty Prezydent USA – Ronald Reagan
Ur. 6 lutego 1911 w Tampico, Il...

źródło: comment_sGji6ESeRESKgfqlCE8ECy2beQWFrCgn.jpg

Pobierz
  • 49
@guest:

4. umarł w zamachu który do dzisiaj jest topką foliarskich teorii ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Ale jakie foliarskie? To już nawet Politkovskaya mówiła, że w rozmowie z ambasadorem USA, ten miał jej powiedzieć, że z tymi Czeczenami wysadzającymi bloki w Rosji to jest tak, jak z JFK w Ameryce - wszyscy wiedzą jak było, ale lepiej ten temat zostawić ( ͡° ͜ʖ ͡°
ruszka - @guest: 

4. umarł w zamachu który do dzisiaj jest topką foliarskich teorii...
@WINOGROON: Nie mam nic do Trumpa ale dlaczego miałby być tak zapamiętany? Jakie konkretne zasługi dla kraju są dziełem Trumpa?

Trump nie jest tragiczny ale też nie ma co przesadzać w drugą stronę.
@Wariner: Do dzisiaj pozostaje kontrowersyjna polityka Reagana dotycząca szpitali psychiatrycznych (choć stanowiła po części przedłużenie istniejących już tendencji). Reagan doprowadził do znaczącego obcięcia państwowych wydatków na opiekę psychiatryczną, efektywnie doprowadzając do zamknięcia wielu szpitali psychiatrycznych, których pacjenci trafili na ulicę. Zwiększyło to ilość bezdomnych, jak również doprowadziło do wzrostu przestępczości.

Jego imieniem jest nazwanych co najmniej kilka rond w Polsce (Warszawa, Kraków, Szczecin, Białystok, Tarnów, Wrocław, Częstochowa); ma również pomnik w
janielubie - @Wariner: Do dzisiaj pozostaje kontrowersyjna polityka Reagana dotycząca...

źródło: comment_y8l4Tlap5ozLtaQZuVHW67iuJOx5yuhX.jpg

Pobierz