Wpis z mikrobloga

Rozmowa telefoniczna:
- Dzień dobry
- Dzień dobry
- Czy rozmawiam z panem Michałem Rusinek?
- Proszę Pani, ale ja się deklinuję
- a to przepraszam...zadzwonię później

( ͡° ͜ʖ ͡°)

#heheszki #jezykpolski
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

- Proszę Pani, ale ja się deklinuję


@Niestabilny:
Gość ma wąty że jego nazwisko się deklinuje a sam robi za duże uproszczenie, które jak widać powodują błędy komunikacji.
Powinno być "moje nazwisko się deklinuje".
Wiec to z niego beka.
  • Odpowiedz
  • 2
@Niestabilny mają tam prikaz, że jeśli nie jest to jakieś standardowe nazwisko z oczywistą odmianą to aby nie było gafy mają nazwisk nie odmieniać
  • Odpowiedz
@wamaga: jednak większy problem jest po po stronie osoby dzwoniącej. Nie dość ,że nie wie, że nazwiska można odmieniać to jeszcze nie rozumie słowa "deklinować". Gdyby osoba dzwoniąca zrozumiała słowo to odpowiedź osoby byłaby bez znaczenia
  • Odpowiedz
mają tam prikaz, że jeśli nie jest to jakieś standardowe nazwisko z oczywistą odmianą to aby nie było gafy mają nazwisk nie odmieniać


@l-_-l: Ale ten prikaz się rozszerza nawet na nazwiska -ski, nie wpominając o tym ze odmiana nazwiska np. Gawron budzi popłoch wśród młodych pracownikow działów konktaktu z klientem różnych korporacji.
  • Odpowiedz
@Niestabilny: Śmiejcie się, bo jest problem w jęz. polskim. Właściwie, powinno się deklinować, takie są zasady językowe. Aje jednak istnieją takie nazwiska, których deklinacja nastręcza trudności. Tzn., nie sama deklinacja, ale odganięcie mianownika na postawie innych przypadków. Np. "Protokół sporządzony przez Jarosława Toboła". I teraz zgadu, czy facet się nazywa Tobół, czy Toboł. A w niektórych przypadkach, w sprawach urzędowych, to jest bardzo istotne.
  • Odpowiedz
@gardan: zgadza się, że są nazwiska które mogą nastręczać trudności (sam mam takie nazwisko), ale nie oznacza to, że w związku z tym należy regułę wywalić na śmietnik.
Ja raczej myślę, że śmieszność tego dialogu wynika bardziej z niezrozumienia słowa "deklinacja" niż nie podjęcia próby odmiany nazwiska
  • Odpowiedz