Wpis z mikrobloga

Z racji, że dzisiaj mamy uroczysty dzień zgromadzeń, dzień świąteczny Boga Jahwe, cotygodniowy szabat, chciałbym przypomnieć wszystkim wierzącym w Chrystusa oryginalne dziesięć Przykazań Bożych:

I. Nie będziesz miał, oprócz Mnie, żadnych bogów.

II. Nie będziesz czynił żadnego obrazu i żadnego wyobrażenia ani tego, co na niebie, ani tego, co na ziemi, ani tego, co w wodzie, ani tego, co pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani nie będziesz im służył, gdyż Ja, Jahwe, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym i za występki ojców zsyłam kary na ich dzieci, aż do trzeciego i czwartego pokolenia tak będzie z tymi, którzy Mnie nienawidzą; natomiast aż po tysiączne pokolenie będę okazywał miłosierdzie tym, którzy Mnie miłują i zachowują moje przykazania.

III. Nie będziesz wzywał imienia Jahwe, Boga twego, nadaremnie, bo Jahwe nie omieszka ukarać tego, kto wzywa Jego imienia nadaremnie.

IV. Pamiętaj o szabacie! Niech to będzie dla ciebie dzień święty. Przez sześć dni wolno ci pracować i wykonywać wszystkie twoje prace. Siódmy jednak dzień jest szabatem dla uczczenia Jahwe, Boga twojego. Żadnych prac nie będziecie w tym dniu wykonywali ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służebnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec mieszkający w obrębie twoich murów. Jahwe bowiem przez sześć dni stwarzał niebo, ziemię, morze i wszystko, co one zawierają, a dnia siódmego odpoczywał. Dlatego zesłał Jahwe szczególne błogosławieństwo na dzień szabatu i uświęcił go.

V. Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś mógł długo żyć na tej ziemi, którą Jahwe, twój Bóg, daje ci w posiadanie.

VI. Nie będziesz zabijał!

VII. Nie będziesz cudzołożył!

VIII. Nie będziesz kradł!

IX. Nie będziesz świadczył fałszywie przeciwko twemu bratu!

X. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego! Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego ani jego sługi, ani służebnicy, ani jego wołu, ani osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twego bliźniego!


i jednocześnie dodać, że szabat nie jest dniem świętym Żydów, tylko Boga:

Jeżeli powstrzymasz swoją nogę od bezczeszczenia sabatu, aby załatwić swoje sprawy w moim świętym dniu, i będziesz nazywał sabat rozkoszą, a dzień poświęcony Panu godnym czci, i uczcisz go nie odbywając w nim podróży, nie załatwiając swoich spraw i nie prowadząc pustej rozmowy, Wtedy będziesz się rozkoszował Panem, a Ja sprawię, że wzniesiesz się ponad wyżyny ziemi, i nakarmię cię dziedzictwem twojego ojca, Jakuba, bo usta Pana to przyrzekły. (Iz 5:13-14)


Czy zatem Jezus (Jahusza) zniósł przestrzeganie przykazań Bożych (moraliów)?

Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić [nadać pełnię zrozumienia]. Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. (Mt 5:17-20)


a co pisał apostoł Jan nt. grzechu i przykazań Bożych:

Każdy, kto popełnia grzech, przekracza też prawo, ponieważ grzech jest przekroczeniem prawa. (1 J 3,4)


To może chociaż odmienne zdanie miał Paweł na ten temat?

Niczym jest zarówno obrzezanie, jak i nieobrzezanie, a ważne jest tylko zachowywanie przykazań Bożych.

Cóż więc powiemy? Że zakon to grzech? Przenigdy! Przecież nie poznałbym grzechu, gdyby nie zakon; wszak i o pożądliwości nie wiedziałbym, gdyby zakon nie mówił: Nie pożądaj! (...)Tak więc zakon jest święty i przykazanie jest święte i sprawiedliwe, i dobre.


Więc jak to jest z Wami drodzy niedzielni wierzący? Który dzień święty przestrzegacie i dlaczego? Czy Wasze tradycje i tradycje Waszego kościoła/cerkwi/zboru nie unieważniają czasem Słowa Bożego? Trzeba w końcu przestać być niedzielnymi a zacząć być dzielnymi naśladowcami Mesjasza Pana.

Szabat Szalom na każdy wierny Bogu dom!

#katolicyzm #chrzescijanstwo #kosciol #biblia #wiara #mikromodlitwa #teologia #orthodoxia #protestantyzm #prawoslawie #cerkiew
  • 2
@Ian: Jezus to Słowo Boga - to jest szczególnie widoczne w Ewangelii Jana i Apokalipsie:

Na początku było Słowo a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. (Ew. Jana 1:1)

Odziany jest w szatę we krwi skąpaną, a imię Jego nazwano: Słowo Boga (Ap 19:13)


Tak, 10 przykazań są skierowane do Bożego Izraela. Ja jestem Izraelitą przez wszczepienie w szlachetne drzewo oliwne. Izraelici to ludzie zwyciężający wraz z Bogiem -