Wpis z mikrobloga

#bekazkatoli #cytatywielkichludzi #religia #ateizm
"Czy Bóg chce zapobiegać złu, lecz nie może? Zatem nie jest wszechmocny. Czy może, ale nie chce? Jest więc niemiłosierny. Czy może i chce? Skąd zatem zło? Czy nie może i nie chce? Dlaczego więc nazywać go Bogiem?"
Epikur (341–271 p.n.e.)
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kubako: Być może to tylko kwestia schematycznych pojęć, jakimi się posługujemy. W ramach skłonności masochistycznych możemy zadać sobie pytanie: czy iluzja w ogóle istnieje?
  • Odpowiedz
@lakukaracza_: czy aby na pewno brednie? Nie może być dobra bez zła, w senie przestaje ono wtedy być dobrem, bo traci się punkt odniesienia.


@curnyjakwungiel: czy gdyby wszystkie auta na świecie jeździły 300kmh to nie byłyby szybkie bo nie byłoby punktu odniesienia? Jebnij się tu w łeb bo jakieś katobzdury p--------z jak każdy ksiądz z d--y argumenty bez żadnej logiki
  • Odpowiedz
@Baksju: nie denerwuj się, umysłowe ograniczenie to nie koniec świata, nie wiem, graj w szachy czy w brydża, może pomoże xD jedyną alternatywą na wolność z dobrem i złem są roboty zaprogramowane na jedno lub drugie bez wolnej woli.

@Racjonalnie:

ciekaw jestem jak te odpowiedzi mają się do konceptu Nieba. W niebie nie ma wolności?


Nie wiem, może wolność jest warunkiem koniecznym materialnego istnienia, ale metafizycznego już nie?
  • Odpowiedz
@Metaforzysta: Tak, w opisanej przez Kukaraczę sytuacji łąka by nie istniała, ale jeśli istnieje tylko jedna możliwość, to wolności wyboru z automatu człowiek nie ma. Z resztą się nie do końca zgodzę, ale nie mam teraz za bardzo możliwości pisania. Żeby było jasne, nie jestem wojującym Katolem i szanuję poglądy innych do momentu, aż nie są atakiem i jeśli katolik źle postępuje to nie udaję, że jest cacy. Życzę miłego
  • Odpowiedz