Wpis z mikrobloga

#programowanie #naukaprogramowania #informatyka #analizadanych #programista15k #excel

Obecnie pracuje jako kontroler finansowy/analityk finansowy, moja praca opiera się głównie na Excelu, Accessie, korzystam także z VBA i SQL (podstawy). Niestety VBA ma dość ograniczone możliwości. Chciałbym w firmie stworzyć bardziej zaawansowany system raportowania. Jaki waszym zdaniem język programowania najbardziej przydaje moze się przydać w pracy analityka finansowego, do analiz, integracji z systemem BI, współpracy z Excelem itd - czuję ze VBA to za mało i chciałbym spróbowac czegoś więcej, ale nie wiem który jezyk byłby najbardziej przydatny w mojej sytuacj
  • 18
  • Odpowiedz
@pablo2lm: Microsoft wspiera R w excelu. Z tego co czytałem można go użyć zamiast VBA. Ale dokładnie nie wiem - nie używałem.
R, Python posiadają biblioteki do operowania na plikach excelowych, więc nie ma problemu z wczytywaniem danych i tworzeniem wyników w dotychczasowym formacie.

R powstał jako zamiennik komercyjnego języka statystycznego (chyba S) i jest rozwijany przez statystyków. Dzięki temu ma dużo bibliotek, ale różnie bywa ze spójnością interfejsów itp (ma
  • Odpowiedz
@pablo2lm: Na poprzednim stanowisku, w sumie teraz też zdarza mi się ale w mniejszym stopniu. U mnie w firmie stosuje się R, więc działam głównie w R + SQL Server, ale sam w domu robię swoje projekciki w Pythonie + PostgreSQL. Tak jak pisze @Massad chyba rzeczywiście łatwiej będzie zacząć od Pythona, ale jak znasz już oba języki to wtedy tylko zależy od Twoich preferencji, bo z obu można wyczarować to
  • Odpowiedz