Wpis z mikrobloga

@RobertKowalski: No i co tam jest na temat?
Hasło "śmierć wrogom ojczyzny" jest hasłem ofensywnym, atakującym, nie ma nic wspólnego z obroną, defensywą.
Taki mały cytat z tego co podlinkowałeś:

Państwo, rozumiane jako społeczność obywateli i dobro wspólne, ma prawo do koniecznej obrony, byle wyczerpało wpierw wszystkie środki pokojowych rokowań. Wynika to z realnego zagrożenia przemocą militarną i niemocą organizacji międzynarodowych, które nie dysponują niezbędnymi kompetencjami i środkami nacisku, uniemożliwiającymi
@Jakis_ja: jaka jest definicja słowa: "wróg" ?

za słownikiem pwn:

1. «człowiek nieprzyjaźnie usposobiony wobec kogoś»

2. «człowiek zwalczający coś»

3. «wojsko nieprzyjaciela; też: państwo będące w stanie wojny z innym państwem»

4. «coś, co szkodzi komuś lub czemuś»


Gdzie tutaj jest ofensywa, gdy skupimy się na wrogu? Jak Cię będę gnębił ale cię nie dotknę to znaczy że nie jestem twoim wrogiem?

atak nie oznacza zawsze rozwiązania siłowego...
W tym przykazaniu chodzi nie o samo "zabijanie", bo do tego można podłączyć wiele różnych rzeczy. Niszczenie środowiska, znęcanie się nad zwierzętami, etc etc.
To "nie zabijaj" jest bardzo ogólnikowo określone, żeby się na tym karmieniu zmiescilo ( ͡º ͜ʖ͡º)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@saakaszi: ale jak już tak chcesz się śmiać z czegoś/kogoś, np. z "katoli", to warto by się jednak doedukowac, bo tylko ignorancją zalatuje ¯\_(ツ)_/¯

http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/forum/109/n/9276

V przykazania Kościół nigdy nie interpretował w duchu radykalnego pacyfizmu. Przykazanie to można by przetłumaczyć jako: Nie morduj. Jest róznica pomiędzy zabijaniem a mordowaniem. Dlatego np. powstańcy styczniowi, albo powstańcy warszwscy sa dla nas bohaterami, a nie mordercami. Sprzęt wojenny nie jest święcony, tak jak jest