Wpis z mikrobloga

@Diamond-kun: Już po raz drugi odnosisz się do mojej osoby, a nie do treści. Po pierwsze to piszę, a nie gadam. Po drugie, zakładasz, że nie znam podstaw logiki, co miałoby implikować, że utożsamianie czasu z obserwacją jest błędne.

Odpowiadając na Twoje pytanie. Z analizą, obserwacją zdarzenia związany jest czas, jeśli zdarzenie jest fizyczne.
@Human-IsIn-galaxy oczywiście że z obserwacją jest związany czas, tak samo ze wszystkim innym jest związany czas. Czemu to akurat chcesz zastępować czas obserwacają?
Czas to jest wymiar tak samo jak długość czy szerokość (to jest X i Y za załączonym obrazku). Je też chcesz zmienić? Na co? Na linijki?
"...tak samo ze wszystkim innym jest związany czas", czy ze snem względem nas związany jest czas?

Dlatego, że czas nie jest fizyczny? Czas można odmierzać, ale nie można go zmierzyć. Czas związany jest z czasoprzestrzenią, choć każdy znajduje się w innej czasoprzestrzeni. Dlatego czas jest względny. Skoro więc czas nie jest bezwzględny, to jaki jest sens rozpatrywać wielki wybuch względem czasu? Chyba tylko dlatego, że poszukujemy początku, a przecież definicja sekundy nie
@Human-IsIn-galaxy sen? Czemu mieszasz tutaj
sen?

Czas jest identycznie mierzalny jak kazdy inny wymiar czasoprzestrzeni, co w takim razie rozumiesz przez to że nie można go zmierzyć? Tak jak długość można zmierzyć, tak czas można tak samo.
Jakim cudem każdy jest w różnej czasoprzestrzeni? I co rozumiesz przez "każdy"? Czy ogórek jest w innej czasoprzestrzeni? Czy każdy atom ma własną czasoprzestrzeń?

Jak przestrzeń to obserwacja fali elektromagnetycznej? Przestrzeń może spokojnie istnieć bez
@Diamond-kun: Sen podałem jako przykład, że nie jest związany z czasem. Podczas snu nie masz poczucia czasu. Dalej nie będę tego rozwijał, choć temat powiązany.

- czasu nie można bezwzględnie ustalić, jest zależny od obserwatora i prędkości. Jak chcesz go zmierzyć? Podaj prosty bezpośredni pomiar czasu?

- każdy znajduje się w innej czasoprzestrzeni chociażby przez położenie. Mam na myśli to, że każdy patrzy z innej perspektywy, choć to uproszczenie,

- tak,
@Human-IsIn-galaxy według mnie sen nie ma żadnego znaczenia w tej dyskusji, bo w nim nie chodzi o czas jakotako, a o postrzeganie go przez ludzi.

Pomiar bezpośredni jest mierzeniem za pomocą jednostek, w przypadku sekund. Mówienie że jednostka jest względna do niczego nie doprowadzi w dyskusji, bo wtedy by zaczeło się sprowadzać do filozofi, a tu mi chodzi tylko o twardą astrofizyke i fizyke.

Nie rozumiesz chyba troche, wszystko jest w jednej