Wpis z mikrobloga

@Dziadekmietek: może i kontrowersyjna, ale wiosną 39 gość pisze, że wojna z Rzesza zakończy się naszą klęską. Że od wschodu zaatakuje nas ZSRR, że Anglicy i Francuzi nie kiwną palcem. Mało tego - zapłacą Stalinowi za pomoc w wojnie z Hitlerem naszymi wschodnimi ziemiami. Chociażby dlatego warto przeczytać, żeby prześledzić w jaki sposób doszedł do takich wniosków.
@Dziadekmietek: @kurp: znalazłem jego tekst z 5.5.39.
„Wypowiedzenie przez Hitlera Paktu o Nieagresji z Polską jest bezwarunkowo groźnym objawem. Jest ono wynikiem deklaracji angielskiej i polskiej na nią odpowiedzi. Polska deklarująca się do obozu angielskiego, do wojny po stronie Anglii przeciwko Niemcom, będzie prawdopodobnie zaatakowaną przez Niemcy. Gdy bowiem ma się nieprzyjaciela na obu frontach, likwiduje się najpierw słabszego, a w danym wypadku tym słabszym jesteśmy my.

Na Zachodzie może
@kurp: @szokolada: i jeszcze to jest dobre - bo Studnicki przewidział kto będzie wodzem naczelnym. Pisał to wiosna 39
„Nawet gen. Sikorski, spełniający stale funkcje agenta propagandy francuskiej, chcąc być w zgodzie z opinią polską, oświadczał się przeciwko przemarszowi wojsk rosyjskich przez Polskę, powołując się na niebezpieczeństwo akcji sowieckiej w Chinach i Hiszpanii.

W 1935 r. 8 września w Kurierze Warszawskim pisał gen. Sikorski: "Jak wprzódy, tak i obecnie jest
@szokolada O, ja pie. Ale się to czyta. ( _) Niewiarygodne. Idę szukać tych książek i wyciągam go na krótką listę. Niby wiedziałem, ale to, co widzę, to coś więcej, niż bym sobie potrafił wyobrazić.
@kurp: i moje ulubione:
Największe jednak niebezpieczeństwo ze strony Anglii polega na tym, że pragnie udziału Rosji Sowieckiej w koalicji. Czym jednak za ten udział może Rosji zapłacić? Tylko ziemiami polskimi, tylko naszym wschodem, tj. województwami leżącymi za Bugiem i Sanem. Nie ulega wątpliwości, że będzie to klauzula tajna, Polsce nie znana.

Rosja dla swych zdobyczy terytorialnych i politycznych, dla rewolucji komunistycznej w Europie może dużo zyskać na wojnie europejskiej, na