Wpis z mikrobloga

Często jest tak, że ludzie z wykształceniem wyższym to niekompetentni ludzie bez potencjału i zasatanawiające jest to, jakim cudem zdołali oni ukończyć studia wyższe. Nie mniej nie dziwi mnie to, że na stanowiska kierownicze poszukuje się ludzi z wyższym wykrztałeceniem.

Kiedyś pracowałem w fabryce, choć mam nieadekwatne wykształcenie wyższe, humanistyczne. Od pierwszego dnia pracy szkolony byłem na stanowisko o jeden stopień powyżej operatora. W tym celu musiałem poznać całą linię produkcyjną i poznać cały proces produkcyjny. Wdrażanie trwało około 2 miesiące, na tyle jedynie, bym mógł działać i uczyć się dalej.

Operatorzy nie mogli pojąć, dlaczego awansu nie dostają operatorzy, którzy pracują od lat i mają perfekcyjnie ogarniętą pracę i wiedzę na temat procesu. No cóż. Nie mają wykształcenia wyższego, ale to tylko podstawa. Oprócz tego jest dużo innych czynników:

- Nie znają pakietu biurowego na PC.
- Nie znają żadnego przydatnego języka obcego.
- Wielu z nich nie umie się wysłowić.
- Nie są nastawieni na EDUKACJĘ i na podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
- Boją się przełożonych i nie umieją z nimi nomalnie rozmawiać. Boją się rozmowy z "autorytetami".
- Brak imspokoju i pewności siebie w zwykłej relacji z przełożonymi wyższego szczebla.

- Ludzie linię produkcyjną znają perfekcyjnie, ale mechanicznie, bez systemowego rozumienia całości. Nie zadają pytań "dlaczego mam tak to robić?", "dlaczego to znajduje się w tym miejscu?" "do czego to służy?"

Przykład: lider procesu, chłopak po zawodówce, pokazywał mi, jak zrobić poranny obchód. W pewnym momencie stanęliśmy przy jednym z robotów, lider dał mi kartę obchodu, wskazał na monitor komputera i powiedział: "sczytaj angle i wpisz o tu" stukając palcem w kartkę. Wypowiedział po polsku "angle" więc go nie zrozumiałem, ale spojrzałem na monitor i zobaczyłem angielskie "angle", ktróre czyta się "aNGgəl" i zapytałem go z ciekawości: "a wiesz co to jest to angle?" odpowiedzial mi: "nie wiem, #!$%@?, trzeba spisać i tyle!". "ekhem... odchrząknąłem zażenowany i powiedziałem "'angle'to jest po angielsku 'kąt', a z tego co widzę poniżej, chodzi o moment dokrecenia śruby" ... kurtyna.

LIDER PROCESU przez lata nigdy się nawet nie zastanawiał nad tym dlaczego własciwie wykonuje jakąś czynność. Tak samo działają niemal wszyscy pracownicy, również ci którzy dziwią się, że "JAK TO!? zatrudnili jakiegoś gryzipiórka i od razu awans?! hurrr durrr! A Bożenka pracuje tutej 10 lat i wie wincyj od niego i awansu nie dostała!!! hurrr durrrr!!!!"

Właśnie dlatego na stanowiska kierownicze potrzebują ludzi z wyższym wykształceniem. Jeżeli ktoś miał w sobie na tyle determinacji, by skończyc studia wyższe, to większe jest prawdopodobieństwo tego, że będzie on zdolny podzwignąć odpowiedzialność, jaka ciąży na kierowniku.

#pracbaza #awans #wykrztalcenie #kwalifikacje #szefowiewrogowie
  • 9