Wpis z mikrobloga

Na Węgrzech też mieli "zabetonowane, postkomunistyczne sądownictwo" i podobnie jak w Polsce Fidesz obniżył wierchuszce sędziowskiej wiek emerytalny. A teraz? 12-letnia prezesura Krajowej Rady Sądownictwa z ultraszerokimi kompetencjami i niezbędne 2/3 w parlamencie, by wskazać kogoś innego nawet po tym okresie:

Równolegle z operacją zmarginalizowania Trybunału Konstytucyjnego w ramach "reformy wymiaru sprawiedliwości" podporządkowano władzy politycznej Krajowy Urząd Sądownictwa.Od tej pory o mianowaniu sędziów, o ich awansowaniu, o delegowaniu ich do konkretnych sądów, o wyznaczaniu dla niektórych spraw właściwości sądowej nie decyduje już kolegialnie niezależna instytucja sądownicza, lecz jednoosobowo żona europosła Fideszu, który jest przyjacielem domu premiera. Prezesa Krajowego Urzędu Sądownictwa parlament wybiera na dziewięć lat większością dwóch trzecich głosów, więc nawet gdyby w przyszłości Fidesz nie uzyskał takiej większości kwalifikowanej, obecny prezes kierować urzędem będzie choćby dożywotnio. Później pod wpływem krytyki ze strony UE zadecydowano, że w takiej sytuacji urzędem będzie kierować zastępca powołany przez obecnego prezesa.


Więcej: #postkomunistycznepanstwomafijne

Balint Magyar, "Węgry. Anatomia państwa mafijnego", Warszawa 2018, ss. 171-172



#polityka #4konserwy #neuropa #wegry #dobrazmiana #ksiazki #tklive #sadownictwo #prawo #sadownictwo
eoneon - Na Węgrzech też mieli "zabetonowane, postkomunistyczne sądownictwo" i podobn...

źródło: comment_0wFq3SVkMOBDjSdILlzBygPDXH90j9WM.jpg

Pobierz
  • 4
@Revmir: Nazwę tagu zapożyczyłem z anglojęzycznego tytułu książki, która wprowadziła mnie w temat:

https://www.wykop.pl/wpis/35181877/pare-osob-pod-wpisami-na-tagu-postkomunistycznepan/

Orban był w młodości liberałem, więc jak dla mnie jest bezideowo/centrowy/oportunistyczny, brunatny to jest Jobbik. Ale elementy postkomunistyczne też są:

https://www.wykop.pl/wpis/34364027/im-dokladniej-sie-przyjrzec-tym-bardziej-nasz-stra/

Szczerze? "Postkomunistyczne" to trochę prowokacja intelektualna dla naszej prawicy, niech się zmierzą z tym słowem zastosowanym wobec naszego "największego przyjaciela".