Wpis z mikrobloga

Witam, wtam!

Czy jakiś katolik lub inny oświecony człowiek wyjaśni mi jak działa wolna wola w chrześcijaństwie?
No bo na mój ateistyczny rozum wolna wola w owej wierze nie ma prawa istnieć, skoro Jahwe jest wszechwiedzącym bogiem to musi znać całą przyszłość, tak więc zna całe nasze życiowe ścieżki, wie jak się zachowamy w danych sytuacjach i już przed stworzeniem świata wiedział, że niektótrzy ludzie trafią do piekła. No gdzie tu jest ta wolna wola? Ta wszechwiedza ją wyklucza. Czy ktoś potrafi sensownie wytłumaczyć ten paradoks?

#katolicyzm #wiara #chrzescijanstwo #ateizm

I dla zasięgów: #bekazkatoli #gimboateizm #mirkomodlitwa
  • 97
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Korbov: Dlaczego nie? Zna wszystkie, te właściwe i nie właściwe. Z resztą co to znaczy właściwe? To, że Bóg zna przyszłość w niczym nie ogranicza twojej woli bo Ty przyszłość nie znasz.
@KaKari, spodziewam się odpowiedzi: "Bóg jest wszechmogący więc może wybrać czy coś chce wiedzieć czy nie." Wtedy wyjaśniało by to, że Szatan go owego czasu nieźle wydymał. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@TankDriver, ale on zna czyli jej nie masz, masz tylko jej złudzenie. Bo jaką się ma wolną wolę skoro Bóg od zawsze wiedział, że na przykład ja pójdę do piekła i ja tego i tak nie zmienię za życia bo Bóg wiedział, że moje życie się tak potoczy, że do tego piekła trafię. :v
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Korbov: Przedstawiasz tu koncepcję predestynacji którą wyznają np. protestanci. Ja uważam, że nie ma jednej wersji przyszłości. Każdy dokonuje w swoim życiu wyborów. Bóg zna wszystkie możliwe zakończenia lecz to do którego dotrzesz zależy od Ciebie.
@Wojtekq, co innego ja człowiek, który tego nie może powstrzymać, a co innego wszechnogąca istota, która wiedziała, że żywot tego człowieka się tak skończy i odeśle go za to do piekła.
@Korbov: Jeśli założymy, że nasze działania, są determinowane przez bodziec wolnej woli, która jest odcięta od świata materialnego i nie jest definiowana przez żaden inny bodziec (co już jest dla mnie kompletną magią) to czytając taką metaforyczną "księgę przyszłości" (np. w postaci wiedzy boga), można z premedytacją tę ścieżkę zmienić, co zmieniłoby bieg przyszłej historii i treść księgi musiałby się zmienić na nowy wraz z jej zamknięciem, lub robić to w