Wpis z mikrobloga

@Skoruta:

No fakt, w końcu społeczeństwa Polski i Szwajcarii, niczym się od siebie nie różnią. ;) Porównanie idealne.

@Orteus:

Tu nie chodzi o samą autonomię, ale o ludzi którzy prezentują tą partię: Kurzawa, Gorzelik itp.
  • Odpowiedz
@Farrahan: A mnie nie obchodzi to, że Ślązacy uważają się za coś lepszego, innego niż reszta Polaków. Jakby wasze plany były takie idealne to byście mieli poparcie innych części kraju, a wy nie potraficie zebrać nawet wszystkich Ślązaków.
  • Odpowiedz
@Aleanrahel: Żaden plan nie jest idealny. Ten jest jednak o tyle lepszy, że ludzie z mniejszego obszaru wiedzą lepiej jak wydać u siebie swoje pieniądze i nie potrzebują do tego socjalistycznego państwa z panem Tuskiem, który czasem sypnie groszem. Tylu na wykopie liberałów, a niewielu potrafi zrozumieć, że to jest właśnie krok w stronę liberalizmu. Jak powiem, że nie lubię kiedy państwo zabiera mi połowę zarobionych pieniędzy i chcę większego
  • Odpowiedz
@Farrahan:

A to co się zmieni? VAT wam zmniejszą? Pit, czy może akcyzę? Podatki będą na tym samym poziomie z tym, że śląskie pieniądze, zamiast marnować się w urzędach innych miast, zmarnują się w śląskich urzędach. Nic się nie zmieni.
  • Odpowiedz
@Skoruta:

Ale nie potrafisz zrozumieć jednej rzeczy. Porównujesz wielonarodowy kraj, z będącą pod tym względem monolitem - Polską. To nie ma sensu, tak samo jak autonomia wg RAŚ - Śląsk przed wojną, był zupełnie inny niż obecnie, pod względem demograficznym, jak i pod wieloma innymi względami to zupełnie inny region. Czasu nie cofniesz.
  • Odpowiedz
@RT_NR: Najważniejsze jest to, że my o tym wtedy zdecydujemy. Przy osobnym skarbie mamy większe pole manewru. Poza tym na mniejszym obszarze łatwiej pociągać konkretne osoby do odpowiedzialności w kolejnych wyborach.

Co do marnowania kasy - z roku na rok dostajemy mniejsze pieniądze na służbę zdrowia. Nawet nie wiesz jak ludzie w Izbie Lekarskiej byli w-------i, kiedy znowu się okazało, że dostajemy mniej. Za każdą oszczędność zabiera się nam pieniądze.
  • Odpowiedz
@Farrahan: Nie podoba mi się lobbowanie o byciu bardziej Ślązakiem niż Polakiem. Wszystkie odrębności, które RAŚ proponuje, będą tylko pogłębiały ten proces, gdy jedynie Śląsk uzyska autonomię.

Mógłbym poprzeć waszą walkę, gdybyście byli odrębnym narodem jak Baskowie, ale że jesteście Polakami, to powinniście działać na korzyść całego kraju, a nie tylko dla siebie.
  • Odpowiedz
@Aleanrahel: Działamy na korzyść kraju - chcemy wziąć na własne barki te nierentowne kopalnie, do których nasza Macierz musi dopłacać itd. Przecież od lat wiadomo, jak to cała Polska musi składać się na Śląsk.
  • Odpowiedz
@Farrahan:

Przy osobnym skarbie mamy większe pole manewru.


To znaczy? Autonomia, to autonomia, przecież tak czy inaczej wszystko opierałoby się o prawo krajowe. Odsetek kasy, zmarnowany na biurokrację, byłby naprawdę podobny. Do tego potrzebne są zmiany na szczeblu centralnym, a nie zabawy w
  • Odpowiedz
@RT_NR:

To znaczy? Autonomia, to autonomia, przecież tak czy inaczej wszystko opierałoby się o prawo krajowe. Odsetek kasy, zmarnowany na biurokrację, byłby naprawdę podobny. Do tego potrzebne są zmiany na szczeblu centralnym, a nie zabawy w autonomie.


Polska dostaje swoje lenno i się od nas odczepia, my wydajemy własne pieniądze. Tak to w skrócie
  • Odpowiedz
@Farrahan: Jak u mnie jest źle to AUTONOMIA DLA PODLASIA albo AUTONOMIA DLA MAZOWSZA? A może jeszcze mniejsze: AUTONOMIA DLA TCZEWA. Zachowujecie się jak rozpieszczone dzieciaki, które widzą same najlepiej i nie obchodzi ich reszta rodziny.

Ja jestem w stanie nieść ten krzyż nierentownych kopalni.
  • Odpowiedz
@Aleanrahel: No najlepiej byłoby, gdyby województwa miały większe uprawnienia. Każdy krok do decentralizacji jest dobry. Centralizacja to krok w kierunku komuny.

Zachowujecie się jak rozpieszczone dzieciaki, które widzą same najlepiej i nie obchodzi ich reszta rodziny.


"Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina...", na szczęście wielu z nas to nie w 100% Polacy, więc możecie nas traktować jako dalekich kuzynów, z którymi możecie wymienić kurtuazyjne uprzejmości, ale nie proście, żebyśmy płacili
  • Odpowiedz
Nawet w województwie tylko 8% mają - to już najlepiej pokazuje, że siła z nich niewielka.


@RT_NR: Używasz tego głupiego argumentu wszędzie. Jak na partię bez wielkich pieniędzy, zaplecza i rozbudowanych struktur i do tego z listami zgłoszonymi tylko w kilku okręgach to bardzo dużo, aż się zdziwiłem jak zobaczyłem ten wynik w wynikach wyborów. Analogicznie narodowcy i wszystkie inne partie poza wielką czwórką mają w Polsce poparcie na granicy błędu statystycznego.

A to inni nie tracą? To tylko służba zdrowia na Śląsku ma problemy? Nikomu w Polsce się nie
  • Odpowiedz
@Farrahan: Czyli chcesz powiedzieć, że część z was nie czuje się Polakami? To ja podziękuję za taką autonomię, która stanie się wylęgarnią separatystów.

Ja w takim razie jeszcze lekko zakręciłbym wam kurek z kasą, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyłbym na porządną polonizację.
  • Odpowiedz
@Aleanrahel:

Czyli chcesz powiedzieć, że część z was nie czuje się Polakami?


To ty tego nie wiedziałeś? Przecież 800 tys. ludzi podało w spisie narodowość Śląską. Nie wiem czy wiesz, ale na terytorium RP żyją też Łemkowie, Kaszubi, Niemcy, Tatarzy
  • Odpowiedz
@Orteus: Chcący niepodległości Teksas to wzór patriotyzmu. No ale jak patriotyzm ma oceniać człowiek, który pragnie autonomii (kto wie, czy i nie niepodległości w dalszym okresie czasu) Śląska.

I teraz wyobraź sobie, że każdy malutki skrawek terenu ma taką samą klasę polityczną jak cała Polska tylko, że większe sprawy na jednym terenie, będzie trzeba zatwierdzić i w innych. Powodzenia. Jak się spółki kolejowe nie mogą dogadać, a ty tutaj o
  • Odpowiedz