Wpis z mikrobloga

#ciekawostki - Czy nadmierna atencyjność niektórych osób jest naturalna i zdrowa? Nie - to zaburzenie osobowości. Nauka nazywa ją osobowością histrioniczną.

Pełna nazwa to „histrioniczne zaburzenie osobowości” i jest to choroba psychiczna, w przebiegu której chory spodziewa się ciągłej uwagi otoczenia, a kiedy jej nie dostaje, to wykonuje czynność, która atencję zdobędzie. Może to być prowokacyjne zachowanie, ubiór, wstawianie # pokazmorde i # wgw na mirko, czy inna działalność nastawiona na zdobycie jak największej ilości plusów, które prowadzą do zwrócenia na siebie uwagi możliwie jak największej liczby osób.

Takim zachowaniom bardzo często towarzyszy również przesadne dramatyzowanie, przeżywanie zwyczajnych przeżyć tak, jakby były wielką tragedią i wymyślanie nieistniejących sytuacji, które mogą zostać przedstawione niezwykle dramatycznie. Wszystko to, by - znów - zwrócić na siebie uwagę, zmusić ludzi do współczucia itd.

Gdyby tego było mało, osoba dotknięta tym zaburzeniem osobowości często jest także wyjątkowo uwodzicielska! Stara się być wyjątkowo seksowna i pociągająca. Może "zareklamować" się jako ktoś, kto jest doskonałym kochankiem, jednak w przeważającej większości histrionicy są zupełnie przeciętnymi kochankami.

A co, jeśli atencja się nie zgadza? Osoba dotknięta tym zaburzeniem popada najczęściej w depresję i czuje się odrzucona przez społeczeństwo.

Czy taką przesadną atencyjność można leczyć?


Więcej o tym zaburzeniu dowiecie się z tego artykułu: https://www.wykop.pl/link/4439077/osobowosc-histrioniczna-to-ekscentrycznosc-czy-patologia/

---

Obserwuj nasz autorski tag #ciekaweciekawe

---

#psychologia #atencja #gruparatowaniapoziomu (dosłownie) #zdrowie #logikarozowychpaskow
ciekawe-ciekawe - #ciekawostki - Czy nadmierna atencyjność niektórych osób jest natur...

źródło: comment_5RPIpunXlRxWcpNqZ48abWsJtrN5CJct.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@Polanin Chociażby w narcystycznej czy zależnej istnieje taka ciągła potrzeba aprobaty. Kolejną kwestią jest również to, że zaburzeń osobowości nie nazywa się chorobami psychicznymi.
  • Odpowiedz