Wpis z mikrobloga

@L3stko: nie chce mi się czytać komentarzy, bo pewnie ktoś to już napisał, ale... nie jestem katoliczką, "obchodzę" wigilię (Wielkanocy już nie, bo o dziwo jest mniejsze ciśnienie). Gdybym nie miała rodziny to nie obchodziłabym jej wcale, ale tak: moi dziadkowie są religijni, teściowie również. Mam bardzo małą rodzinę, dosłownie kilka osób. Wychowywano mnie w wierze, jak każdy mieliśmy swoje przyzwyczajenia i tradycje. Mąż tak samo. Oboje nie chodzimy na
  • Odpowiedz
  • 2
Wiesz, mało już dziś osób które traktują Boże Narodzenie jako święto chrześcijańskie.

Plus, nawet jeśli przyjmiemy, że ateiści ''ukradli święta'', to sami katolicy ukradli zwyczaj ubierania choinki od pogan :>
  • Odpowiedz
  • 9
@Liwiia z czego tylko 36,7% z zadeklarowanych katolików chodzi do kościoła XD Proszę Cie, skończ. Polska nie jest krajem katolickim i jakiekolwiek narzucanie tej religii komukolwiek w jakikolwiek sposób powinno być piętnowane.

Argument ze świętami wyjaśnił już ktoś wyżej, nie trzeba być katolikiem, żeby móc spędzić miło czas z rodziną i dać czy otrzymać od kogoś prezent.

Co do smiania się z innych religii, to żadnej poza katolicyzmem nie zauważyłem w
  • Odpowiedz
Takie chojraki a w Boże Narodzenie pewnie pierwsi żeby odebrać prezenty.


@L3stko: Saturalia to święto zaadaptowane przez Chrześcijan, z ubieraniem choinki zaadaptowanym od Wizygotów. Chrześcijaństwo to kopia Judaizmu i mitologii Babilońsko-Sumeryjsko-Egipskiej okraszona filozofią Zatatusztry, przy czym adoptowano Celtyckie zwyczajne obchodzenia Święta Zmarłych (w tym zapalania zniczy i składania wieńców z kwiatów) i Wielkanoc (kropka w kropkę Żydowska Pascha, a święcenie jajek to polska tradycja wywodząca się z rytuałów pogańskich). Niemal
  • Odpowiedz
@krafo: Jakbyś nie zauważył, ludzie i tak żyją jak chcą i o jakiej indoktrynacji ty piszesz? Skoro.tylu ludzi chodzi jednak.wiarę deklaruję to chcąc nie chcąc będziesz o nich słyszał, nikt sie przed tobą głupio chował nie będzie.
Ja o świętach nic nie pisałam, mnie bardziej razi ślub kościelny niewierzących bo w przeciwieństwie do chrztu, komunii czy bierzmowania, biorą go osoby pełnoletnie czyli świadome
  • Odpowiedz
@vvertoi Czechy nie walą żadnych pokłonów a nie są katolikami
Argument chyba z d--y wyjęty.. gdyby nie Wiedeń to być może byłyby pokłony w stronę mekki. Czesi przecież byli katolikami i stopniowo stali się ateistami, co innego mogłoby być gdyby zostali muzułmanami, a za apostazję traciliby głowę.
  • Odpowiedz
@NoMercyIncluded:
Już nie mówiąc o takich drobnostkach, że OP najwyraźniej uważa Polaków za bardzo słabych ludzi. Jakoś Węgrzy mimo 150 lat okupacji zostali w wierze. Grecy setki lat pod osmańskim butem - dalej zachowują religię z czasów bizantyjskich. Podobnie Serbowie, Bułgarzy, Rumuni - tylko Albania i Bośnia stały się muzułmańskie - mały procent bałkańskich posiadłości Turcji.
  • Odpowiedz
  • 0
@savanna: ja nie wytykam robienia czegoś na pokaz. Dotyczy plucia na własną tradycję i kulturę czego jak sama napisałaś u Ciebie nie ma.
  • Odpowiedz