Wpis z mikrobloga

@Kowal04 ale wiecie, że jajka sklepowe i swojskie różnią się zazwyczaj kolorem skorpuki i zawsze żółtko ma inną barwę? Myślicie, że jak ktoś na targu kupi "swojskie" to się nie kapnie w domu i 2x wróci do tego sprzedawcy? Ja #!$%@?...


@caos: Ja wiem, ty wiesz - a wielu naiwniaków (którzy nigdy wiejskiego jaja nie widziało) nie wie...
@Kowal04 ale wiecie, że jajka sklepowe i swojskie różnią się zazwyczaj kolorem skorpuki i zawsze żółtko ma inną barwę? Myślicie, że jak ktoś na targu kupi "swojskie" to się nie kapnie w domu i 2x wróci do tego sprzedawcy? Ja #!$%@?...

@caos: Ja wiem, ty wiesz - a wielu naiwniaków (którzy nigdy wiejskiego jaja nie widziało) nie wie...


@Mr--A-Veed: A ja podejrzewam, że obaj porównujecie jajka od Leghornów z jajkami
@stasioto: Hah, ostatnio w sklepie doszedłem do takich samych wniosków. Były jajka całe brudne lepszej klasy i czyste gorszej (tańsze)... Już chciałem brać niby gorsze, ale znalazłem jakieś w miarę okej.
A ja podejrzewam, że obaj porównujecie jajka od Leghornów z jajkami od tradycyjnych Rosek ;)


@robertx: Owszem - jaja ras Leghorn i Rosa (i innych) różnią się między sobą. Ale właśnie w tym rzecz. Jajka "od chłopa" to będą raczej rasy ekstensywne, a ze sklepu - intensywne.

Aczkolwiek akurat w tym, co miałem na myśli jest trochę na odwrót - to Leghorn ma raczej jaśniejsze jaja. Natomiast w sklepach dominują jajka
Ja właśnie zauważyłem, że jajka ze sklepu są jaśniejsze, i mają taki bardziej biały kolor skorupki od takich swoich :)

Ale i tak, pomijając rasę do chodzimy do tego samego - że kolor skorupki jest zależny od tego, co kura dostaje do jedzenia

Zastanawiam się też, czy pasza kur "przemysłowych" nie jest specjalnie wzbogacana o keratonoidy


@Mr--A-Veed: Oczywiście, że jest. Dodatkowo przy wielkich hodowlach, jak jeden ptak zachoruje, to wszystkie dostają
@stasioto: do tej pory byłem przekonany, że jajka są myte, a potem specjalnie brudzone, żeby wyglądało "naturalnie". Jajka od dziadków ze wsi mocno się różnią od tych sklepowych pod tym względem.