Wpis z mikrobloga

Zapewne większość osób na tym portalu uważa niewolnictwo za złe i niemoralne. Chciałbym usłyszeć wasze argumenty na ten temat, czemu tak je postrzegacie?

Czemu wolny człowiek nie powinien mieć możliwośći sie sprzedać w niewolę? Czemu wolny człowiek nie powinien mieć możliwość kupna jakiejś osoby?

#neuropa #4konserwy #religia #katolicyzm #filozofia #ateizm #kapitalizm #anarchokapitalizm #socjalizm
CynicznyMarksista - Zapewne większość osób na tym portalu uważa niewolnictwo za złe i...

źródło: comment_dCqO0h9HOEHhUit9KGU0bqlA5dIRWees.jpg

Pobierz
  • 50
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

moralne pomaga w życiu społecznym


@ArtWrt147: To się definiuje samo przez się.

Tylko jeżeli będę dobry to będzie dobrze bo będę dobry.
Tylko jak określić co jest obiektywnie dobre. Co oznacza obiektywizm w takim przypadku. Według mnie się nie da, czyli jakakolwiek obiektywna moralność
  • Odpowiedz
@CynicznyMarksista: Nie, nie definiuje się samo przez się. W hipotetycznym społeczeństwie psychopatów moralność nie pomaga w życiu społecznym (zakładając że można mówić o życiu społecznym w takim przypadku).
To nie jest w ogóle tak że najpierw było społeczeństwo, a potem moralność. NAJPIERW były biologicznie dyktowane zasady współżycia i na tym dopiero budowało się społeczeństwo. Dlatego wydaje się że jest to jedno i to samo, czyli zasady moralne są przejawem czy
  • Odpowiedz
@CynicznyMarksista: Co to znaczy "jak to"? Twierdzisz że w społeczeństwie psychopatów zachowania moralne pomagałyby? W jaki sposób?

Oczywiście że społeczeństwa są różne, ale dominujące społeczeństwa, tak zwane kraje cywilizowane, opierają się na prawach człowieka, o moralności których już wspominałem. Jeśli przyjmiemy arenę międzynarodową jako ekosystem, to organizmy "pierwszego świata" maja wyraźną przewagę nad innymi. Jedynym wyjątkiem są tu Chiny, które wygrywają idąc na ilość, nie na jakość (życia). Uznalibyśmy że
  • Odpowiedz
psychopatów zachowania moralne pomagałyby? W jaki sposób?


@ArtWrt147: Dochodzimy do abstrakcji poziomu piątego. Trochę bezcelowe są takie hipotezy. Zależy jak definiujesz psychopate. Jeżeli psychopaci by przestrzegali jakichś norm moralnych to byli by ludźmi dobrymi wedle tych norm. To ja się zapytam, a nie pomagały by?

pierwszego
  • Odpowiedz
@CynicznyMarksista: To są jakieś inne sposoby na definiowanie psychopaty niż przez ICD10?
Pierwszy świat - kraje rozwinięte, demokratyczne, kapitalistyczne, proszsz
nie chodziło mi o to że kraj rozwija się jeśli się ludzie mnożą, tylko wtedy gdy się mnożą
czy ty rozumiesz co mam na myśli mówiąc "nazistowskie Niemcy"?
  • Odpowiedz
nazistowskie Niemcy"?


@ArtWrt147: Tak. A czy ty co mam na myśli mówiąc Niemcy( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale zaplątała się ta nasza filozoficzna dyskusja.

Mnie nie przekonały twoje argumenty i nie uważam by morderstwo było obiektywne złe tak jak pewnie ciebie nie przekonały moje( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@CynicznyMarksista Tia...
To wszystko właściwie zależy jak rozumiesz słowo "obiektywny". W zasadzie oznacza to niezależny od obserwatora. Jeśli uznamy że morderstwo jest złe niezależnie od obserwacji, to musimy odpowiednio zdefiniować "zło".
Na przykład - działanie wbrew naturze.
  • Odpowiedz