Wpis z mikrobloga

@Turysta_Onanista: bynajmniej się nie dziwię, przeciwnie - takie spojrzenie jest dla człowieka zdecydowanie bardziej naturalne (wpasowuje się w tendencje poznawcze wykształcone poprzez interakcję ze światem fizycznym), i właśnie w tym cała rzecz, trzeba brać poprawkę.
Teraz chcecie mi wmówić, że był sobie jakiś pradziadek półmałpa i razem z prababką półmałpą, zrobili sobie dzieci, i jedno było małpą a drugie człowiekiem.


@chlop_z_mazur: to nie do końca tak, ewolucja to setki tysięcy stadiów - każdy nowonarodzony człowiek jest wersją "upgradowaną". Gdyby ewolucja nie istniała, to np. ludzie wyglądaliby tak samo na całym świecie i tutaj możemy wyróżnić np. mutację niebieskich oczów - przecież są regiony gdzie takich oczu
@Chlopak_jak_z_plakatu: teraz nie ma, ale 150000 lat takiego mieszania i masz już taką rozbieżność. Załóżmy, że w pewnym środowisku najlepiej sprawdzają się ludzie szczupli i niscy -> tacy będą preferowani i za tyle tysięcy lat już masz niemal inny gatunek, obczaj Pigmejów - przecież kurde dosłownie wyglądają jak inna rasa/gatunek człowieka, spotkałbyś takiego w Polsce to byś pomyślał, że jest jakiś chory czy zdeformowany, a to po prostu ewolucja ;-)
Może dlatego że człowiek nie wyewoluował od małpy.


@MinnieMouse0: Od czego według Ciebie wyewoluował człowiek?

Człowiek to rodzaj (Homo), nie gatunek. Gatunkiem jest np. człowiek rozumny (Homo sapiens), ale było ich znacznie więcej (np. człowiek wyprostowany, czyli Homo erectus). Ostatni przodek człowieka (czyli rodzaju Homo) nie był człowiekiem, a był małpą. Każdy potomek małp będzie małpą, tak samo, jak każdy potomek łożyskowców jest łożyskowcem, a
Pobierz
źródło: comment_5948qxwYmB53DUcZNlXrMwwaebUBtpzt.jpg
@Prekambr Można też powiedzieć że człowiek to wciąż małpa bo tak trochę wygląda, nie mniej ten błąd poznawczy wynika zazwyczaj z tego, że człowiek patrzy sobie na szympansa czy innego pawiana i myśli że ludzie wyewoluowali z tych zwierząt. Co jak widać na załączonym przez ciebie obrazku jest nie prawdą.
@MinnieMouse0: Bo człowiek jest małpą. Dokładniej, to człowiek jest rodzajem małpy, tak samo, jak szympans jest rodzajem małpy. I mimo wszystko „człowiek ma wspólnych przodków z małpą” znaczy coś innego niż „człowiek ma wspólnych przodków ze współcześnie żyjącymi małpami”.