Wpis z mikrobloga

Dokładnie trzy miesiące temu z nudów zacząłem uczyć się hiszpańskiego od totalnego zera. Nie pytałem nikogo z czego najlepiej zacząć się uczyć, tylko chwyciłem Duolingo, Memrise, Świnkę Pepę po hiszpańsku i zabrałem się do roboty. Dokładnie w trzy miesiące udało mi się ukończyć trzy kursy (z siedmiu) na Memrise, ucząc się przy tym około 1250 różnych słów i prostych (ale przydatnych) zdań.

Nie ograniczałem się tylko do tego, tylko rzuciłem się na głęboką wodę, jak na przykład czytanie artykułów na BBC Mundo, sekcji ekonomicznej w El Pais, zaglądałem na hiszpański wykop Meneame.net, słuchałem fiszek i hiszpańskiego radia w samochodzie, oglądałem jutuberów i powtórzyłem sobie pierwszy sezon Narcos - tym razem w oryginale. Biernie kojarzę więc pewnie około ~2500-3000 słów.

Jeśli ktoś jest ciekaw rzeczywistych efektów, to podrzucam krótką próbkę tego, co jestem w stanie wybełkotać po tych kilku miesiącach nauki:

Llevo estudiando español hace 3 meses y ahora quiero decir que es muy interesante y estupendo. Me gustan todos los fuentes de aprendizaje como Duolingo, Memrise, libros, YouTube (especialmente una seria qué se llama "Español con Juan"), Netflix etc. Para aprender español, no hay que tener un maestro, todo lo necesario està disponsible gratis en el Internet.

Por cierto yo era en España una vez aproximadamente dos años pasado y durante mi viaje no he gustado el idioma. No lo me importè nada y hoy no tengo idea porque. Estoy feliz que lo se cambiado en mi cabeza ;).

Ahora necesito aprender màs gramatica y terminar todos los cursos en Memrise para conocer casi dos mil de palabas màs. Estoy seguro que el nivel B1 es posible en 3 siguientes meses. ¿O antes?


Czy w tekście wyżej są błędy? Jeszcze jak. Za kilka miesięcy z chęcią wrócę sobie do tego wyżej i zobaczę co za pierdoły tutaj powypisywałem ( ͡° ͜ʖ ͡°).

#hiszpanski #naukajezykow #jezykiobce #chwalesie
krejdd - Dokładnie trzy miesiące temu z nudów zacząłem uczyć się hiszpańskiego od tot...

źródło: comment_V31WXqvfpiee48WyzkpmbnajeTrZkhlh.jpg

Pobierz
  • 66
Jaki paszkwil


@loczyn: No był, nie będę teraz szukał ani robił reklamy, jak chcesz to sobie przejrzyj tag za ostatnie dni... Tekst był długi i w miarę konstruktywny, tzn nie chodziło o bluzgi, tylko o jakieś argumenty, acz z mojego punktu widzenia był to tekst z gruntu fałszywy. Nie miałem wtedy weny ani czasu na podjęcie dyskusji, zwłaszcza, że też jestem w stanie pojąć odmienny punkt widzenia. Mógłbym zapodać paszkwil na
@mike78: Ja myślę, że to problem autora. Znaczy zaczynając z tym językiem trzeba wiedzieć czego się chce, jak z każdym. Np Norweski to gorzej ogarnąć sobie ludzi w PL niż Hiszpański - latino w Polsce jest dość sporo, chyba więcej jak Niemców :D
Venga, vale, vamos. (trzy ulubione słówka Hiszpanów, by the way).


Zauważyłem. Wszystkie trzy, przez mnogość znaczeń, sprawiały mi lekkie trudności, ale wszystkie trzy mocno zacząłem uwielbiać, jak tylko zrozumiałem do czego służą. Przez Narcos, "venga" to chyba mój ulubieniec z tej trójki. "Cabrón" też dość często przewija się w tym serialu.
@mike78:

Llevo estudiando español hace 3 meses

Powinno być: desde hace 3 meses - tak brzmi to wyrażenie


W sensie, że

Estudio español desde hace 3 meses.

tak? Bez gerundio.
Albo z gerundio:

Llevo 3 meses estudiando español.

Bo

Llevo estudiando español desde hace 3 meses.

wydaje mi się dziwne.

Jeszcze chyba można powiedzieć

Hace 3 meses que estudio español.
@haussbrandt: masz rację co do tych dwóch form. Dwa dni później ogarnąłem, że wersja z gerundio powinna być bez "hace". Powoli zagłębiam się w temat subjuntivo i niech mi ktoś jeszcze raz tylko powie, że hiszpański jest prosty ( ͡° ͜ʖ ͡°).

@Magnolia-Fan: zacząłem robić te Duolingo Stories po hiszpańsku - zrobiłem pierwsze pięć póki co i historyjki są naprawdę bardzo fajne. Dużo przydatnych i w
@Magnolia-Fan: chyba też tak zacznę robić, tym bardziej, że teraz dość mocno wsiąknąłem w naukę czasu przeszłego i na inne rzeczy w hiszpańskim znajduję mało czasu.

Dzięki za pomysł, bo kilka dni temu zaktualizowali drzewko hiszpańskiego i tam połowa rzeczy jest nie tak jak powinna być i już myślałem zrezygnować z Duolingo całkowicie.
@krejdd:
Hej, trochę odkopię, bo mam pytanie.
Sam zacząłem się uczyć hiszpańskiego i tu pytanko jak porównałbyś duolingo do memrise?
W sensie ja póki co zacząłem trzaskać duolingo i zrobiłem sobie quizlet(fiszki) ze znalezionym na internecie pliku 1000 najczęściej używanych słów z hiszpańskiego.
I się zastanawiam czy ten memrise coś mi da. Dzięki z góry ( ͡° ͜ʖ ͡°)