Wpis z mikrobloga

Acrochordus javanicus – gatunek węża występujący w Azji Południowo-Wschodniej na zachód od Linii Wallace’a. Żyje głównie na wybrzeżach, w rzekach, lagunach i ujściach rzek. Preferuje słodkie wody. Samice są większe od samców, dorastają do 240 centymetrów długości. Wąż ten na tyle przystosował się do życia w wodzie, że wyjście na ląd może go poważnie zranić – nie może on tam utrzymać własnego ciężaru. Żywi się rybami i płazami, które oplata swoim ciałem. Jego luźna, workowata skóra i ostre łuski bardzo zmniejszają prawdopodobieństwo ucieczki ofiary. Szczególnie przydaje się to podczas polowań na ryby, które pokryte są śluzem. Węże te są jajożyworodne. Inkubacja trwa 5-6 miesięcy, jej efektem jest zwykle od 6 do 17 młodych. Są one aktywne nocą. Mogą wytrzymać pod wodą około 40 minut. Nie są jadowite.
Skóry tych zwierząt używane są w przemyśle garbarskim. Obecnie Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych klasyfikuje go jako gatunek najmniejszej troski.

#fajnyzwierz - tag z opisami ciekawych gatunków zwierząt
#ciekawostki #natura #zwierzeta #gady #gruparatowaniapoziomu
DuchBieluch - Acrochordus javanicus – gatunek węża występujący w Azji Południowo-Wsch...

źródło: comment_W2zig52Zefys8Xhmd84pCPQIPnmiVnzE.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@DuchBieluch: Rozwinę tylko temat linii Wallace'a, bo nie każdy zna ten termin. W XIX w. Alfred Russel Wallace wydzielił tę linię na podstawie obserwacji rozmaitych zwierząt. Dzieli ona wyspy Archipelagu Sundajskiego (mniej więcej wszystko pomiędzy Azją i Australią) na te należące do krainy zoogeograficznej australijskiej i na te należące do krainy orientalnej. Sama kraina zoogeograficzna to obszar, gdzie zwierzaki są do siebie jako tako podobne i zauważalnie różnią się od tych
Prekambr - @DuchBieluch: Rozwinę tylko temat linii Wallace'a, bo nie każdy zna ten te...

źródło: comment_lV8waNZjZS6nBjYQARIgWUxWjgSrTkQC.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz