Wpis z mikrobloga

Co byś zmienił budując jeszcze raz? #budujzchaferem

Poniżej znajdziesz listę komentarzy osób, które już się pobudowały. Zebrałem je przez ostatnie kilka miesięcy buszując w internecie i rozmawiając z moimi znajomymi.

Pamiętaj, że nie ze wszystkimi odpowiedziami musisz się zgadzać. Każdy ma w końcu inne oczekiwania i część rzeczy zależy od osobistych preferencji. Lista powstała na bazie odpowiedzi kilku tysięcy osób więc nic dziwnego, że część komentarzy może się wykluczać – nie traktuj więc jak wyroczni tego, że w jednym miejscu znajdziesz informację o tym, że warto budować mniejszy dom, a w drugim, że należy budować garaż na dwa stanowiska.

I jeszcze jedno: ominąłem błędy ściśle budowlane (brak odpowiedniej hydroizolacji fundamentów, krzywe ściany, nierówne tynki, źle osadzone okna itp.): po prostu trzeba wiedzieć, że podczas budowy domu może zdarzyć się dosłownie wszystko i nie ma rzeczy, której nie można popsuć. :(

Ps Zbieram zdjęcia - jeżeli masz zdjęcie obrazujące jakikolwiek błąd (krzywe płytki, nierówna podłoga itp.) to wyślij na slawomir.zajac@poradnik-budowlany.com Nie jest ważne czy błąd popełnił ktoś czy ty :)

DZIAŁKA

– Kupiłbym mniejszą działkę – duża działka to wysoka cena, dużo koszenia i dużo dbania o ogród. Co ciekawe nie spotkałem się z żadnym komentarzem dotyczącym tego, że ktoś by za drugim razem kupił większą działkę.

– Lepiej negocjowałbym. Przy zakupie działki łatwo się na jakąś napalić i sprzedający to wyczuje. Trzeba spokojnie negocjować i przygotować wady danej działki – u nas poszło 10000 zł na podwyższenie i wyrównanie terenu.

– Uzbrojona działka. Wydawało mi się, że odległość 200 m do wody i gazu to mały pikuś a jest zupełnie inaczej. Zawsze należy sprawdzać możliwość i koszty podłączenia – to, że w drodze biegnie wodociąg nie musi oznaczać, że możesz się do niego podłączyć.

PROJEKT DOMU – uwagi ogólne

– Długo zastanawiać się nad projektem i wziąć pod uwagę obecny i przyszły stan osobowy. Z dziećmi różnie bywa i rzadko chcą zostawać z rodzicami po przekroczeniu pełnoletniości.

– Bardzo dużo osób zwracało uwagę na to, że wybudowały na duży i za bardzo skomplikowany dom. Dużo odpowiedzi dotyczyło niepotrzebnie wybudowanych i nigdy nie używanych pomieszczeń, za dużego metrażu do sprzątania i ogrzania itp. Za drugim razem wybraliby zwartą bryłą budynku z jak najprostszym dachem. Dużo komentarzy dotyczyło także tego, aby zwracać mniejszą uwagę na estetykę zewnętrzną budynku, a większą na koszty budowy i funkcjonalność użytkową wnętrza. Po 2 latach od zamieszkania efektowna elewacja nie robi już żadnego wrażenia… Podczas zbierania informacji natknąłem się może na 2 komentarze dotyczące tego, że za drugim razem ktoś wybudowałby większy dom.

– Sprawdzać dobrze projekty. Przekłamane rzuty i efektowne wizualizacje potrafią wprowadzić w błąd. Oglądasz projekt, widzisz salon, a w nim duży stół i 8 krzeseł. Drukujesz rzut domu, bierzesz miarkę i okazuje się, że narysowany stół jest tak mały, że trudno by przy nim umieścić 8 dzieci… Dosadny komentarz na temat takich „sztuczek” - nie pamiętam niestety kto go umieścił na wykopie " oo tutaj tak zrobili łazienkę, że nie ma problemu ze zmieszczeniem prysznica. Sprawdzam przez narysowanie linii jednego projektu do drugiego i co się okazuje? Płytki na podłodze w obu projektach są wrysowane tej samej wielkości, w jednej łazience kabina jest na 2,5 płytki, w drugiej na 4 płytki… gnojki potrafią wrysować kabinę prysznicową 60cm x 60cm na projekcie żeby dobrze wyglądało…"

– Wybierzcie dobrze projektanta i sprawdzajcie projekt. Konsultujcie go z nim. Ktoś nie zauważył dopiero po zalaniu stropu, że parter jego domu ma tylko 2,5 metra (zgodnie z projektem!). Niektórzy projektanci dają np. więcej zbrojenia fundamentów „na zapas”, zupełnie niepotrzebnie (przecież inwestor zapłaci…). Komentarz: "Jak zadzwoniłam do architekt to dowiedziałam się, że „możemy dać nie fi 12 a fi 10, jak chcemy”. Inne błędy: "Projektant wrysował otwór na drzwi wejściowe o szer. 90 cm a w wykazie stolarki dał drzwi 90 cm."

– Należy wcześniej wybrać jak najwięcej rzeczy, np. kominek dwustronny, rolety zewnętrzne, ustalić wysokość okien nad posadzką w kuchni, a nawet sprzęt AGD i dopilnować, aby te rzeczy uwzględniał projekt. Jeżeli chcemy zamontować wentylację mechaniczną to w projekcie nie powinno być kominów od wentylacji grawitacyjnej! Komentarz: "Jeżeli planujesz okna z roletami to otwory okienne muszą być odpowiednio większe: niestety mojej koleżance zawodowa ekipa nie zostawiła miejsca na rolety -efekt – zmniejszone okna "

PROJEKT DOMU – wskazówki

– Dobrze znaleźć projekt o mniejszym metrażu korytarzy i holi.

– Żadnych pomieszczeń, które nie mają jasno sprecyzowanej funkcji. Szybko zamieniają się w schowki rzeczy, które nie wiadomo gdzie postawić

– W miarę skonsolidowany układ wody i kanalizacji. Kuchnia i łazienki blisko siebie, o ile nie ma innych przeciwwskazań.

– Koniecznie spiżarnia przy kuchni.

– Nie warto robić kilku małych pomieszczeń (wiatrołap, spiżarnia, garderoba, pomieszczenie techniczne i tak dalej): dochodzi koszt drzwi, ścian i tracimy metraż. Tu zdania są jednak podzielone: część osób uważa, że w domu powinno być jak najwięcej miejsc na schowki, a każde pomieszczenie powinno pełnić inną funkcję. Cóż, każdy ma inne oczekiwania względem swojego domu. Część osób podziela opinię, że dobrze mieć oddzielny pokój połączony z łazienką gdzie byłaby garderoba, pralnia, prasowalnia, i składowisko niewyprasowanej odzieży. Pralka w łazience wygląda źle i zabiera miejsce.

– Bardzo dużo komentarzy dotyczyło tego, aby wiatrołap był większy – musi zmieścić się w nim duża szafa na ubrania i musi być miejsce do tego, aby się komfortowo przebrać. Wiatrołap koniecznie powinien być ogrzewany.

– Mniejsza ilość pomieszczeń, za to pomieszczenia większe. Pokoje dziecięce większe – po 12 m2, a zrezygnować z pokoju gościnnego (goście mogą spać w salonie)

– Większy garaż, aby było więcej miejsca na kosiarkę i tysiące przydajmisi.

– Szerszy garaż na dwa samochody. Często w projektach gotowych garaż jest niby dwustanowiskowy, ale w rzeczywistości trudno zmieścić w nim dwa auta. Jeżeli nawet uda się je zaparkować to wchodzą na styk i przez to nie ma miejsca na inne rzeczy.

– Uwaga na skosy na poddaszu. Na projekcie widać dużą powierzchnię użytkową, a w rzeczywistości walimy głową w sufit.

– Zamówiłbym szczegółowy projekt zagospodarowania działki (mała architektura i zieleń)

– Sporo osób inaczej umiejscowiłoby budynek – albo bardziej na tył działki lub na przód (aby mieć więcej ogródka).

– Dobrze zwrócić uwagę na odległości okien od ścian. Na przykład w kuchni okno powinno być umiejscowione tak, aby zmieściła się szafka narożna.

– Łazienki. Dla rodziny 2+2 dwie łazienki to minimum. Na pewno musi być po jednej łazience na każdej kondygnacji.

– Żadnego tarasu nad garażem – izolacja bardzo dużo kosztuje, a przestrzeń jest marnowana i niewykorzystywana. Łatwo o błędy w wykonaniu, co wiąże się z przeciekami.

– Brak balkonu. Drogi i trudny w realizacji. Mnie woda dostawała się z obu balkonów na parter i wydostawała się nadprożem od okna i od drzwi wejściowych

(*) – Grubsze ocieplenie ze styropianu. Obecnie 10 cm a ja dałbym co najmniej 12-15cm.

(*) – Zamiast tradycyjnego fundamentu zrobiłbym płytę fundamentową z ogrzewaniem podłogowym – oba te komentarze skomentuję pod wpisem.

I na koniec: sporo osób mających otwartą kuchnię przy drugim domu chcieliby zamkniętą i na odwrót. Komentarze podzieliły się właściwie po połowie Osoby, które mają zamkniętą kuchnię narzekają na brak przestrzeni, a które mają otwartą na to, że widać jak gotują. :)

W opracowaniu: uwagi dotyczące wykonawców, ogrodu, prac ziemnych, hydrauliki, prac wykończeniowych. Gotowe opracowanie umieszczę za ok. tydzień na blogu (blog.poradnik-budowlany.com)

#budujzwykopem #budowadomu #dom #remontujzwykopem
  • 17
  • Odpowiedz
@chafer: bardzo duzo trafnych uwag, Ci co sie budowali powiedzcie jakie macie metraze dla opcji 2+2 i 2+1

z tego co ja jeszcze widzialem to warto dobrze zaprojektowac schody jak sie ma poddasze zeby w miare wygodnie sie po nich latalo, z kominkow to widze ze akurat ludzie rezygnuja, ci co zbudowali mowa ze moze uzyja raz na pol roku, a jednak to jest spory koszt.

w wielu projektach widze tez spizarki pod schodami a salon na 38 metrow , nie wydaje mi sie to takim dobrym pomyslem, ja w ogole nie rozumiem ideii takich ogromnych salonow. U mnie salon z jadalnia ma miec 29 metrow i wydaje sie to calkowicie
  • Odpowiedz
salon na 38 metrow


@KrowkaAtomowka: Ja mam 40 metrów ;) Tzn. salon pełni też funkcję "jadalni". I wiesz co? Nie obraziłbym się gdyby miał 50 metrów. To po prostu mnóstwo miejsca dla dzieciaków. Mój syn ma 2 latka i po całym domu jeździ takim "jeździkiem": ma na to sporo miejsca i nie przeszkadza w tym rodzicom :)
  • Odpowiedz
I na koniec: sporo osób mających otwartą kuchnię przy drugim domu chcieliby zamkniętą i na odwrót


@chafer: tez o tym slyszalem i poszedlem dalej, pytalem o rozwiazania osob ktorzy wybudowali 3 domy i wśród nich główną odpowiedzią było:

  • Odpowiedz
@KrowkaAtomowka: Wiesz, że zawsze kładę nacisk na oczekiwania - to, że coś jest dla mnie dobre nie oznacza, że będzie dobre dla kogoś innego. :) A u mnie jest tak:

- Nie mam schodów ;)
- Mam małe pokoje dla dzieciaków (po 10 m2).
- Mam dwa małe gabinety do pracy (po 5 m2).

U mnie salon stał się miejscem do zabawy i - czasami - do pracy. 40 m2
  • Odpowiedz
– Kupiłbym mniejszą działkę


@chafer: Warto tutaj podać kto jaką kupił, bo jak ktoś kupił 1500m^2 to fakt, pewnie sam bym chciał mniejszą, ale jak już ktoś, kto kupił 700-800m^2 wątpię, żeby chciał jeszcze mniejszą.

– Koniecznie spiżarnia przy
  • Odpowiedz
@chafer Ja ze swojej strony mogę polecić przeszukanie różnych portali budowlanych, w celu poszukania opinii o projekcie który kupujemy. Opinie ludzi którzy już mieszkają w takim domu są bardzo przydatne.
  • Odpowiedz
Dużo zależy kto co chce osiągnąć i na co może sobie pozwolić :)

Warto wybrać się z projektem do IKEI, albo innego sklepu meblowego z miarką i obejrzeć sobie jakie mniej-więcej meble wymiarowo będą pasować, albo nawet w domu sobie pomierzyć meble :)

Ja wybrałem dom parterowy i będę miał również schody (techniczne - stopnie ~20x20). Znacznie łatwiej wejść, nie będzie problemu z wrzuceniem kartonu od telewizora. A od biedy to można nawet zrobić w przyszłości jakieś pomieszczenie i korzystać z tych schodów. Włazy strychowe mają małe wejście i niewygodne schody, a raczej drabinę

Łazienka
  • Odpowiedz
Mniejsza ilość pomieszczeń, za to pomieszczenia większe. Pokoje dziecięce większe – po 12 m2, a zrezygnować z pokoju gościnnego (goście mogą spać w salonie)


@chafer: Ja bym zdecydowała się na więcej małych pokoi, gdy rodzina jest jeszcze rozwojowa (są małe dzieci i jest ewentualność pojawienia się kolejnych - czasem po latach ludzie decydują się jeszcze na powiększenie rodziny). Znajomi tak planowali, żeby można było te pokoje połączyć potem.
  • Odpowiedz
@aleksandrett: Dobry pomysł. Ja mam pokoje po 10 m2.

@strazakratownik: Opinie są podzielone :) Dużo osób rezygnuje z uwagi na koszty. Ci, którzy są zadowoleni, wiedzieli jakie będzie miało zastosowanie. Jeżeli ma być tam pralnia i suszarnia to raczej nie warto, ale już dla przechowalni wina czy też pokoju bilardowego - czemu nie?
  • Odpowiedz