Wpis z mikrobloga

Na co dzień pracuję dla kilku klientów - agencji (powiedzmy 3-4). Każdy klient zakłada mi konto pocztowe w swojej domenie (najczęściej gmail) żebym mógł czasem odpowiedzieć ich klientom + miał dostęp do kalendarza.

To co chciałbym osiągnąć to:
a) sprawdzanie tych maili w 1 miejscu (dostęp via laptop i komórka)
b) posiadanie pełnej historii maili (odebrane i wysłane).
c) dostęp do maili po zakończeniu współpracy z klientem

Na razie ustawiłem sobie przekierowania na poczcie klientów, aby cała poczta spływała mi na moje konto prywatne (nie Gmail, w swojej domenie, na wykupionym hostingu). Gdy potrzebuję odpisać na maila (nie jest to takie częste bo do komunikacji wewnętrznej używamy Slacka) wchodzę na odpowiedniego Gmaiila i odpisuję przez www (zdarza się raz na 2-3 dni).

Niestety nie mam wtedy na koncie prywatnym tej wiadomości wychodzącej. Mógłbym w prywatnym Gmailu podpiąć zew. konto mailowe (klienta), ale pobieranie jest tylko po POP3, Gmail nie wspiera IMAP dla zew. kont.

Myślałem że podepnę sobie konta klientów po IMAP w Thunderbird, czyli będę miał kopię poczty lokalnie (pytanie co będzie jak klient po zakończeniu współpracy usunie skrzynkę - lokalne maile też znikną?).
A w biegu będę odpisywał z komórki poprzez oryginalnego klienta Gmaila.

Jakieś propozycje do lepszego zarządzania kilkoma skrzynkami?

#programista15k #freelance #gmail #programowanie
  • 13
Jestem w identycznej sytuacji. Soł. Zakładasz kolejne konto na Google, powiedzmy konto-rodzic, w Gmailu (na przeglądarce) podpinasz swoje pozostałe konta Gmail, udostępniasz kalendarz jak dla współpracownika i wszystko masz na jednym koncie.

A dobra, to fakt, wysłane będą tylko na tym rodzicu, może przez IMAP?
@JohnWooden Właśnie wiem, bo przez pozostawienie kopii zostaną Ci tylko odebrane, musisz spróbować przez SMTP i kombinować z zewnętrzny oprogramowaniem (może Lotus Note albo DreamMail, jak masz pakiet Office to oczywiście Outlook da radę), masz dzięki Windowsowi też opcje pracy w chmurze, bo mają appki na Android
@JohnWooden: Wszyscy tu kombinujecie strasznie, aż chcecie wysyłać pocztę przez IMAP

Trzeba tu trochę rozjaśnić, bo tak namieszane że nie rozumiem w czym problem.

Czyli masz jakieś konta, które są (najczęsciej) gmailami.
No i nie możesz ich podpiąć tych kont do swojego gmaila bo:

ale pobieranie jest tylko po POP3, Gmail nie wspiera IMAP dla zew. kont.

co rozumiem że nie możesz podpiąć dodatkowych kont, bo
@iErdo: Tak sprawdam ten gmail i widzę że teraz oferują opcję przy dodawaniu konta pocztowego - "gmailify", która konfiguruje wszystko na podstawie domeny maila.

A przynajmniej tak twierdzą, nie testowałem jeszcze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Ununoctium: No tak, to mi właśnie to chodziło, bo zupełnie inna bajka jest jak podpinasz maila np. z WP czy Onetu, tam to jest kosmos, a i tak się maile nie zgrywają często. Ponadto chodzi o to, aby przy wysłaniu wiadomości ta pojawiła się na rodzicu i tym podpiętym, ja tak zrozumiałem przynajmniej
@Ununoctium:

To co chciałbym osiągnąć to:

a) sprawdzanie tych maili w 1 miejscu (dostęp via laptop i komórka)

b) posiadanie pełnej historii maili (odebrane i wysłane).

c) dostęp do maili po zakończeniu współpracy z klientem


Dostęp do POP3 mam i mogę do mojego prywatnego Gmaila podpiąc po POP3, tylko wtedy wszystkie maile wysłane przez SMTP będą w moim prywatnym Gmailu, a nie na koncie klienta.

gmailify niestety nie działa, dla 3
@JohnWooden:

Przez SMTP tylko wyślemy w świat wiadomość, nie ma tam możliwości jakiegokolwiek zapisu czegoś do konkretnego folderu.
Dobrą wolą klientów pocztowych jest to że po prostu kopiują wysłany mail i zapisują go do odpowiedniego folderu.

Do zrobienia tego zdalnie faktycznie potrzebny jest IMAP.
Jednak i tutaj pewnie pojawią się problemy, bo np. nazwa(ID) folderu "wysłane" nie nazywa się zawsze tak samo, więc klient musi wiedzieć do którego folderu ma to
@JohnWooden: To jest zaraza wynikajaca ze stosowania samych gmaili, POP3 musisz dodatkowo też wykluczyć już na amen bo to średniowiecze i niszczy ci płynność zarządzania tym wszystkim. Wg mnie podpinać każde takie konto po IMAP do swojego głownego konta (do wysyłki tam po SMTP, wskazane do odpowiedzi) i np takie jedno konto już podpinasz do wszystkich swoich urządzeń. Dodatkowo robiłbym tak że jak projekt czy współpraca jest zakończona to likwidujesz połączenie
@Saeglopur: Finalnie widziałem 2 możliwości i wybrałem drugą z nich.

1. To co opisałeś, czyli podpięcie po IMAP każdego konta klienta do swojego konta głównego i wysyłka po SMTP ze wskazaniem konta klienta. Tylko tu dwa minusy
a) nie każda skrzynka (nawet Gmail) ma możliwość podpięcia po IMAP innych kont, a pobieranie POP3 z pozostawieniem kopii to taka proteza.
b) mail wysłany z konta głównego po SMTP zostaje w folderze "Wysłane"