Wpis z mikrobloga

#sokoolrings

Pistol squat vs back squat

Podobny ruch, ale czy taki sam efekt? Może nie będę pisał co lepsze, bo wiadomo ze kalistenika i pochodne zawsze wygra (patrzcie chociażby chłopaków z WK, jeden po drugim przechodzi na kali), ale skupie się na kilku kluczowych obszarach:
PLECY
Back squat proste, pistol squat zaokrąglone, proste co nie? No to może dodam jeszcze, że większe ciężary na BS obciążają bardziej kręgosłup, a na PS ogólnie też dodatkowy ciężar może być problemem dla naszych pleców (ze względu na zaokrąglenie).
KOLANA
Back squat szeroko, pistol squat (kolano) wąsko . A obciążenie? Zdecydowanie większe na PS (gdy dodasz ciężar).
SIŁA
Zdecydowanie na BS będziemy targać większe ciężary niż na PS. Jeśli chodzi o teoretyczne przeliczenie jednego na drugie jest ratio 0.56, czyli około połowa dodatkowej masy naszego ciała na pistol squat, powinna się równać 2xmasa ciała na back squat (ważysz 80kg, robisz pistolet z 40kg, to powinieneś również robić siad z 160kg). Teoretycznie.
BALANS/KONTROLA/MIĘŚNIE GŁĘBOKIE
Zdecydowanie największy problem ludzi co chcą nauczyć się pistol squatu, mają siłę, lecz brakuje im wyczucia i balansu. W tym wypadku PS na plus.

I teraz czy faktycznie mogą te ćwiczenia być zamienne? Bardziej bym traktował je jako uzupełnienie jednego drugim, jeśli robisz BS to możesz dodać PS jak akcesorium, w celu poprawy stabilności nogi/kolana, jeśli robisz PS, to BS jako akcesorium w celu poprawy siły/wyniku. No chyba ze nie masz dostępu do siłowni, to wtedy tak można je traktować wymiennie.

Zdjęcie
Niestety nie moje, nie mam żadnego z pistoletami, ale jak u mnie z pistol squat? Ostatnio spróbowałem sobie z 20kg i w sumie weszło masło hehe

#mikrokoksy #silownia #kalistenika #streetworkout
sokool - #sokoolrings

Pistol squat vs back squat

Podobny ruch, ale czy taki sam...

źródło: comment_XFk2sAqu1PDFbvdd2imKpnNi579W47rf.jpg

Pobierz
  • 6
@sokool co? Kalistenika wygra z czym?

Osobiscie nie polecam i nie zalecam robienia pistoli jezeli nie wymaga tego specyfika sportu

Kolano ma byc stabilne jak i pozycja - nie widze sensu obciazania malo stabilnej pozycji

Imo - sztuka dla sztuki