Wpis z mikrobloga

Trump to, Trump tamto. Jak po tym wszystkim można popierać Trumpa?

A spójrzmy teraz na Bliski Wschód z perspektywy Stanów Zjednoczonych:
- Ich sojusznikami są: Arabia Saudyjska, Izrael, Jordania i ZEA
- Od 1979 r. mają wrogie stosunki z Iranem
- Reszta państw jest - powiedzmy w wielkim uproszczeniu i w wielkim skrócie - nieprzychylna. A z całą pewnością niezorganizowana.

I teraz tak: mamy rok 2015 (czerwony) Obama podpisuje porozumienie z Iranem. Wysyła im 100 mld dolarów w "walizkach" obiecuje zniesienie sankcji, odzyskanie aktywów zamrożonych w 1979 r. i stopniowe otwieranie Iranu na świat.

Przyjmijmy nawet, że dotrzymują słowa i nie prowadzą badań nuklearnych, ale co dzieje się w międzyczasie?
Milicje Irańskie w Iraku. Szyickie bojówki w Syrii. Hezbollah w Libanie - Cały pas ziemi do Izraela.

W dodatku w Palestynie Hamas porozumiał się z Al-Fatah.
W Jemenie trwa wojna domowa.
Nawet Katar ma, powiedzmy "wątpliwości"...

Iran zbudował potężną koalicje i zapewnił sobie wyjście z izolacjonizmu. Co zyskały Stany? Jakiś świstek papieru.

Trump musiał więc naprawić błędy Obamy. To czy Iran prowadził badania czy nie to sprawa drugorzędna. Teraz ważne jest to by w pierwszej kolejności wybić Iranowi zęby i rozmontować ich koalicje.


#syria #trump #usa #januszgeopolityki
  • 20
@KochanekAdmina:
Słyszałem, że przed wycofaniem się USA zainwestowało blisko 20 mld dolarów w nowoczesny sprzęt wojskowy dla armii Iraku.
Niestety siły zbrojne nie spełniły oczekiwań (delikatnie mówiąc) i niemal całą broń przejeło ISIS.

Oczywiście nie odmawiam milicji irańskiej zasług wojennych. To oni walczyli gdy państwo islamskie było już na przedmieściach Bagdadu, to oni wyzwalali Mosul.

Chodzi mi tylko o wpływy jakie obecnie posiada Iran w Iraku i Syrii.
@Miroslawa_i_Krzysztof:

obejrzyj dokument to się dowiesz, no ale nie po co xD

Skoro mi go polecasz to równie dobrze sama możesz mi odpowiedzieć na to pytanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

rozumiem że do mojego komentarza to już się nie od niesiesz?

A do czego konkretnie mam się odnieść?

W pierwszej części tylko potwierdziłaś wzajemną wrogość Iranu i USA.
W drugiej sama przyznałaś nieudolną politykę Obamy wobec bliskiego
@Miroslawa_i_Krzysztof:

Od kiedy inwazja na Irak to polityka Obamy? xDDDDDDDDDD ISIS także powstało przed Obamą i nie, nigdzie nie napisałam że szyici ratowali Irak XD


Taaaa... a Kalifat powstał za prezydenta Harrisa? ()
Kiedy Obama obejmował prezydenturę sytuacja na BW była mało wiele ustabilizowana.

A potem zaczeła się wiosna arabska. Stany Zjednoczone wyszły z Iraku ot tak. Powstała próżnia, a z próżni narodziło się Panstwo Islamskie.
@arkan997: Jednym z największych problemów związanych z zerwaniem przez USA porozumienia z Iranem jest fakt, że całkowicie przekreśla to ich wiarygodność (w przyszłości Iran będzie dużo mniej skłonny do porozumień) i znacząco osłabia frakcję reformatorów, na czele z urzędującym prezydentem Hassanem Rouhanim, jako że to właśnie oni optowali za historycznym porozumieniem z Wielkim Szatanem. Już teraz irańscy radykałowie rozpoczęli krytykę reformatorów, zarzucając im naiwność w relacjach ze Stanami i utwierdzając się
@Ungern:

To wszystko wydarzyło się przed porozumieniem nuklearnym. Kwestia pasa ziemi aż do morza śródziemnego jest częściej poruszana przez wrogie Iranowi media zachodnie niż przez sam Iran. I problem pojawia się już przy Iraku, którego oficjalną polityką zagraniczną jest bycie krajem neutralnym. Wprawdzie może to się trochę zmienić po najbliższych wyborach parlamentarnych, ale nie spodziewałbym się jakiejś gwałtownej zmiany, skoro premierem zostanie najpewniej wspierany zarówno przez USA jak i Iran premier