Wpis z mikrobloga

Pora na kolejny wpis o Polskiej wsi Cazale w Haiti. Na zdjęciu centrum wsi. Przypominam, że założyłem własny tag: #podrozemateoaka

Fragment relacji: "Po chwili pojawili się sąsiedzi babuszki. Jeden z nich, lekko zawiany, znał nawet angielski. „Jestem pewien, że macie nazwisko kończące się na „ski”, prawda?” – przytaknąłem, podając swoje nazwisko - Jakubowski. „To jedyne co nam zostało” – powiedział, poprawiając się po chwili i dodając, że w zasadzie to nawet i to nie zostało, ponieważ teraz mają już nawet inne nazwiska. Mówi o swoim nazwisku, Belno, które jest skrótem od Belnowski. I bardzo dużo osób ma tutaj to nazwisko. Podobnie jak Poto, które jest skrótem od nazwiska Potocki. „Wiesz, co nas różni?” – zapytał. „Różni nas jedynie kolor skóry. Czyli nie różni nas zupełnie nic. Tak jak w każdym narodzie, nie ma samych Warszawiaków, mieszkańców miast i wsi. Są różne języki, różne pochodzenie, ale wszyscy jesteśmy tacy sami. My jesteśmy Polakami, którzy po prostu mieszkają na Haiti, mówią po kreolsku i są czarni”. Kiwamy głowami. Gdyby was wystawić na słońce Haiti, też bylibyście czarni – dodał po chwili. Skorzystaliśmy z gościny i porozmawialiśmy trochę na temat Polonii. Pan Belno doskonale orientował się w historii Haiti i polskich legionów, opowiedział nam całą historię od początku. Znał jednak wyidealizowaną wersję, mówiącą o tym, że Polacy przypłynęli, większość zginęła na żółtą febrę, a ci co przeżyli, przeszli od razu na stronę powstańców. Nie prostowaliśmy tej pięknej opowieści.

#gruparatowaniapoziomu #historia #podrozemateoaka #podroze #podrozujzwykopem
mateoaka - Pora na kolejny wpis o Polskiej wsi Cazale w Haiti. Na zdjęciu centrum wsi...

źródło: comment_9vCUb8zndvrbM35r7YyHQzRUwPZDWez2.jpg

Pobierz

Czy odwiedzić inne polskie miejscówki na świecie i zrobić na ten temat vloga?

  • Tak 61.0% (375)
  • Nie 8.8% (54)
  • Wal się na cyce, Lahey ( ͡° ͜ʖ ͡°) #pdk 30.2% (186)

Oddanych głosów: 615

  • 9
Wołam przez MirkoListy plusujących i komentujących ten wpis (198)

Dodatek wspierany przez Cebula.Online

Nie chcesz być wołany/a jako plusujący/a? Włącz blokadę na https://mirkolisty.pvu.pl/call lub odezwij się do @IrvinTalvanen

Uważasz, że wołający nadużywa MirkoList? Daj znać @IrvinTalvanen

! @pasio_13 @noniechtakzostanie @jestemburakiem @Magadanka @altnume1 @kafar22 @PrzThim @primemaster @scyzorykmaster @LirKoAlbi @gfgfgfa @PiccoloColo @takija @shoterxD @Stalowa_Figura @Yossarian82 @nie_usuwaj_konta @Buchozol @Blaskun @Shilong @sidneypl @Grzechu10g @cajar @Normalny-czlowiek @mieciej @Twinkle @darkob @jednoliterowa @lolingPL @Roszp @AshesOfTheSun @meinigel @
Zwalczaliśmy niewolnicze powstanie na rozkaz Napoleona. My, bez państwa i w niewoli, walczyliśmy przeciw innym uciśnionym.


@NoMercyIncluded: A na naramiennikach legioniści mieli napisane "ludzie wolni są braćmi"... Może dlatego wielu legionistów odwróciło te słowa i stało się braćmi z ludźmi niewolnymi. Straszna była nasza historia. Warto dodać, że legioniści wysłani siłą rozkazu na Haiti w większości nie otrzymywali żołdu od dwóch lat, i traktowano ich jak gówno bo nie mają do