Wpis z mikrobloga

#sokoolrings

Postura ciała

Tydzień temu na głównej był filmik z 4 ćwiczeniami jak rozwiązać problemy z postawą ciała.
Mam inne ćwiczenie do tego, nie wiem czy lepsze, ale na pewno o wiele bardziej praktyczne, nie wymagające żadnego sprzętu, które można zrobić w każdej wolnej chwili i w teorii sensowniejsze :)
Większość tamtych ćwiczeń polegało na ściąganiu łopatek do tyłu oraz ruchów szyi, są one dobre ale nie poprawią one "wyprostowania" naszego ciała, jeśli całe ciało nie jest poprawnie ułożone.
Jak widać na zdjęciu, pozycja z wypychaniem klatki do góry jest łatwiejsza do utrzymania dobrego wyprostowania ciała. Parę wskazówek jak wykonać owe ćwiczenie:
1. Stań przy ścianie albo lustrze aby sobie pomóc (na początku, później jak się wyuczysz ruchu nie będzie to raczej potrzebne).
2. Stań "normalnie" - tak jak na co dzień stoisz.
3. Rozstaw stopy na szerokości barków z palcami skierowanymi do przodu lub delikatnie na zewnątrz.
4. Znajdź odpowiednie ułożenie miednicy - chcemy, aby przód miednicy był skierowany do przodu. Wiele osób ma z tym problem ponieważ ma przechył miednicy do tyłu (apt - anterior pelvic tilt), ale można to skorygować, ściskając delikatnie pośladki i przechylając miednicę w odpowiednie ustawienie. Naucz się pozostać w tej pozycji.
5. Nie skupiaj się na ściąganiu łopatek ani zmianie pozycji szyi. Niektórzy trenerzy mówią aby "przytrzymać barki", "podciągnąć brodę", aby skorygować zaokrąglone ramiona i "gęsią głowę", nie jest to do końca ok, ponieważ może to
powodować napięcie tam, gdzie chcemy je uwolnić.
6. Zamiast tego skup się na dole swojego mostka, wypchnij go do góry, aż zaczniesz czuć delikatne rozciąganie na brzuchu. Jeśli mięśnie twojego brzucha nie są zbyt spięte, powinieneś mieć na nich jakieś 20-30% napięcia. Jest to taka jakby pozycja dumnej klatki piersiowej (lub wojskowej hehe (proud chest/military posture)). Utrzymanie takiej pozycji złagodzi sztywność całej górnej części ciała.
7. Kiedy skierujesz swoja miednice do przodu i wypchniesz klatkę piersiową do góry. Łopatki podniosą się same AUTOMATYCZNIE i wciągną szyje do odpowiedniej pozycji. Jest to znacznie łatwiejsze niż skupianie się na iluś tam ćwiczeniach na łopatki i szyje oraz pomoże to również poprawić stabilizację naszych mięśni głębokich ciała.
8. W razie potrzeby podciągnij brodę do siebie (w wypadku jakbyś miał podwójny podbródek ( ͡° ͜ʖ ͡°))

#mikrokoksy #mirkokoksy #silownia #zdrowie #kalistenika #streetworkout
sokool - #sokoolrings

Postura ciała

Tydzień temu na głównej był filmik z 4 ćwic...

źródło: comment_P661ZkRJESVIAnseh2cvd5SPAyqaWkNj.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@sokool metoda bez sensu -koles ze zdjecia nie trzyma i tak brzucha - co widac po uniesionych zebrach ; ) a lopatka nie ulozy sie poprawnie w sposob automatyczny u kogos kto ma zaburzenia statyki ciala Zamysl dobry - ale takie bro tipy sa nieskuteczne, problemy z postawa u ludzi sa tak gleboko i mocno zakorzenione, ze nie naprawisz tego w 5min - to wymaga miesiecy pracy i swiadomosci ciala Metoda dobra
  • Odpowiedz
@rudy_bigos: Bro tipy xD chłopie, może Cię zaskoczę, ale są to materiały z książki do gimnastyki, gdzie co jak co ale o poprawnych wzorcach ruchowych, posturze coś tam powinni wiedzieć ;) Nigdzie nie napisałem, że ta metoda poprawi postawę ciała w 5 minut. Jak we wszystkim potrzeba czasu, zwłaszcza w "starych nawykach". Próbowałeś chociaż wykonać to ćwiczenie aby zobaczyć jak ciało się układa, czy oceniasz wszystko po zdjęciu?
Metoda idealna dla
  • Odpowiedz
@sokool: ale co Ty mi wskazujesz? ćwiczenia z Gałczyńskiego, Kasperczyka? Ja to wszystko wiem. Mówie tylko co o tym sądzi dzisiejsza fizjoterapia - że takie ćwiczenia nie dają dużo..

Całe klasy szkół podstawowych robiły takie bzdury - i nadal dzieci są krzywe. Bez aktywnej świadomości napięcia, rozluźnienia, pracy na przeponie, w ogóle spojrzenia na ciało jako całość począwszy od stopy aż po brode - takie ćwiczenia dla ludzi z wadami nie
  • Odpowiedz
@rudy_bigos: bardziej korzystam z zagranicznej literatury :) w tym wypadku Steven Low.

A biorąc pod uwagę te dwa opcje, tą z głównej ostatnio, gdzie potrzebujesz sprzętu, wykonywania x serii z x powtórzeniami x razy w tygodniu, która też tak jak wspomniałeś nie bierze całego ciała jako całość, a tą co ja napisałem, którą możesz wykonać praktycznie wszędzie byle byś mógł swobodnie stać, to którą byś wybrał? :)

Dziękuje i sorry za
  • Odpowiedz