Wpis z mikrobloga

@namrab: Jest moc, nawet różnorodne szczegóły powierzchni w kraterach widać :). No w takim Newtonie z taką kamerką można już robić lucky imaging na planetach czy gwiazdach wielokrotnych albo DSach. Jakbyś kiedyś próbował to wrzucaj na wykop :)
@pietryna123: Nie - po pierwsze nie ten rejon Księżyca, po drugie musieliby tam lądować Titanicem, żeby w takiej skali obrazu cokolwiek zobaczyć ;)
Moduł księżycowy miał kilka metrów, więc trzeba by użyć kilkadziesiąt razy większego teleskopu w perfekcyjnych warunkach.
@pietryna123: @namrab: Da się. Kilka lat temu czytałem pracę na ten temat i z obliczeń wynikało, że soczewka teleskopu musiałaby mieć przynajmniej 25 metrów średnicy, żeby dostrzec ślady i przedmioty z misji Apollo. Im większa średnica soczewki od tych 25 metrów, tym więcej szczegółów będzie można dostrzec. I to wszystko przy założeniu, że warunki pogodowe będą idealne. Drugim ważnym problemem, będzie "wycelowanie" takim teleskopem w księżyc i niwelowanie ruchu ziemi.
@Tosca303: Teoretycznie się da, w praktyce nie wiadomo, bo nikt nie próbował. Największym problemem jest właśnie przytoczona przez Ciebie grawitacja i siły wywierane na soczewkę. W jednym z odcinków Astronarium pokazywali jak spróbują obejść ten problem: połączą kilka mniejszych teleskopów w jeden większy, w ten sposób, że wyjściowo będzie obraz jaki byłby uzyskany z jednego wielkiego teleskopu. Tutaj pojawia się też kolejny problem: do każdego teleskopu światło obserwowanego ciała niebieskiego dociera
@namrab: a ślady po uderzeniu rakiet? Sondy Luna i trzecie stopnie Apollo spadały na księżyc z niezłymi prędkościami i chyba zostały po tym ślady. Byłby to chyba największy ślad po człowieku na księżycu.

A tok w ogóle, świetne zdjęcie. Nie to co moje próby z przykładaniem aparatu do teleskopu.
@Ostrymirek: Tak, sam. Skala obrazu to około 190 metrów na piksel. Bez problemu byłoby widać miasta i największe budynki. Pionowy uskok w prawym dolnym rogu ma 110 km długości - tyle, co z Warszawy do Łodzi.
@KubaGrom: O śladach po uderzeniach nie pomyślałem. Musiałbym poszukać informacji na ten temat, ale raczej wątpię, żeby mała sonda potrafiła zrobić krater na kilkaset metrów.
@Ostrymirek dałoby się :), jak przeszukasz tag pod którym publikuje zdjęcia namrab to w jednym z ostatnich wpisów wrzucił w komentarzu swoje zdjęcie, gdzie jeden użytkownik reddita porównał Londyn dla skali do krateru Aristarchus

@namrab Jakbyś kiedyś planował być ze sprzętem astrofoto koło Roztocza Południowego na jakiś weekend to daj znać - chętnie mojego Newtona 16" bym na takie cele przeznaczył :)
@namrab: Świetne zdjęcie, gratuluję! Nawiasem mówiąc, czytałem sobie ostatnio tę książkę: http://www.springer.com/gp/book/9788847026360, i autorzy we wstępie piszą, że w pewnym stopniu wciąż opierają się na zdjęciach robionych z Ziemi przez amatorów (a to jest książka z 2013 roku, autorami są osoby z pierwszej półki badań geologii Księżyca). Przyczyna tego jest taka, że większość misji orbitalnych robi zdjęcia przy oświetleniu "pionowym", a subtelne struktury topograficzne wychodzą najlepiej tuż przy terminatorze - skojarzyło
@Wiri: Barlow* o powiększeniu 4x zwiększy skalę obrazu, ale również spowoduje, że obraz będzie 16 razy (4^2) ciemniejszy. Inaczej mówiąc, musimy zastosować 16 razy dłuższe czasy naświetlania. Na szczęście Księżyc i inne obiekty Układu Słonecznego są bardzo jasne, więc nie jest to przeszkodą. Przy fotografii obiektów głębokiego nieba (mgławice, galaktyki) nie stosuje się barlowów, bo bardziej liczy się ilość zarejestrowanych fotonów, a nie skala obrazu.

_*ściślej mówiąc używane przeze mnie Powermate'y
@namrab: ta kamerka ma dobrą czułość tzn czy widać w trybie live gwiazdy? Chciałbym np oglądać za jej pomocą perseidy. Czyli postawiłbym taką kamerkę gdzieś w ciemnym ustronnym miejscu i zrobił stream live na youtube. Da się tak? Ewentualnie co polecisz do tego typu zastosowań
@martzuss gwiazdy i niektóre DSy to juz widać w ekranie smartfona, np. Galaxy S7 - jak zwiększysz czulosc w jakiejś lustrzance to powinno być widać spadające meteory w trybie live view
@martzuss: Tak, można ze świetną jakością rejestrować niebo na żywo. Dużo zależy też od optyki (potrzebny jest bardzo jasny obiektyw, poniżej f/2). Poniżej przykładowy filmik znaleziony na youtube. Osobiście poleciłbym którąś z kamerek z sensorem IMX174, np. ZWO ASI174MM.