Wpis z mikrobloga

Nie rozumiem ludzi, którzy obawiają się, że w momencie w którym aborcja stanie się całkowicie legalna, nagle każda kobieta zacznie ją robić wedle własnego widzimisie, wtedy kiedy tylko ma ochotę. Problem leży w całkowicie innym miejscu. Aborcja w krajach skandynawskich (czyli Szwecji, Norwegii i Danii) + na Islandii jest całkowicie legalna, a mimo to te kraje mają najwyższy współczynnik dzietności w Europie, ok. 1.8 dziecka na kobietę z tego co pamiętam, w Polsce natomiast jest on jednym z niższych, ok 1.3 dziecka. Problem o którym wspominam to właściwa edukacja seksualna na którą w Skandynawii wydaje się ogromne pieniądze. Nawet małe dzieci wiedzą jak wyglądają narządy płciowe, stopniowo wprowadza im się wiedzę na temat menstruacji, antykoncepcji. W tych krajach od małego po prostu wpaja się wiedzę na temat własnego ciała i na temat bezpiecznego seksu, stąd brak tam tłumów kobiet biegnących z uśmiechem na aborcję. Czy w Polsce kiedykolwiek dojdziemy do tego poziomu? Mam wrażenie, że nie, bo wymaga to wielkich pokładów finansowych, a wątpię, że edukacja seksualna wśród dzieci i młodzieży jest priorytetem partii rządzącej, a szkoda, bo mnóstwo dzieciaków nie ma możliwości porozmawiania o tych sprawach z rodzicami, w szkole też średnio, więc często czytają bzdury w internecie i tak się tworzy niewiedza.
#czarnyprotest #czarnypiatek #aborcja
  • 179
@arsaya oczywiście, że nie dojdziemy do takiego poziomu bo żyjemy w katotalibanie, kler i rządzący mają w dupie edukacje seksualną bo po pierwsze statystyki się muszą zgadzać więc nawet szesnastolatka rodząca jest spoko bo podnosi ten żałosny wskaźnik dzietności a po drugie na wdż, religii i kursach przedmałżeńskich ładują ludziom do głowy kalendarzyki i "umiejętność zachowania wstrzemięźliwości w dni płodne jest miarą człowieczeństwa i dojrzałości" i inne takie bzdury.
Inna sprawa to
@arsaya: madz troche racji s troche nie.
Kobiety nie beda latać na aborvje bo to nie konkurs jedzenia cukierkow tylko powazny zabieg ktory może skończyć sie bezpłodnościa.
Po drugie warto pamietac ze (w USA) aborcje z powodów zdrowotnych/gwaltu to 7%. 32% to powody socjoekonomiczne. Cala reszta to "nie jestem gotowa". Dla osoby religijnrj czy tez o ścisłej moralności to zaden powód.
A w porównaniu obecnego wyjazdu do Czech i wywaleniu ogromu
@arsaya #!$%@?ąc od tej aborcji to czy ty serio myślisz, że w Skandynawii przypada 1,8 dziecka na kobietę a w Polsce 1,3 dlatego że u nas aborcja jest nielegalna ? A może chodzi o to, że kraje skandynawskie są dużo bardziej bogatsze niż Polska i polacy
@arsaya W przypadku aborcji podobnie jak w przypadku kary śmierci dla części obywateli nie do przyjęcia jest aby ustawodawstwo ich państwa zezwalało na morderstwo. Tutaj nawet najlepsza edukacja seksualna nie zmieni zdania tych osób o nienaruszalności życia od poczęcia do śmieci.
Spór o aborcję będzie trwał, bo jedna strona nie traktuje płodu jako człowieka i odwołuje się w swojej retoryce jedynie do prawa kobiety o decydowaniu o swoim ciele. Zaś druga strona
@Naxster: ale ty pomijasz bardzo ważną rzecz-są kobiety dla których aborcja to zbieg jak każdy inny i nie wiąże się z żadną trauma @chixi: antykoncepcja w podstawówce? w życiu nie słyszałam żeby u kogoś na tym etapie edukacji ten temat poruszali. owszem, później był, ale omawiany bardzo po łebkach, tak więc trudno było z tych zajęć coś wynieść @HaSSaN: a czy napisałam, że to dlatego? napisałam, że mimo legalnej
@norivtoset bo edukacja seksualna jest na żenującym poziomie i nie podejmowane są żadne działania żeby to zmienić.
Ja nikogo nie próbuję przekonać do swoich racji, już jakiś czas temu doszłam do wniosku że dyskusja w tym temacie do niczego nie prowadzi.
@arsaya: wstrzymam*. Co złego hmm...
Im dłużej o tym myślę tym nie widzę nic złego, w sumie dzieci w wieku 10 lat powinny wiedzieć jak zrobić łaskę czy ruchać w dupę. XDddddd Ddd
Co złego że dzieci wprowadzane są w świat seksu zanim stanie się to dla nich naturalne i same będą już dojrzałe na tyle by mieć własny pociąg ? Prawdopodobnie prowadzi to do rozpusty xD
@arsaya no u mnie było, omówienie cyklu, antykoncepcja (fakt, ogólnikowo ale wystarczająco żeby wynieść podstawową wiedzę). Najbardziej merytoryczne zajęcia poprowadziła nam babka od always. 5 klasa podstawówki, 2h zwyczajnej rozmowy, bez śladu wstydu czy zażenowania (co niestety towarzyszyło nauczycielom wdż)
są kobiety dla których aborcja to zbieg jak każdy inny i nie wiąże się z żadną trauma


@arsaya: mowilem o aspekvie fizycznym.
I nie nie ma takich kobiet, a przynajmniej mam sporą nadzieję ze nie ma.
Jak na to nie spojrzeć to jest decyzja o zyciu innej istoty. Moze bezmozgowej, ale posiadajacej juz wyksztalcone konczyny, organy. Jeżeli decyzja o aborcji jest tak bezrefleksyjna, lekkoduszna, to może maja racje z tym ze
@chixi: no to zazdroszczę i gwarantuje Ci, że w 80% polskich szkół takich zajęć nie ma @herejon: aha bo wytłumaczenie chłopcu co ma w stopniach wiąże się przy okazji z zapoznaniem go z kamasutra? ok
@Naxster: oczywiście, że są takie kobiety, patrz Natalia Przybysz chociażby. I kim ty w ogóle jesteś żeby je oceniać i moralizowac? zarodek w 8 tygodniu ciąży nie ma wyksztalconego nawet układu nerwowego, to o