Wpis z mikrobloga

Mam pytanie odnośnie techniki martwego ciągu.
Czy w początkowej fazie powinienem podnosić ciężar przez ruch biodra ( unoszenie tułowia ) i na końcu wyprostować kolana
( https://youtu.be/0_igODjLiXM?t=262 ) czy do wysokości kolan podnosić ciężar nogami ( jak rozumiem wiązałoby się to z prostowaniem ich ) a później ruch tułowia do pionu ( https://www.youtube.com/watch?v=9GYH8PJ6xA0&feature=youtu.be&t=368 )

Oglądam filmik Seby Kota i WK o MC i nie wiem czy ich rady się nie wykluczają.
Mianowicie co mówi Kot https://youtu.be/0_igODjLiXM?t=195
Co mówi WK https://youtu.be/9GYH8PJ6xA0?t=300

#mikrokoksy #silownia
  • 13
  • Odpowiedz
@Kasahara: nie każdy trener musi być dobrym zawodnikiem :) Chociaż jeśli chodzi o wiedzę ufam bardziej Sebie.
Tylko wydawało mi się bardziej naturalne zacząć podrywać ciężar z ziemi za pomocą nóg ( a później plecy ) bo jak sztanga będzie wyżej to łatwiej zachować spięte łopatki i proste plecy przy prostowaniu. Obejrzę jeszcze Alana Thralla, wyciągnę wnioski a na siłowni mózg mi się zwiesi podczas robienia tego ćwiczenia :D
  • Odpowiedz
@Lewo: Jasne, tylko przez trenera rozumiem zawodowca. Filmy WK o tej technice były nagrywane przez nich jako amatorów po 2-4 latach z siłownią i bez startu w jakichkolwiek zawodach. Ciężko porównać.
  • Odpowiedz
@Kasahara: ja zrozumiałem tak oba filmiki: do wysokości kolan staram się ciągnąć ciężar plecami, biodro idzie głównie do przodu ( nie dupa do góry i kolana do tyłu ), tułów lekko do góry, powyżej kolan "prostujemy" się czyli prostuję kolana, dopinam pośladki i robię resztę ruchu tułowia do pionu.

Odrzuciłem radę WK o tym, że najpierw nogi pracują tylko plecy i biodra do przodu. Natomiast kolana mimo woli trochę się
  • Odpowiedz
nie każdy trener musi być dobrym zawodnikiem :)


@Lewo: Oj to jest bzdura kompletna, każdy kto chce być DOBRYM trenerem MUSI BYĆ DOBRYM zawodniekiem. Po prostu musi przejść pewną drogę. Drogę której przejście nie zajmuje kilku lat ale kilkanaście i więcej lat.

Ruch w mc jest bardzo indywidualny, a im bardziej nasza dlugość kończyn, tułowia różni się od przeciętnej tym inaczej wygląda nasz ciąg.
  • Odpowiedz
@Lewo: porady się nie wykluczają.
Saker mówi, by na początku ciągnąć nogami, ale trzymać sztywno tułów. Czyli, żeby dupa nie poszła do góry a barki nie. O tym samym mówi Seba jak pokazuje jak nie robić, żeby dupa nie szła do góry a barki zostawały na dole.

Dalej się faktycznie trochę różnią. Saker mówi by plecy były w pierwszej fazie zblokowane i cisnąć nogami, później biodrej. Seba mówi by najpier pociągnąć trochę biodrem, później nogami i biodrem.

To w czym się nie różnią to w tym, żeby dupa nie szła do góry a barki nie. Czyli, żeby na pewno różnica wykości stawu biodrowego i barkowego się nie zmniejszała. U Seby ona rośnie już w początkowej fazie ruchu, u
  • Odpowiedz
@Lewo: W MC ruch jest zlozony, co pierwsze rusza troche zalezy od proporcji konczyn, ale kluczowe jest jedno. W MC ciezar wciagamy, napinamy dwojki i wciagamy go na siebie tak, ze gdyby nie bylo sztangi, wywalili bysmy sie na plecy. Wiec w poczatkowej fazie dupa w dol tak nisko zeby napiac sztange, jak ktos ma dlugie rece i nogi to ta dupa bedzie naprawde nisko, i wciagamy ja na siebie.
  • Odpowiedz
@bst: IMO wciąganie na siebie to jedna z gorszych wskazówek (które i tak powinny być dopasowywane do każdego). Jeśli nie wyprostuje odpowiednio wcześnie kolan to wciąganie skończy się wózkiem (ale nie tym inwalidzkim ( ͡° ͜ʖ ͡°)).

barki rotujemy w tyl

Co to znaczy?

@IntruderXXL: Racja, chyba niewielu jest obecnie liczących się trenerów w trójboju (nie licząc Sheiko?), którzy prowadzą zawodników na światowym poziomie - Tuscherer, Chad Wesley Smith, Cauchi, Feigenbaum, Franzo, Noriega
  • Odpowiedz
@urak666: Oj wiele bym dał żeby przeczytać wszystkie książki Sheiko, bo wiem że całą tonę informacji można by było z nich wyciągnąć, niestety dostępne są tylko w języku rosyjskim. Ale chyba wszystkie dostępne wypowiedzi Sheiko (ang) oglądałem/czytałem.

Tylko wiele osób nie zdaje sobie sprawy że Sheiko nie jest cudotwórcą, tzn on nie robi z pierwszej lepszej osoby topowego trójboisty, on jest na szczycie ruskiego systemu,czyli on nie trenuje początkujących tylko dostaje preselekcjonowanych wybitnych zawodników którym pomaga osiągnąć szczyty.

Akurat jedna wypowiedź Sheiko strasznie utkwiła mi w głowie, rzecz okołotreningowa, problem z trenerami który właściwie miałem od
  • Odpowiedz
  • 0
@urak666 jak zachowasz proste plecy, w tym piersiowy to nie bedzie wozka, wozek jest jak nie mozesz dociagnac. A w koncowce pchamy biodra do przodu a nie ciagniemy do góry.
Barki w retrakcji.
  • Odpowiedz