Wpis z mikrobloga

#dziendobry Dziś w cyklu #kobietygor - jedna z najbardziej znanych - Wanda Halina Rutkiewicz-Błaszkiewicz (ur. 4 lutego 1943 w Płungianach, zm. 13 maja 1992 na stokach Kanczendzongi w Himalajach) – polska alpinistka i himalaistka, z zawodu elektronik, jedna z najwybitniejszych Polek światowego himalaizmu. Jako trzecia kobieta na świecie, pierwszy Polak stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie Ziemi, zaś jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy Polak na K2.

Córka inżyniera Zbigniewa Błaszkiewicza i Marii z Pietkunów. Miała troje rodzeństwa: Jerzego, Michała i Janinę. Po II wojnie światowej z rodzicami i starszym bratem Jerzym, jako repatriantka przyjechała do Łańcuta, gdzie mieszkali jej dziadkowie ze strony ojca, a potem do #wroclaw ia. Maturę zdała w II Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, studiowała na Politechnice Wrocławskiej, z dyplomem inżyniera-elektronika pracowała w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych. Później przeniosła się do #warszawa, podjęła pracę w Instytucie Maszyn Matematycznych. Jeszcze w czasach licealnych zapowiadała się na świetną siatkarkę, grała w I lidze (nawet kandydowała do gry w reprezentacji Polski).

Pierwsze kontakty ze wspinaniem miała w Rudawach Janowickich, na skałkach koło Janowic Wielkich, w pobliżu #jeleniagora W 1962 roku ukończyła kurs taternicki na Hali Gąsienicowej w #tatry. W Tatrach wspinała się na wielu klasycznych i bardzo trudnych drogach (lata 60.), m.in. północną ścianą Małego Kieżmarskiego Szczytu czy wariantem „R” na Mnichu (1964). Poprowadziła kilka nowych dróg, m.in. na Koprowym Wierchu.

Po Tatrach były Alpy (od 1964), Pamir, Hindukusz i Himalaje. Należała do Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu, a po 1973 roku do Klubu Wysokogórskiego w Warszawie.

Osiągnięcia Wandy Rutkiewicz stawiają ją w gronie najlepszych himalaistek w historii. O swoich wyprawach i płynących stąd przemyśleniach często pisała w czasopismach o tematyce alpinistycznej. Była zdecydowaną rzeczniczką i zdeterminowaną realizatorką wspinaczkowej samodzielności kobiet. Była też autorką lub współautorką kilku książek.

Zaginęła w maju 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. Wraz z Carlosem Carsolio 12 maja o godz. 03:30 wyruszyli w górę z obozu IV na 7950 m. Po 12-godzinnej wspinaczce w głębokim śniegu Carsolio stanął na wierzchołku. Schodząc, napotkał Wandę na wysokości ponad 8200 metrów. Mimo braku sprzętu biwakowego zdecydowała się przeczekać noc i kontynuować wejście następnego dnia. Według ówczesnego komunikatu Ministerstwo Turystyki Nepalu uznało prowadzenie akcji ratunkowej za praktycznie niemożliwe, a informacja o zaginięciu Polki dotarła do Polski po prawie dwóch tygodniach, 25 maja 1992. Jej ciała nie odnaleziono.

Kalendarium, osiągnięcia górskie:

#alpy

1964–65 – wspinaczka w Alpach Zillertalskich: północno-zachodnia flanka Olperera, północna ściana Hochfernerspitze,
1966 – Mont Blanc bez korzystania z kolejek górskich,
1967 – pierwsze przejście kobiece wschodniej ściany Aiguille du Grépon (3482 m) z Haliną Krüger-Syrokomską,
19–22 sierpnia 1973 – północny filar Eigeru w zespole kobiecym z Danutą Gellner-Wach i Stefanią Egierszdorff,
1978 – pierwsze przejście północnej ściany Matterhornu zimą w zespole kobiecym z Anną Czerwińską, Ireną Kęsą i Krystyną Palmowską.

Inne #gory

1968 – wschodni filar Trollryggenu w Norwegii z Haliną Krüger-Syrokomską (pierwsze przejście kobiece, siódme w ogóle).
1970 – Pik Lenina (7134 m) w Pamirze, jej pierwszy siedmiotysięcznik.
23 sierpnia 1972 – Noszak (7492 m) w Hindukuszu.
17 marca 1981 – ciężki wypadek na Elbrusie – otwarte złamanie kości udowej po upadku.
1985 – Aconcagua w Andach południową ścianą w stylu alpejskim.

#himalaje i #karakorum

1975 – kierowniczka i organizatorka kobiecej wyprawy na Gaszerbrumy
11 sierpnia – Gaszerbrum III 7946 m (wspólnie z Alison Chadwick-Onyszkiewicz, Januszem Onyszkiewiczem i Krzysztofem Zdzitowieckim. Jest to rekord wysokości pierwszego wejścia z udziałem kobiet.
12 sierpnia – Gaszerbrum II (wraz Haliną Krüger-Syrokomską, Anną Okopińską w zespole kobiecym; o wyprawie na Gaszerbrumy opowiada film pt. Temperatura wrzenia).
16 października 1978 – Mount Everest (jako trzecia kobieta w historii oraz pierwszy Polak).
15 lipca 1985 – Nanga Parbat ścianą Diamir (wraz z Krystyną Palmowską i Anną Czerwińską – pierwsze wejście czysto kobiece).
23 czerwca 1986 – K2 (jako pierwsza kobieta i pierwszy Polak[4].
18 września 1987 – Sziszapangma (Ryszardem Wareckim – jako pierwsi Polacy, Elsą Ávila, Carlosem Carsolio i Ramíro Navarrete).
12 lipca 1989 – Gaszerbrum II.
16 lipca 1990 – Gaszerbrum I z Ewą Pankiewicz,
26 września 1991 – Czo Oju (samotnie).
22 października 1991 – Annapurna południową ścianą (samotnie, wejście dyskusyjne – ostatecznie udowodnione i uznane).

Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników:Mount Everest , #nangaparbat , K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę.

#himalaizm #ciekawostki
elady1989 - #dziendobry Dziś w cyklu #kobietygor - jedna z najbardziej znanych - Wand...

źródło: comment_hDAwefacHOacGenUEUl0XIiIHOKBv4ys.jpg

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
@AlekszUsunKonto: wypokowa administracja uznała, że ciekawa treść i to wystawili niedawno. Wpisy na głównej wykopu są dodawane ręcznie i nie zawsze to są te najbardziej plusowane, bo wtedy co drugie rozdajo "śmieciłoby" główną.

@elady1989: ciekawy tekst. #gruparatowaniapoziomu jak znalazł. Jak wspomniałaś o tym jakie studia ukończyła, to aż jestem ciekaw jak wyglądałaby potem jej praca jako kobieta-automsatyk-inżynier, zwłaszcza że w latach 60 był jeszcze dość duży podział w Polsce na
  • Odpowiedz
@elady1989: Zabrakło informacji o całej tej kontrowersji wokół jej osoby w świecie himalaizmu. O tym jak po trupach za wszelką cenę zdobywała ośmiotysięczniki. O tym ilu partnerów zostawiła na śmierć po tym jak pomogli jej zdobyć te szczyty...
  • Odpowiedz
" jedna z najbardziej znanych" - jedna z bardziej zapatrzonych w siebie (oby na szczyt co tam koledzy, koleżanki). Polecam do przeczytania książkę "Himalaistki" Mariusza Sepiolo
  • Odpowiedz
  • 9
@elady1989 gdzieś przeczytałam, że jej matka nigdy nie pogodziła się ze śmiercią Wandy i wierzyła, że ona zeszła do Tybetu i żyje w jakimś klasztorze odizolowana od świata... ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Jare_K: Takie argumenty padają chyba zawsze w kontekście każdego "że zostawia, że ma innych w dupie". Uzupełniłabym to tylko tym dokumentem poniżej. Zresztą Rutkiewicz, to była bardzo specyficzna osobowość.
  • Odpowiedz
Wpadła pewnie w szczelinę


@patrzpan: Mi się wydaje że raczej zamarzła w nocy. Pewnie próbowała ją przetrwać w jamie śnieżnej . Może jama się zawaliła. Pamiętam też Carlos Carsolio mówił coś o spodniach. Nie dam sobie ręki uciąć ale ze swoimi chyba miała jakiś problem.
  • Odpowiedz
Zabrakło informacji o całej tej kontrowersji wokół jej osoby w świecie himalaizmu. O tym jak po trupach za wszelką cenę zdobywała ośmiotysięczniki. O tym ilu partnerów zostawiła na śmierć po tym jak pomogli jej zdobyć te szczyty...

@Jare_K:
.

" jedna z najbardziej znanych" - jedna z bardziej zapatrzonych w siebie (oby na szczyt co tam koledzy, koleżanki). Polecam do przeczytania książkę "Himalaistki" Mariusza Sepiolo

@DonBobas:
.

Dokładnie. Nie lubię
  • Odpowiedz
ogladalem kiedys program o polskich himalaistach i byla tez wzmianka o niej. miedzy innymi o tym, jak chetnie wykorzystywala facetow do torowania trasy, zeby zrobic pierwsze babskie wejscie na ktorys tam szczyt (chyba razem z kilkoma innymi kobietami). facetow juz to wtedy zaczynalo #!$%@?, ale puscili baby ostatecznie pierwsze na szczyt bodaj. wtedy wszystko bylo w porzo. ale jak przyszlo do tego, ze zdobywala szczyt z inna baba, chyba w ekipie niemieckiej
  • Odpowiedz