Wpis z mikrobloga

Tak mnie naszło na wątpliwości: sita filtrujące...
Pamiętam za gówniaka że ojciec się jarał, że ma "zachodni" lejek do paliwa, który ma jakieś uber-sitko, przez które nie przechodzi woda, a benzyna - przechodzi. Faktycznie lało się przez to paliwo do malucha okrutnie wolno, ale też faktycznie zawsze na nim coś się odkładało, co zostawało wylane jako syf (ponoć - woda w benzynie).

Ale jak tak sobie o tym przypomniałem - to nijak mi to nie pasuje. Skoro rozmiar prościutkiej malutkiej cząsteczki H2O jest niewielki, a złożonych węglowodorów - muszą być zdecydowanie większe, ale nadal mówimy o rozmiarach fpisdu nie w tej skali co sitko stalowe, to jakim cudem zwykłe sitko cokolwiek tu mogło coś zdziałać?

#chemia #fizyka #chemiadomowa
  • 6
@hrumque: O ile woda nie była rozpuszczona w benzynie to teoretycznie dałoby radę ją oddzielić. Sekret tkwi w zwilżalności. Sitko mogło zostać wykonane z materiału doskonale zwilżalnego przez węglowodory ale nie przez polarną wodę. To takie gdybanie ale może to było zwykłe sito polipropylenowe? Takie bardzo gęste bo jednak benzyny są ruchliwe i zajmują powierzchnię sitka (kanaliki muszą być blisko siebie) i wtedy woda nie ma jak się przecisnąć.
Ale akurat
Stalowa siatka pokryta teflonem? Lejek nie miał przypadkiem nietypowej konstrukcji?


@czarny_i_zly: może i pokryty, gówniak byłem mały to co ja tam mogłem o pokrywaniu tworzywem stali wiedzieć ;)
Kształt z zewnątrz "jak zwykły lejek do paliwa" (z takim "tubusem" by dało się więcej zalać i czekać aż spłynie), ale faktycznie filtr w środku był taki bardziej wystający, niż po prostu sitko na dnie.
@hrumque: Dzisiaj konstrukcja filtrów paliwa i ich obudów w dużej części samochodów powoduje, że paliwo zasysane jest z góry, woda grawitacyjnie zbiera się na dole, często obudowy filtrów mają nawet spustowy wężyk do wody, ale np. BMW do dzisiaj w dieslach stosuje filtr tubowy, który w bardzo ograniczonym stopniu blokuje wodę. Filtry paliwa do łodzi są często pokryte powłoką hydrofobową, która ogranicza przedostawanie się wody (te filtry specyficznie śmierdzą).