Wpis z mikrobloga

Niemiecki „Atlas minor” z 1744 r. przedstawiał świat – jego imperia, królestwa i prowincje. Zawierał 59 miedziorytów kolorowanych, prezentujących piękne mapy, m. in. Europy, mapy Niemiec, Hiszpanii i Portugalii, Rosji, Szwajcarii i wiele wiele innych.
Dzieło pochodziło z pracowni słynnego Georga Matthausa Seuttera, niemieckiego wydawcy, kartografa i rytownika z Ausburga, który przez wiele dziesięcioleci prowadził własną firmę specjalizują się w tej dziedzinie. Seutter zmarł w 1757 r. Firmę przejeli: jego syn Albrecht Cal i pasierbowie o nazwiskach Probst i Lotter.
Seutter był autorem m. in. „Grosser Atlas” (1734) i „Atlas Minor” (1744).
Ciekawostka pierwsza: oprócz atlasów w początkach swej kariery Seutter stworzył parę niedużych globusów na biurko.
Ciekawostka druga: jego pasierb, współpracownik i kontynuator Tobias Conrad Lotter (ur. 1717, zm. 1777) stworzył m. in. mapę Polski po 1772 r. z okresu rozbiorowego.
Z „Atlasu minor”, czyli mniejszego, Atticus prezentuje mapę Śląska. Śląsk został w latach 1740-42 wydarty Austrii przez Prusy. Po pokoju hubertsburskim w 1763 r. - kończącym wojnę siedmioletnią – ostatecznie przeszedł pod rządy pruskie. Stanowi zatem ciekawe dzieło ukazujące płynność terytorialną owej doby historycznej.
Zapraszamy na stronę opis odnośnikawww.atticus.pl. opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=99874 opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?katalog=mapyiw
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #kultura #sztuka #mapy
Atticuspl - Niemiecki „Atlas minor” z 1744 r. przedstawiał świat – jego imperia, król...