Wpis z mikrobloga

#mirkobadanie


Niestety nie umiem, albo nie mogę zawołać. Jakby ktoś mógł mi pomóc wrzucę jeszcze raz. Obiecałem, więc wrzucam wyniki( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mirki, no to do dzieła, bez zbędnych ceregieli. Samo badanie wskazuje na bardzo spore możliwości analiz statystycznych, potrzebuje jednak więcej czasu na ich obliczenie. Dziś zgodnie z obietnicą przedstawiam wyniki dotyczące aspektów, o których wspomniałem wcześniej. Zastosowałem uproszczoną metodologię – porównywałem średnie w podskalach uzyskane przez Was ze średnimi grup przebadanych w procesie walidacji narzędzi, lub wynikami uzyskanymi przeze mnie w innych pracach.

1. Charakterystyka grupy badanej
W badaniu udział wzięło 256 osób. Średnia wieku wyniosła 23,25 roku, a mediana 22. 79,7% stanowili mężczyźni, a kobiety 20,3%
Jaku długo korzystamy z serwisów społecznościowych?
Średnio 3 i pół godziny, przy medianie 3 godziny. Minimalna wartość jaka się pojawiła to pół godziny a maksymalna 14 (oczywiście usunąłem wyniki skrajne, zwykle przekraczające logiczną możliwość, nie uwzględniłem możliwości dylatacji czasu ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
35,2% korzysta z Wykopu aktywnie, 64,1% biernie. Dwie osoby (0,7%) dowiedziały się o badaniu z innego źródła.
No dobra panie mirkobadanie, nie przynudzaj pan, do rzeczy:
2. Ciemna Triada – skonsolidowany czynnik oznaczający niepożądane cechy osobowości – psychopatię, narcyzm i makiawelizm
Porównywałem Was do grupy zebranej pośród użytkowników innych portali. Ze względu na to, że była to grupa mniejsza (n=72) zastosowałem nieparametryczny test U-Manna-Whitneya. Istotne statystycznie były różnice w sumie wyników, czyli całej Ciemnej Triadzie, Psychopatii i Makiawelizmie.

Porównajmy średnie:
Ciemna Triada
Wykop = 33,57
Reszta = 29,33

Psychopatia
Wykop = 10,94
Reszta = 8,69
Makiawelizm
Wykop = 10,55
Reszta = 9,40

Widzimy więc, że średnie dla użytkowników Wykopu są wyższe i różnią się w sposób statystycznie istotny.
3. Kolejny pomiar dotyczył lęku i fascynacji śmiercią. Tutaj nie dysponowałem własną przebadaną grupą, porównuję więc do grupy studentów (ze względu na podobny wiek) z badania walidacyjnego narzędzia.

Lęk przed śmiercią:
Wykop = 20,02
Studenci =
Mężczyźni = 20
Kobiety = 19,2

Fascynacja śmiercią:
Wykop =28,01
Studenci=
Mężczyźni = 25,1
Kobiety = 26,8
Nie posiadałem tutaj bazy danych, więc wiemy tylko, że średnie są wyższe, ale istotnie różnic mogę się raczej tylko w przypadku fascynacji.
4. Później mierzyliśmy satysfakcję z życia rozumianą jako poznawczą ocenę własnych osiągnięć i dotychczasowego życia

Tutaj popełniłem błąd przy doborze narzędzia, dlatego porównuję Wykop do nieżonatych uczestników badania amerykańskiego. Nie mogłem znaleźć wyników średnich dla polskiego tłumaczenia, do tych danych należy więc podchodzić z największą rezerwą.
SWLS:
Wykop = 16,9
Nieżonaci Amerykanie = 21,67

Podkreślam, te wyniki nie mają dużych możliwości ekstrapolacyjnych. Dochodzą czynniki kulturowe oraz różnice w tłumaczeniu. Niemniej jednak wynik wydaje się zgodny z niepisanymi hipotezami. Nie można jednak twierdzić o ich prawdziwości.
5. Osobowość
W tym wypadku porównuję do grupy z artykułu walidacyjnego narzędzia TIPI-PL, w której badani wypełniali kwestionariusz przez arkusz google. Całkiem dobra grupa porównawcza.
Problem w tym, że wypadliśmy dużo wyżej w KAŻDEJ cesze osobowości, porównanie nie ma więc sensu. Podejrzewam, ze znalazł się tu jakiś błąd w skalowaniu, dlatego przedstawiam tylko wyniki Wykopu, aby można się zorientować jakie cechy są dominujące.

Ekstrawersja = 6,53 na 13
Ugodowość = 8,08 / 13
Sumienność = 6,46 /13
Otwartość na doświadczenie = 7,80 /13
Pozostawiam do waszej interpretacji, wybaczcie, że nie mogę ich porównać. Postaram się zebrać inną grupę, albo znaleźć jakieś badanie, w którym znajdę średnie wyniki.

6. Czy sposób korzystania wiąże się z osobowością? Trudno powiedzieć. Różnice między osobami aktywnymi i biernymi były nieistotne. W zależności od zastosowanych testów Narcyzm był cechą o wyższym nasileniu u osób udzielających się.
Postanowiłem więc sprawdzić także jak wiążą się przebadane cechy z deklarowanym czasem spędzanym na serwisach społecznościowych.
Istotne okazały się trzy związki. Korelacje nie mają dużej siły, ale przyjmują wartości, które sugerują, że nie są to wyniki przypadkowe. Najważniejsza relacja występuje z sumiennością, w sposób ujemny, to znaczy, że wraz ze wzrostem czasu następuje spadek cechy. Podobnie jest z satysfakcją z życia. Odwrotna relacja występuje z fascynacją śmiercią.

Nie jestem zadowolony z przedstawienia wyników, mam nadzieję, że da się coś zrozumieć z tych trzech stron ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dziękuję wszystkim za udział, mam nadzieję, że dotrę do większej grupy niż poprzednio. Piszcie w komentarzach jakie relacje z obecnych zmiennych chcielibyście poznać oraz czy chcielibyście by badania były kontynuowane. Możecie proponować kolejne obszary psychiki, które pragnęlibyście eksplorować wśród Mirków.
W tej chwili poprawny metodologicznie jest tylko paragraf 2 i te wyniki powinny podlegać najszerszej dyskusji.
Do mnie należy teraz przeprowadzenie dokładniejszych analiz, napisanie artykułu i przedstawienie Wam pozostałych wyników.

Czekam na sugestie od Was.

Dzięki Mircy!

#nauka #ciekawostki #przegryw #stulejakontent #psychologia #badania
  • 10
  • Odpowiedz
@mirkobadanie: Fajnie, że coś takiego ogarnąłeś. Ciekawa sprawa. Jeśli chodzi o cechy osobowości, to czemu nie podałeś wyników w skali neurotyczności (nie słyszałem wcześniej o tym teście, ale google mówi, że dotyczy on wielkiej 5, więc N powinno być)? Ten test mierzy podskale? To mogłoby być interesujące. Fajnie byłoby poznać dokładne wartości korelacji i r^2. Liczyłeś na poziomie istotności 0,05? Jakiego arkusza statystycznego używasz (jbc polecam Jamovi; darmowe i podaje wyniki
  • Odpowiedz
@Morderczy_Morszczuk: W skali, której użyłem jest stabilność emocjonalna. A czemu nie podałem? Bo było późno i gdzieś przeoczyłem( ͡° ͜ʖ ͡°) Widzę, że nie zrobiłem tego nawet w bazie danych, w wolnej chwili to zrobię i wrzucę też korelacje. Zrobię jeszcze analizę skupień.
Tak, liczyłem na poziomie istotności 0,05, a korzystam ze Statistici. Jamovi próbowałem, super, że coś takiego istnieje, ale ciężko mi się przestawić w takich
  • Odpowiedz