Wpis z mikrobloga

#prawojazdy #zagadka Wykopki dzisiaj rozwiązywałem sobie z ciekawości test na prawko - jeżdżę 10 lat (i właśnie oblałem). Pojawiły się 2 pytania. Bez szukania i sprawdzania odpowiedzcie na nie - plusując odpowiedni komentarz. A dodatkowo piszcie poniżej co chcecie - ewentualnie uzasadnienie. Niedługo podam odpowiedzi.
1. Wyprzedzanie
2. Rondo
rafiko36 - #prawojazdy #zagadka Wykopki dzisiaj rozwiązywałem sobie z ciekawości test...

źródło: comment_wHhwn4tEMjhZa5tJKUYO4q3ViQSLkOsb.jpg

Pobierz
  • 104
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

2.Tak - włączamy kierunkowskaz w lewo przed wjazdem na rondo, za przedostatnią ulicą zmieniamy na kierunkowskaz w prawo. (powinno się włączać, aczkolwiek jeśli się nie włączy nie jest to uważane za błąd)


@Pouty: to jest twoje urojenie a nie prawidłowa odpowiedź, wyrok SA przytoczony wyżej.

(powinno się włączać, aczkolwiek jeśli się nie włączy nie jest to uważane za błąd)

Nie powinno się włączać, aczkolwiek jeśli się włączy nie jest to
  • Odpowiedz
@rafiko36: IMO powinno się włączać kierunkowskaz w lewo w takiej sytuacji. Rondo to skrzyżowanie, a na skrzyżowaniach skrecajac w lewo sygnalizuje się to i tyle. Nie powinniśmy ignorować tego przepisu bo ludziom się nie podoba czy z jakiegoś innego powodu. Prawo to prawo
  • Odpowiedz
@rafiko36: @Stragan: @Amestris: @sorhu:
Art. 22. Prawo o Ruchu Drogowym
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru

Nie wiem czemu zamknęliście się na myślenie typu Rondo-skrzyżowanie-kierunkowskaz jeżeli chodzi tutaj o ZMIANĘ KIERUNKU JAZDY, jeżeli ktoś uważa że na Skrzyżowaniu o ruchu okrężnym nie zmienia kierunku jazdy skręcając w
  • Odpowiedz
Nie i nie, należy ułatwić wyprzedzanie to po raz, po dwa na rondzie kierunek przed rondem tylko w prawo jesli zjezdzamy pierwszym zjazdem
  • Odpowiedz
@Stragan Widziałem ten wyrok, tylko pytanie ile on jest wart. (odpowiedź brzmi: nic. Jak chcesz sprawdzić to zapisz się na kurs, a później na egzamin.) Sąd jest od interpretacji przepisów, a te są niejasne, każdy może dać inny wyrok, a media nagłośnią wybrany najbardziej kontrowersyjny dla większego wydźwięku. Jakbyś tak prostował rondo, to wychodziłoby, że przy zawracaniu nie powinieneś używać prawego kierunkowskazu. Jeśli na rondzie nie ma drogi w lewo, to
  • Odpowiedz
@rafiko36: idiotyzm, ale co do pkt 2 to uczyli mnie, żeby na egzaminie włączać kierunek w lewo przy zwracaniu na rondzie, a po egzaminie żeby już tego nie robić bo głupota. W się z tym zdecydowanie zgadzam (że głupota).
Plus spotkałem się z opinią, że włączenie kierunku w lewo przed wjazdem na rondo może sygnalizować chęć jazdy w przeciwną stronę do ruchu.
  • Odpowiedz
@Pouty byłem na kursie i egzaminie w normalnej szkole jazdy która respektuje obowiązujące prawo i nikt nie kazał mi włączać lewego kierunkowskazu na rondzie. Tak samo na egzaminie. Przejechałem ze 3 ronda, na ani jednym nie używałem lewego kierunkowskazu i zdałem egzamin za 1 razem. Zamiast rozsiewać bzdury i bronić niedouczonych egzaminatorów i utwierdzać ich w niepoprawnych przekonaniach wystarczy złożyć odwołanie po niezdanym za niewłączony lewy kierunkowskaz na rondzie egzaminie powołując
  • Odpowiedz
jeżeli ktoś uważa że na Skrzyżowaniu o ruchu okrężnym nie zmienia kierunku jazdy skręcając w lewo, to powinien się zastanowić przez chwilkę zanim znowu wsiądzie za kółko


@francopolo:
W takim samym stopniu jazda prosto jest zmianą kierunku. Jaki kierunkowskaz włączasz jadąc prosto na rondzie?
  • Odpowiedz
@TypowaKarynka jest wyrok sądu w Gliwicach przytaczany już wcześniej, poza tym rondo po "rozwinięciu" to prosta droga ze skrętami wylacznie w prawo, jaki dasz kierunkowskaz na rondzie z 7 zjazdami? kiedy lewy? od 3 czy 4 czy może 5 zjazdu?
  • Odpowiedz
@Stragan: W takim razie uczyli Cię niezgodnie z obowiązującą literą prawa. Czego nie rozumiecie w artykule że Macie obowiązek przy zmianie kierunku jazdy zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar skrętu? Halo może mi ktoś podać podstawę prawną waszego toku myślenia?
  • Odpowiedz
@sorhu: Przy zmianie kierunku jazdy jest obowiązek używania kierunkowskazu więc jaka podstawa prawna i logika pozwala wam twierdzić ze RONDO jest jakimś wyjątkiem prawnym i tam już nie trzeba kierunkowskazów?
  • Odpowiedz
@Stragan: W takim razie uczyli Cię niezgodnie z obowiązującą literą prawa. Czego nie rozumiecie w artykule że Macie obowiązek przy zmianie kierunku jazdy zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar skrętu? Halo może mi ktoś podać podstawę prawną waszego toku myślenia?


@francopolo no to doczytaj tę literę prawa i pokaż mi gdzie na rondzie zmieniasz kierunek jazdy w lewo żeby używać lewego kierunkowskazu.
  • Odpowiedz
@rafiko36: tego pierwszego pytania nie kojarzę z oficjalnej bazy, natomiast jedyne co mi przychodzi do głowy czemu miałaby być odpowiedź "tak", to to, że kodeks drogowy określa, że pierwszeństwo ma samochód, który już znajduje się na danym pasie. może to jakaś zmutowana wersja pytania trzeciego z tej strony. jeśli zaś chodzi o rondo to też niestety musiałam się na potrzeby egzaminu "wyuczyć", że powinno się włączyć kierunkowskaz, natomiast zapytałam mojego
  • Odpowiedz