Wpis z mikrobloga

Od kilku miesięcy nastały ciężkie czasy dla VAT-owców – coraz więcej postępowań, zatrzymań i ogólnie dostajemy sygnały, że KAS-y czepiają się nawet karuzel nieaktywnych już od 2-3 lat. A taki zatrzymany VAT-owiec nie ma lekko, bo i wyboru wielkiego nie ma: albo współpraca z organami ścigania, albo wyrok, albo myk za granicę.

Z ostatnich kilku tygodni przytoczę dwie historie tego typu, które rozegrały się w… nieważne. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pierwsza historia to taka, że zatrzymanemu VAT-owcowi złożono „propozycję nie do odrzucenia”, czyli "zawiasy" zamiast kary bezwzględnego więzienia i 500 tys. PLN mniej kary do zapłacenia za każdego ujawnionego członka karuzeli stojącego wyżej niż pospolity „słup”. Coś tak jakby VAT-owy świadek koronny trochę. Czy skorzystał z propozycji? No to już tajemnica.

Druga historia dotyczy gościa, który był na niskim levelu karuzeli i po zmianach w prawie zaostrzających odpowiedzialność karną za VAT postanowił zaprzestać procederu. Niestety dla niego i tak został namierzony, a prokurator zapowiedział mu, że 10 lat odpoczynku w „sanatorium” spokojnie mu zafunduje. Cóż więc zrobił ten VAT-owiec? Po prostu spieniężył swój cały majątek (póki jeszcze mógł) i myk za granicę. Zostając w Polsce miałby odsiadkę praktycznie zagwarantowaną + gigantyczne kary praktycznie nie do spłacenia z uczciwej pracy rąk - no chyba, że poszedłby na współpracę, ale wtedy naraziłby się na nieprzyjemności ze strony organizatorów karuzeli, a to nie są osiedlowe Sebki mocne głównie w gębie.

No nie jest lekko w każdym bądź razie, a rząd mocno ciśnie na ciągłe zwiększanie wykrywalności przestępstw VAT-owskich i rzuca pod nogi przeróżne kłody, więc będzie jeszcze trudniej prawdopodobnie. Ale nawet jak uszczelnią częściowo system, to VAT-owcy i tak znajdą jakieś luki, więc tak szybko o nich nie zapomnimy raczej. ( ͡° ͜ʖ ͡°) #vatowcy #podatki #przestepczosc #policja #pieniadze
Pobierz grafikulus - Od kilku miesięcy nastały ciężkie czasy dla VAT-owców – coraz więcej pos...
źródło: comment_lLIQETZxoTyRbAyjbF4S7awM2uBTLMgA.jpg
  • 52
Z tym ze niestety #!$%@? rząd wsadził wszystkich do jednego wora. Tak jak nas i od 4 lat nie chcą oddać 250tys pln-sprawa trafiła do sądu administracyjnego. Rozmawiałem z wieloma klientami i maja podobne problemy a to uczciwe firmy z branży it. W 2015r wstrzymano zwrot VAT wielu uczciwym firmom, niestety wiele przez to upadło
@grafikulus: Dzięki za wartościowe wpisy. Prowadzę swoją działalność (czasami pisałem coś pod tagiem #kacikpracodawcy). Przyjęło się mówić, że mamy skomplikowane przepisy, urzędnicy nie są pomocni, a podatki są wysokie i to wszystko hamuje przedsiębiorczość. Uważam, że te sprawy nie mają większego znaczenia, a najbardziej frustrujące podczas prowadzenia własnej działalności są po prostu dłużnicy. Obserwuję to od 12 lat: możesz założyć spółkę z o.o., narobić długów, zamknąć spółkę i cześć. Walczę
@chafer: Z dobre 10 lat temu zajmowałem się przez jakiś czas windykacją i powiem tak: w przypadku dłużników nastawionych z góry na oszustwo jest kilka % szans na odzyskanie należności legalnymi metodami (zwykle wtedy, jak cwaniak czegoś jednak nie dopatrzy). Prawnicy i zwykłe firmy windykacyjne są dobre na kogoś, kto po prostu ma przejściowe problemy i trzeba go dodatkowo "zmotywować".
Zawsze stałem na stanowisku, że jeżeli zacznę odpuszczać to dłużnik poczuje się bezkarny. Dziwiłem się innym firmom, które nie robiły nic, aby odzyskać dług. Ale jak trzeźwo pomyśleć, to nic do tej pory nie zyskałem, a wręcz straciłem kasę na adwokatów itp., a dłużnicy i tak są bezkarni i tak. To rzecz jasna nie Twoja wina :D, ale może masz jakieś doświadczenie związane z odzyskiwaniem długów?


@chafer: My po prostu przestaliśmy
@grafikulus
1. Chyba wiadomo ze lepiej skorzystac z wspolpracy i zawiasow wiec dlaczego ludzie sie wachaja?
2. Do jakiego kraju wyjechal lub na jaki kontynent? Jak rozumiem to juz nie moze wracac do Polski? W kazdym razie dziala InterPol i faktycznie nic mu nie grozi za granica?
@Marcinowy:
1. Niby lepiej, ale dla osób wierzących w tzw. etos grypserów pójście na współpracę jest mentalnie trudne. Całe życie wychowywał się taki w środowisku mówiących "#!$%@?ć tych, co na psy sprzedają", to potem ciężko mu współpracować z organami ścigania.
2. Tutaj akurat nastąpił niespodziewany zwrot akcji - z tego, co usłyszałem wczoraj, to wrócił do Polski i jednak będzie zeznawał.
@grafikulus: Z tego co się orientuję. KAS liczba pojedzyncza. Postępowania wobec podmiotów które były aktywne 2-3 lata temu przecież to norma, czas kontroli KS/KCS ( czy też wcześniej z UKS) + czas postępowania w mojej praktyce sprawa w takim terminie to świeżynka.
Co do koronek i współpracy organów ścigania z tzw. Vatowcami to mogłeś sobie darować takie bajki.